Automobily

Citroën oslavuje 20. výročie extravagantného modelu C3 Pluriel

20 rokov Citroën C3 Pluriel

Citroën oslavuje 20. výročie modelu C3 Pluriel, ktorý bol predstavený v máji 2003 a z ktorého sa do roku 2010 vyrobilo 115 097 kusov v závode Villaverde v Španielsku. Žoviálny a roztomilý C3 Pluriel je modulárne vozidlo, ktoré prichádza v piatich rôznych verziách: sedan, panoramatický sedan, kabriolet, spider a spider pick-up. Jeho jedinečná modulárna povaha uspokojila širokú škálu túžob a symbolizovala životný štýl plný voľného času a radosti zo života. C3 Pluriel stál za množstvom iniciatív, vrátane festivalu krátkych filmov „Courts Singuliers, Courts Pluriels“ v Parvis de la Défense v júni 2003 a „Mariez-vous en C3 pluriel“ (Vydaj sa v pluriel C3) v roku 2004.

Citroën C3 Pluriel šokoval, prekvapil, znechutil aj pobavil…

Hoci si mnohí z modelu C3 Pluriel uťahovali, okruh svojich priaznivcov si našiel.

Citroën oslavuje 20. výročie modelu C3 Pluriel – jediného svojho druhu. Tento malý trojdverový hatchback, uvedený na trh v máji 2003, len rok po modeli C3, sa v rokoch 2003 až 2010 vyrobil v závode vo Villaverde v počte 115 097 kusov. C3 Pluriel je unikátne auto, ktoré sa dodávalo v množstve rôznych verzií a zahŕňalo mnoho mechanických komponentov C3 bez kompromisov v oblasti komfortu alebo bezpečnosti. Vozidlo bolo vystužené špeciálnymi dielmi, aby boli jeho pasažieri rovnako v bezpečí, ako by boli v uzavretom aute. Vyznačoval sa tiež množstvom jazdných asistentov, ako je ABS a núdzové brzdenie.

Vo vnútri mal všetok komfort limuzíny so štyrmi sedadlami a sofistikovanou akustickou a tepelnou izoláciou, to všetko vo vysoko originálnom vozidle. So širokým čelným sklom a veľkoryso dimenzovanými oknami ponúkal C3 Pluriel panoramatický výhľad vo všetkých svojich verziách. A otvorené opierky hlavy sa postarali o vynikajúci výhľad a zároveň prispeli k originálnemu dizajnu auta. Citroën týmto novým vozidlom ukázal svoj sklon k inováciám. C3 Pluriel bol zvolený za kabriolet roka v roku 2003, v roku svojho uvedenia na trh. Toto ocenenie ešte viac odlíšilo C3 Pluriel od konkurencie: Kabriolet roka bol tiež sedan.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Od konceptu k produktu…

C3 Pluriel bol inšpirovaný demonštrátorom Pluriel, ktorý bol predstavený na frankfurtskom autosalóne v roku 1999. S týmto novým vozidlom sa Citroën snažil o prechod od konceptu k sériovému vozidlu. To všetko bez straty pôvodného charakteru konceptu a čo najmenej ústupkov pre potreby sériovej výroby. Na prechode od konceptu k produktu spolupracovalo približne 150 ľudí na vývoji technických riešení, ktoré do jedného vozidla vtesnali čo najviac možností.

Odvážne modulárne vozidlo…

S C3 Pluriel urobil Citroën ďalší krok vpred a posunul hranice automobilovej modularity. Vozidlo prišlo v bezprecedentnej škále konfigurácií, celkovo v piatich verziách. Vo svojej pôvodnej konfigurácii to bol wagoon s plynulými líniami a veľkorysými objemami. Otvorením strechy by sa mohol premeniť na panoramatickú limuzínu, ktorá vytvára pocit pod holým nebom. Vďaka mäkkej streche sa rýchlo premenil na kabriolet. Táto konfigurácia zvýraznila oblúky a ukázala skutočnú osobnosť C3 Pluriel, čím vytvorila pocit slobody. Odstránením oblúkov mohol C3 Pluriel prijať aj tvar spidera, neočakávanú konfiguráciu, ktorá zdôraznila čisté línie tohto modelu. Nakoniec, odstránením oblúkov a sklopením zadných sedadiel sa C3 Pluriel mohol premeniť na spider pick-up s iba dvoma sedadlami a otvoreným batožinovým priestorom. Tento široký výber možností dodal vozidlu jedinečnú osobnosť, ktorá sa prispôsobí každému vášmu rozmaru. Bolo to auto na každodenné dobrodružstvo.

Originálne auto s originálnymi nápadmi…

Na toto všestranné vozidlo sa zameralo niekoľko významných kampaní značky Citroën. Po prvé, udalosť, ktorá sa konala v júni 2003, na ktorej sa hovorilo o C3 Pluriel. Citroën zorganizoval päťdňový festival krátkych filmov na Parvis de la Défense: „Courts Singuliers, Courts Pluriels“. Toto podujatie malo podobu autokina, v ktorom bolo na nádvorí vystavených 20 rôznych verzií C3 Pluriel: návštevníci sa mohli dostať dovnútra, sadnúť si a pozrieť si krátky film. Ďalší nápadný nápad od Citroënu: Vydaj sa v C3 Pluriel. Od marca do októbra 2004 dal Citroën budúcim nevestám a ženíchom možnosť bezplatne si požičať C3 Pluriel na víkend ich svadby. Tento koncept sa niekoľko rokov obnovoval a zahŕňal nové modely ako C4 a C5. Nakoniec C3 Pluriel vzdal hold svojim predkom. V roku 2008, pri príležitosti 60. výročia 2CV, Citroën vydal limitovanú edíciu C3 Pluriel – Charleston – ako poctu 2CV Charleston, ktorý bol uvedený na trh v roku 1980.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button