Technika

50 odtieňov sivej – alebo ako si budeme môcť v sekunde prefarbiť svoje BMW iX Flow

BMW iX Flow

Čerešničku na torte predstavilo na CES v Las Vegas aj nemecké BMW. Najnovší model BMW iX Flow si môžete v sekunde prefarbiť do rôznych odtieňov sivej a to vďaka špeciálne vyvinutému polepu karosérie s technológiou E Ink. Farebné prevedenie svojho auta tak môžete meniť vďaka elektroforézy, ktorá na základe zmeny elektrického napätia dokáže na povrch fólie priniesť rôzne pigmenty, ktoré spôsobia zmenu farby. Aká výhody do budúcnosti môže mať táto technológia? BMW ich má hneď niekoľko…

Chameleón zo sveta automobilov…

Zmena farby dokonca ochráni aj interiér a zabráni jeho nežiadúcemu prehrievaniu.

Schopnosť zmeny farba automobilu môže priniesť pre majiteľov pokrokovej technológie ešte väčšie možnosti odlíšiť sa a vytrčiť sa z davu. Dokonca, podľa predstavenstva BMW, zmena farby karosérie dokáže prispieť aj k väčšej pohode v interiéri. A to hlavne v lete, keď si svoje čierne BMW prefarbíte na biele a tak odrazíte slnečné lúče, ktoré by vám za iných okolností prehrievali interiér. V chladnejšom počasí, keď budete naopak potrebovať zopár lúčov slniečka naviac, zmeníte bielu na čiernu a hneď budete mať o niečo príjemnejšie a hlavne teplejšie cestovanie.

V oboch prípadoch môže zmena farby automobilu prispieť aj k znižovaniu spotrebovanej energie. Ak sa zamyslíme nad zvýšeným používaním kúrenia či chladenia v dôsledku tmavej farby v lete a naopak svetlej farby v zime, zmena farby karosérie má vplyv aj na úsporu energie, ktorú by sme inak využili pre ohrev či chladenie auta. Opäť pozitívny bod pre BMW iX Flow. Zmena farby dokonca ochráni aj interiér a zabráni jeho nežiadúcemu prehrievaniu.

Ak by sme si mysleli, že samotná zmena farby bude energeticky náročná, veru zmýlili by sme sa. Energiu potrebuje technológia E Ink len na zmenu stavu farby. Elektrický prúd je tak využívaný len krátkodobo. Farba po zmene pre svoju stálosť nepotrebuje žiadny prúd navyše. Povrchová úprava karosérie BMW iX Flow obsahuje milióny mikrokapsúl s priemerom porovnateľným s hrúbkou ľudského vlasu. Každá mikrokapsula obsahuje záporne nabité biele a kladne nabité čierne pigmenty Podľa stimulácie elektromagnetickým poľom sa presunú na povrch týchto mikrokapsúl buď biele alebo čierne pigmenty, ktoré zafarbia karosériu podľa želania majiteľa. Dosiahnutie rôznych farebných efektov zabezpečujú presne rozmiestnené pigmenty takzvaného ePapieru.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button