Info

Americké zombie autá prichádzajú stále na trh! Nový Viper, Dart či Patriot zo záhrobia k zákazníkom

Stalo sa vám niekedy v živote, že sa vám nejaký model veľmi páčil, no kým sa vyrábal, nemohli ste si ho dovoliť alebo jednoducho nebol čas či priestor na jeho kúpu? A po skončení výroby ste sa jedného dňa zobudili a práve vtedy ste si ho konečne mohli dovoliť, no už ako nový na predaj nebol? V Amerike majú zaujímavý prístup k automobilom, ktoré sa už roky nevyrábajú, no každý rok sa ich niekoľko kusov predá. To je aj prípad modelov značky Dodge, Toyota či Jeep. Ak napriek ich ukončeniu výroby pred viacerými rokmi sa ich na cesty v novom stave dostane každoročne hneď niekoľko. Ako je to možné?

Koľko starých nových áut je po svete na skladoch?

Značka Jeep predala až 16 nových modelov Patriot, ktorých výroba sa skončila v roku 2016.

Štatistiky predaných automobilov za oceánom každoročne prinesú nielen čísla predajov autosalónových noviniek, ale aj čísla predajov automobilov, ktoré sa už roky nevyrábajú, no boli predané ako nové. Ako je to možné? Ako je možné, že sa na americkom trhu dá kúpiť napríklad úplne nový Dodge Viper z roku 2017? Odpoveď je zaujímavá no nie úplne pochopiteľná.

Každoročne sa naprieč Amerikou predajú niektoré úplne nové kúsky automobilov, ktorých výroba skončila pred štyrmi, piatimi či dokonca viacerými rokmi. Tak napríklad za minulý rok značka Dodge predala až štvoricu úplne nových Dodge Viperov, ktoré prestala vyrábať v roku 2017. Dokonca aj rok pred tým boli po prvýkrát registrované ďalšie štyri kusy krásneho divokého športiaku. Koľko ďalších exemplárov schováva americká značka vo svojich skladoch?

Ešte starším zombie automobilom je napríklad Dodge Dart. Tento automobil prestal schádzať z výrobných liniek ešte v roku 2016. Aj napriek tomu sa ho minulý rok predalo a po prvýkrát registrovalo až 10 kusov. V roku 2019 sa ho predalo a registrovalo dokonca až 19 kusov. Naozaj by bolo zaujímavé vedieť, koľko ďalších modelov, a nielen Dartov, ale aj iných, má Dodge vo svojich skladoch ešte odložených. A tiež by nás úprimne zaujímalo, ako si takýto automobil viete kúpiť. Stačí prísť do autosalónu a vypýtať si starý nový automobil? Alebo je na tieto autá poradovník?

Okrem značky Dodge svoje záhrobné automobily na americkom trhu minulý rok predala napríklad aj Toyota. Svoj americký model FJ Cruiser, ktorý sa mimochodom prestal vyrábať už v roku 2014, potešil minulý rok jedného zákazníka. Nie je to veľké číslo, no stále je tu nádej, že sa z tohto zaujímavého auta po skladoch v Amerike nejaké čistonové exempláre ešte nachádzajú. Chrysler predal štvoricu nových modelov Town & Country, ktoré sa prestali vyrábať v roku 2016. Značka Jeep zas predala až 16 nových modelov Patriot, ktorých výroba sa skončila tiež v roku 2016.

Ak ste náhodou snívali po novej Toyote FJ Cruiser či po čistonovom Jeepe Patriot, no nepodarilo sa vám svoj sen kúpiť, neváhajte. Niekde v amerických skladoch sa možno niekoľko úplne nových exemplárov povaľuje. A ako vidíte, je možné si ich stále zakúpiť. Bolo by zaujímavé zistiť, či aj európske značky ukrývajú niekde vo svojich skladoch čistonové automobily, ktorých výrobu už ukončili, no nikdy neboli predané a uvedené do premávky. My sme si istí, že takých automobilov budú aj na starom kontinente stovky, ak nie aj tisíce.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button