TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: UM Renegade 300 Freedom – Návrat k americkým cruiserom z minulého storočia

UM Renegade 300 Freedom

Motocykle značky UM Motorcycles sú ďalšou exotikou na našom trhu. Opäť keď sme prvýkrát začuli meno značky, tak sme sa len nechápavo zatvárili a hneď sme šli googliť, čo to vlastne tie motorky UM sú. Pri pohľade na niektoré modely sme sa celkom potešili, že si vyskúšame aj niečo netradičné, rebelantské, skrátka cruiser. Vysadli sme na reinkarnáciu amerických cruiserov osemdesiatych či deväťdesiatych rokov, konkrétne na model UM Renegade 300 Freedom. Rolu rebela ako z amerického seriálu sme si užívali ako sa dalo, no predpisy sme porušovať po vzore zaoceánskych odpadlíkov nechceli. UM Renegade Freedom nás preniesol do sedla úplne iných bajkov, na aké sme zvyknutí a aké obľubujeme osedlávať. Našli sme na ňom tak plusy, ako aj mínusy. Počas nášho testu sa okolo neho zastavilo aj niekoľko zvedavcov, ktorí sa chceli dozvedieť o tomto stroji viac. Predsa len, z diaľky pripomína populárne americké značky a ani z blízka nevyzerá úplne zle. Je pre tých, ktorí sa chcú povoziť okolo komína s prísnym výrazom v tvári a upútať na seba pozornosť. Tak nejak sme sa na tejto motorke cítili aj my.

Z Floridy cez Čínu, Česko až na Slovensko

Značka UM Motorcycles bola založená pred dvadsiatimi rokmi na Floride.

Nie, nie je to trasa, ktorú sme na UM Renegade 300 Freedom počas nášho testu prešli. Lietať na motorke ešte nevieme. Je to však cesta, akou sa dostal motocykel pod naše zadky. Značka UM Motorcycles bola založená pred dvadsiatimi rokmi práve na Floride. V Európe je len 5 rokov a teda ju stále môžeme označovať za exotickú novinku. Hoci je značka americká a vzdáva svojimi dizajnami hold americkým cruiserom osemdesiatych či deväťdesiatych rokov, motocykle UM sa aktuálne vyrábajú v Číne. Odtiaľ z fabriky poputovali cez nášho českého partnera, garáž MR43 Exclusive Motorcycles, až na Slovensko, do Bratislavy, do našej redakčnej garáže.


  Cítite sa ako odpadlík…

  Ako sme už v úvode načrtli, UM Renegade 300 Freedom dizajnovo nadväzuje americké cruisery, ktoré sme mohli stretávať na cestách v osemdesiatych či deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Mnohí motorkári majú pôvodné stroje doteraz vo svojich garážach. Rada Renegade ponúka nielen 300-vky, ale aj 125-ky s rovnakými dizajnami. V tejto rade nájdeme modely Commando (základný model), Commando Classic (s brašnami a plexi), Commando Classic Deluxe (luxusný) či športovejšie modely Vegas a Freedom. Naša motorka je teda športovým cruiserom, ktorý okrem klasického dizajnu ponúkne aj novodobé detaily, ktoré sú na jednej strane štýlové a miestami aj praktické, no na druhej strane môžu puristovi pri tomto type motocykla vadiť. Po dizajnovej stránke sme sa na motorke cítili ako odpadlíci, ktorí si razia svoju cestu životom, pričom ostatní na vás pozerajú ako na večného rebela. Nevravíme, že nám tento pocit vadil, no museli sme si na neho zvyknúť. Výfuk, hoci pôvodný, nemá až tak zlý zvuk a aj vďaka nemu môžete vidieť, ako sa za vami okoloidúci otáčajú a pozerajú sa na vás čo ste zač…

   Detaily, ktoré sa nám páčia a ktoré by sme zmenili…

   Motorka dostala čiernu farbu, ktorá sa jej hodí. Nádrž je streknutá na šedočierno, pričom hranica farieb je zjemnená matnou zlatou líniou. V matnej zlatej farbe motocykel dostal aj nápis Renegade či plakety s označením Freedom. Matné zlaté sú aj liate kolesá. Medzi veľmi pekné detaily radíme predný okrúhly LED-svetlomet, v ktorého strede sa nachádza veľké písmeno “R”. R-ko nájdeme aj na zadnom brzdovom LED-kovom svetle. Výfuková koncovka je dostatočne široká a dokonale ladí s cruiserom. Jej zvuk je tiež v poriadku. Vedeli by sme si predstaviť však silnejšie bublanie či práskanie. Medzi detaily, ktoré sa nám až tak nepáčili, by sme mohli zahrnúť napríklad LED-kové pásy pod nádržou, ktoré počas jazdy svietia chladným svetlom a dokonca pri zapnutí smerovky aj blikajú. Nám to prišlo ako taká, nehnevajte sa na nás, kolotočárina, ktorá na takom type motocykla nemá svoje miesto. Druhým detailom bol síce dostatočne veľký podsvietený jednoduchý displej umiestnený na nádrži, ktorý aj zobrazuje všetky potrebné informácie, no počas jazdy, aby ste na neho videli, a to môžete mať meter sedemdesiat alebo aj dva metre, musíte sklopiť zrak a sústrediť sa na displej, aby ste odčítali údaje. Tým pádom stratíte očný kontakt s vozovkou a to môže byť v niektorých prípadoch problém. Tretím detailom, ktorý by sa však mohol zlepšiť pri väčšej miere sústredenia a zmyslu pre detail, sú zvary. Tie sú na niektorých miestach ako keby nahrubo zavarené a vyzerajú ako obrúsené karboškou niekde v garáži. Tento detail je však vidieť aj keď pristúpite bližšie k  motorke a prezeráte si ju do detailu. Popravde, toto nám vadilo asi najmenej.

    300-vka postačí na povozenie okolo komína…

    Motocykel UM Renegade 300 Freedom už podľa označenia dáva o sebe vedieť, že objem jeho kvapalinou chladeného jednovalca je do 300 cm3 (konkrétne 292 cm3). Motor spĺňa emisnú normu Euro 5. Cruiser poskytne výkon 22 kW a krútiaci moment 25 Nm, čo teda nie je veľa, ale ani málo. Postačí to na pohodovú jazdu, ako sa hovorí, okolo komína, do mesta, na prvotriedky a dá sa vbehnúť aj na obchvat či na diaľnicu. Sedlo je celkovo pohodlné, ale vyzerá to tak, že na veľké zadky tvarované nie je. Nás, ponad stokilových jazdcov, jeho vrchná “hrana” za chrbtom tlačila do kostrče. Vedeli by sme si predstaviť nejaké iné, menej členité sedlo. Ak by však netlačilo, tak by sme mu nemali čo vytknúť. Je jednoduché a korešponduje s celkovým výzorom cruisera UM Renegade 300 Freedom. Motorka dostala 18 litrovú nádrž a vďaka spotrebe v okolí troch litrov viete na tejto motorke spraviť naozaj poriadnu porciu kilometrov na jedno natankovanie. Cruiseru tiež nechýba ABS. Z hľadiska jazdných vlastností nám nevyhovovali horné radenie rýchlostí, na ktoré sme neboli zvyknutí, nakoľko poväčšine jazdíme na naháčoch, turistikách či endurách. Avšak, kto jazdí na cruiseroch, toho nič neprekvapí. Nerovnosti vpredu bezproblémovo žehlí hydraulická teleskopická vidlica. Vzadu je jednoduchá kývka, ktorá poriadne klesne po nasadnutí stokilového slona, no stále má dostatok kapacity na utlmenie aj väčšej nerovnosti. Motorka dostala aj industriálne madlá pre prichytenie sa ľadvinky za jazdcom.

    Ako hodnotíme cruiser UM Renegade 300 Freedom my?

    Najskôr musíme povedať, že to bol motocykel takého typu, na aké veru nie sme zvyknutí. Jazdíme turistiky, naháče, endurá, no na cruiseroch toho veru veľa odjazdené nemáme. Preto sme sa museli napríklad zohrať s radením rýchlostí, ktoré nám bolo tak trochu proti srsti. Tvarované sedlo nás počas jazdy tak nejak tlačilo do kostrče. Dá sa to však vyriešiť jeho výmenou za iné. Motorka pôsobí celkom mohutne a pripomína Harleye. Na bokoch dostala LED-pásiky, ktoré pri zapnutí smerovky blikajú. Niekomu to pasuje, no nám to prišlo troška kolotočárske. Displej je umiestnený tak, že je na neho horší výhľad a ak chce jazdec z neho odčítať údaje, musí sa prestať plne sústrediť na cestu. Mrzeli nás aj trochu odfláknuté zvary pri tak štýlovej motorke, akou UM Renegade Freedom chce byť. Aby sme však neboli len negatívni, tak cruiser má tlmenie nastavené aj na naše rozbité cesty. Nie je tvrdý a na výmoli vám nevyrazia riadítka zuby. Je cenovo dostupný a vďaka 300-vkovému motoru a výkonu 22 kW ho môžu osedlať aj novopečení A2-kári. Keď hovoríme o cene, tak u nás ho dostanete za 4 990 eur čo je v porovnaní s americkými klasikami naozaj zlomok ich ceny. A radosť z jazdy vám s ním veru chýbať nebude.

    Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó    Video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Motorizácia - 80%
    Pohodlie - 65%
    Jazda - 75%
    Variabilita - 65%
    Spracovanie - 65%

    70%

    Moderný cruiser s odkazom na americké klasiky osemdesiatych a deväťdesiatych rokov

    Na cruiseroch toho veru veľa odjazdené nemáme a preto sme sa museli zohrať s radením rýchlostí, ktoré nám bolo tak trochu proti srsti. Tvarované sedlo nás počas jazdy tlačilo do kostrče. Motorka pôsobí celkom mohutne a pripomína Harleye. Na bokoch dostala LED-pásiky, ktoré pri zapnutí smerovky blikajú. Niekomu to pasuje, no nám to prišlo troška kolotočárske. Displej je umiestnený tak, že je na neho horší výhľad. Mrzeli nás aj trochu odfláknuté zvary pri tak štýlovej motorke, akou UM Renegade Freedom chce byť. Cruiser má tlmenie nastavené aj na naše rozbité cesty. Nie je tvrdý a na výmoli vám nevyrazia riadítka zuby. Je cenovo dostupný a vďaka 300-vkovému motoru a výkonu 22 kW ho môžu osedlať aj A2-kári. Keď hovoríme o cene, tak u nás ho dostanete za 4 990 eur čo je v porovnaní s americkými klasikami naozaj zlomok ich ceny.

    User Rating: 4.81 ( 5 votes)

    Plusy:

    • Full-LED osvetlenie
    • pútavý dizajn
    • nízka spotreba
    • nízka cena

    Mínusy:

    • umiestnenie displeja
    • škaredé zvary
    • LED-kové postranné pásy pod nádržou
    • tvar sedla (pri väčšom zadku)

    Cena testovaného modelu:

    • 4 990 eur

    Technické parametre:

    Typ motora:

    Jednovalec, DOHC

    Chladenie:

    Kvapalina

    Zdvihový objem:

    292 cm3

    Vŕtanie a zdvih:

    78 x 61 mm

    Kompresný pomer:

    11:01

    Maximálny výkon:

    22 KW | 8.800 Rpm

    Maximálny krútiaci moment:

    25 Nm | 7.200 Rpm

    Prevodovka:

    6-stupňová

    Pohon zadného kolesa:

    Reťaz

    Predné zavesenie:

    Hydraulická teleskopická vidlica

    Zadné zavesenie:

    Dvojitá hydraulika s pružinou

    Brzdový systém:

    2 kanálový ABS

    Predná/zadná pneumatika:

    110/70 R17 / 130/70 R17

    Dĺžka/šírka/rázvor:

    2270/840/1550 mm

    Objem palivovej nádrže:

    18 litrov

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button