Info

Predaj automobilov na ruskom trhu medziročne vzrástol o 163 percent! Čínske značky rastú

Hoci sa minulý rok ruský trh s automobilmi prepadol o takmer 60 percent, tento rok už opäť vzrastá a spamätáva sa a to nie o zanedbateľné percentá. Medziročný nárast predaja automobilov uvádza v oficiálnom vyhlásení analytická agentúra Autostat. Nárast predstavuje až 163 percent. Hoci európske značky z Ruska odišli, v dôsledku čoho sa predaj automobilov značne znížil, ich miesto na ruskom trhu zapĺňajú čínske značky, ktoré aj vďaka tejto príležitosti dostali Čínu na prvé miesto vo vývoze automobilov. Ako sme už na našom portáli písali, Čína predbieha v prvom kvartáli roku 2023 Japonsko, a stáva sa tak najsilnejším vývozcom áut na svete.

Rusko zapĺňa vákuum čínskymi značkami…

V prvej desiatke najpredávanejších značiek na ruskom trhu sú nielen čínske mená ako Haval, Chery a Geely, ale aj japonská Toyota a juhokórejské KIA a Hyundai či domáca Lada.

Vojna na Ukrajine síce spôsobila, že Európska únia uvalila mnohé sankcie na Rusko, avšak aspoň pri automobilovom priemysle to vyzerá tak, že pohoršila hlavne domácim európskym značkám. Dieru na ruskom trhu po európskych odídencoch totižto zapĺňajú nielen čínske, ale aj juhokórejské či japonské značky a teda automobily, ktoré na ruskom trhu mohli predať naše značky, teraz predávajú Ázijci. Aj vďaka nim predaj automobilov na ruskom trhu medziročne vzrástol o 163 percent podľa štatistiky z mája 2023. Prvé miesto medzi predanými vozidlami mala domáca značka Lada, ktorá oproti minulému roku zvýšila podiel na trhu o 6 percent na terajších 30 percent.

V prvej desiatke najpredávanejších značiek na ruskom trhu sú nielen čínske mená ako Haval, Chery a Geely, ale aj japonská Toyota a juhokórejské KIA a Hyundai. Agentúra Reuters rovnako uznáva a uvádza, že dieru po európskych automobilkách a automobiloch zaplnia postupne čínske a iné ázijské značky. Čína si aj vďaka posilneniu pozície na ruskom trhu tento rok vydobyla prvé miesto v rebríčku krajín vyvážajúcich automobily. Čísla vyvezených čínskych áut stále rastú a pri tomto trende môže Čína oproti minulému roku množstvo vyvezených automobilov zdvojnásobiť. Čínska spoločnosť Great Wall Motors, ktorá na ruskom trhu predáva značku Haval dokonca nainvestuje do fabriky v ruskej Tule viac ako pol miliardy dolárov. Sme zvedaví, dokedy budú európske značky bojkotovať ruský trh, no tým, že s Ruskom neobchodujú, nedodávajú a nevyrábajú tu, škodia hlavne samé sebe.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button