TEST: AutáTesty

TEST: Škoda Karoq – Správny motor s priestranným interiérom sú ideálom pre rodinu

TEST: Škoda Karoq 2.0 TDI Sportline 4x4

Po vlajkovej lodi Škoda Superb presadáme aj do kompaktného SUV Škoda Karoq. Aj napriek kompaktnejším rozmerom sa vo vnútri tohto auta rozkladá solídny vnútorný priestor, v ktorom sa nebudú tlačiť ani rozmernejší pasažieri. Ak by ste očakávali, že pod kapotou budeme mať diétny pohon v podobe benzínového trojvalca, budete veru na omyle. Model Karoq sa ocitol v našej redakčnej garáži s tým pravým pohonom a teda dvojlitrovým turbodieselom, ktorý poskytne autu výkon 150 koní s krútiacim momentom 360 Nm. Je to dostatok sily na odvoz celej rodiny napríklad na lyžovačku na horách. Tu vám na snehu pomôže aj štvorkolka. Po dizajnovej stránke pôsobí testovaný model naozaj štýlovo a to hlavne vďaka čiernošedej kombinácii laku karosérie a doplnkov vo výbave Sportline. Aké boli naše dojmy z jazdy a ako sme si Škodu Karoq počas našich jázd užii, vám radi prezradíme v našom teste.

Nadčasový dizajn so športovými prvkami…

V priemere sme jazdili so spotrebou v okolí sedem litrov, no vonkoncom sme sa nesnažili jazdiť úsporne.

Škoda Karoq, koniec-koncov ako každá Škoda z aktuálnej ponuky, dostala tvary, ktoré sú nadčasové. Neznamená to, že sú nudné a nevýrazné. Znamená to, že sú decentné, konzervatívnejšie a zároveň, vďaka výbave Sportline, aj športové. Športovosti prispieva pri našej testovačke aj „dvojfarebné“ prevedenie, ktorého základom je šedá farba laku Steel, skombinovaná s čiernou farbou doplnkov. Do temnej čiernej farby sa odeli kolesá, spätné zrkadlá, lyžiny strešného nosiča, mriežka chladiča, ako aj nápisy Škoda, Karoq a 4×4 na zadnej časti. Nechýbajú ani dynamické športové doplnky, ktoré automobilu dodávajú nádych športovosti. Okrem farby zaujme Karoq aj prevedením svetlometov, ktorých prevedenie, podobne ako pri ostatných modeloch Škoda, odkazuje na sklársku tradíciu českých majstrov. Vďaka dizajnu a vnútornému prevedeniu svetiel je svetelný lúč dopadajúci na cestu zaujímavý a pripomína odraz krištáľu. Okrem tohoto dizajnu poskytnú aj najmodernejšiu technológiu Full LED Matrix. Aktuálna verzia modelu Škoda Karoq prešla faceliftom v roku 2021 a musíme povedať, že aj tri roky po osviežení dizajnu stále tento automobil dokáže spôsobiť pozitívnu emóciu. Zadná časť dostala o niečo väčší strešný spojler a tiež veľmi efektne pôsobia aj difúzory výfuku. Ak by ste si mysleli, že je do nich vyvedený aj reálny výfuk, tak to žiaľ tak nie je. Plusom však je, že sa v celkom rozmerných dierach imitácií koncoviek výfuku nenachýdzajú v pozadí lacné tenké “vodárenské” trubky výfuku, ale tieto otvory sú zaslepené. Je to krajšie, praktickejšie a príjemnejšie na pohľad. 

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Motor, ktorý sa sem perfektne hodí…

  Keď testujeme benzínové trojvalce s objemom jedného litra v crossoveroch či kompaktných SUV-čkach, ich spotreby sú pre nás jednoducho vysoké a neakceptovateľné. Dynamika takmer nulová hlavne v krízových situáciách a okrem toho ten nepríjemný vreskot motora, to je proste za trest. Vždy si povieme, že naftový dvojliter by sa sem veru hodil viac. A tak sme sa veľmi potešili, keď ku nám na test dorazil naftový štvorvalcový turbodiesel pod kapotou kompaktného SUV-čka Škoda Karoq. Nielen že je výkon 110 kW postačujúci aj na pohodové odvezenie rodiny na dovolenku pri mori či na lyžovačku na hory, ale aj jeho spotreba je stále dostatočne nízka, aby ste ju nepociťovali vo vašej peňaženke a peniaze mohli minúť napríklad na peknú hrčku pre deti. Detičky spomíname preto, že Karoq je dostatočne veľkým štartovacím modelom začínajúcej rodinky. Keď deti trochu odrastú, stále je možnosť prestúpiť na väčší Kodiaq.

  Vráťme sa však k motoru. Samozrejme, nie je to žiadny superšport. Aj napriek výbave Sportsline, dvojlitrový nafťák nebol nijakým spôsobom nadopovaný a poskytne tradičných 110 kW výkonu s krútiacim momentom 360 Nm. Stovku zvláda pod 9 sekúnd a aj pri obiehaní na prvotriedke sa môžete na neho spoľahnúť. Naša testovačka dostala aj 7-stupňovú automatickú dvojspojkovú prevodovku DSG, na ktorú sme pri modeloch Škoda a Volkswagen zvyknutí a odpustíme jej niekedy mierne pomalšie reakcie. Celkovo pôsobí ale maximálne kultivovaným dojmom a to aj pri plnom zošliapnutí pedálu či pri nízkych otáčkach v mestskej premávke. Aj napriek tomu, že pod kapotou pracuje TDI-čko, na zbytočný hluk v kabíne sme sa nemuseli sťažovať. Motor je odhlučnený tak, ako sa patrí. Samozrejme, klasický klepot turbodiesela nechýba ani pri tomto modeli a milovníci naftových motorov ocenia túto jeho monotónnu uspávanku.

  Píšeme celý odsek o motore a nepochválili sme sa, s akými spotrebami sme jazdili. V priemere po stovkách kilometrov to bolo 7 celých niečo. Keď sme sa troška viac rozbehli na diaľnici, tak to bolo ponad sedem litrov, keď sme zase šli stovky kilometrov mimo mesto, tak nám spotreba klesla na 5,6 litra. V meste záležalo na tom, či sme využívali vo väčšom obchvat, alebo či sme sa posúvali krok po kroku v kolónach. Oscilovali sme okolo 6,9 litra plus-mínus nejaké to decko hore dole. Každopádne, na konci testu sme mali spotrebu niekde na hranici 7,2 litra a to je veľmi príjemná spotreba pre tento motor, pod kapotou modelu Škoda Karoq. Priznáme sa však, že na spotrebu sme vonkoncom nejazdili a s ľahšou nohou dokážete úplne v pohode zajazdiť aj za niečo málo ponad 6 litrov. Čiže očakávaná spotreba štvorvalcového naftového dvojlitra sa potvrdila. Auto je ekonomické a poteší aj silou motora aj spotrebou.

  Priestranný interiér s výzorom prémiovejších súrodencov…

  Keď nasadnete do Škody Karoq, vo výbave Sportline, a uvidíte, čo vám interiér ponúka, budete mať pocit, že sedíte v automobile o triedu vyššom a k tomu aj športovom, vďaka jemným športovým doplnkom. Športovo pôsobí aj čierne čalúnenie stropu. Multifunkčný volant dostal kožené perforované čalúnenie a rovnaké trojramenné elegantné prevedenie, aké sme chválili v Superbe. Edíciu Sportline dokonale charakterizujú aj lišty dverí, ktoré dostali prevedenie vo farbe karbónu. Prešívané sedačky s vysokým bočným sedením dokonale držia postavu na mieste aj v zákrutách pri vyššej rýchlosti. Či Karoq, alebo Superb, oba automobily vo vyšších výbavách ponúknu rovnako technologicky vyspelý interiér, ktorého stredobodom je určite displej infotainmentu v kombinácii s digitálnym prístrojovým štítom umiestneným pod volantom. Grafika, ako aj ovládanie z volantu pre digitálny prístrojový štít sú veľmi intuitívne a jednoduché. Grafika je prepracovaná. Na výber máte množstvo informácií, ktoré sa vám zobrazujú pod volantom. Rovnako si môžete prispôsobiť dizajn a grafiku rozhrania. Displej infotainmentu je veľkosťou adekvátny proporciám auta. Displej ponúkne vysoké rozlíšenie, jednoduchú orientáciu medzi jednotlivými ponukami a aplikáciami a tiež je veľmi dobre spracovaná kamera a parkovací asistent, ktorý okrem kamier dostal aj softverové vylepšenie v podobe 3D zobrazovania automobilu v kombinácii s videom z okolia vďaka 360-stupňovým kamerám. Čo naozaj kvitujeme, je ostrá kamera a vysoké rozlíšenie displeja. Pochváliť tiež musíme prítomnosť klasických tlačidiel pod displejom, ktoré slúžia na ovládanie napríklad ventilácie. Sme radi, že ich funkciu neprebral displej. S displejom nás ešte veľmi prekvapilo jeho ovládanie gestami, ktoré bolo naozaj plynulé a zároveň zábavné. 

   Vnútro aj pre objemnejších pasažierov…

   Okrem technologických vymožeností musíme pochváliť aj vnútorný priestor Škody Karoq. Dvojmetrový šoféri si sadne v pohodičke sám za seba a nesťažuje sa na nedostatok priestoru ani na kolená ani na hlavu. Dvere zbytočne nemajú široké obloženia a teda neuberajú z vnútorného priestoru viac, ako je treba. Nedostatkom netrpí ani batožinový priestor. Ten poskytne v základe objem 500 litrov. Po sklopení zadného radu sedadiel je to až 1609 litrov a teda dostatočný priestor na použitie automobilu aj na sťahovanie sa do nového bytu. Plus k priestoru kufra sa pridávajú aj priestory vo vnútri auta, ktorých je ďalších niekoľko desiatok litrov navyše na uloženie drobností. Ak hovoríme o drobnostiach, nemôžeme zabudnúť spomenúť tie praktické drobnosti, ktoré sú združené pod menom Simply Clever. Nechýba dáždnik pod sedadlom spolujazdca, škrabka vo viečku nádrže, plusom je aj malý smetiak umiestnený vo dverách vodiča v kastlíku na ich spodnej časti a mnoho ďalších drobností, ktoré každodenne uľahčujú život pasažierom na palube modelu Škoda Karoq.

    A ako hodnotíme Škodu Karoq my?

    Ako prvé chceme vyzdvihnúť, že Škodovka stále nezanevrela na naftové motory a ukazuje tak, že diesel nepovedal svoje posledné slovo. Mimochodom, dvojlitrové štvorvalcové TDI-čko je pre Karoq ako stvorené. Je dostatočne silné pri výkone 150 koní, aby odviezlo bezpečne plne naložené auto napríklad na rodinnú dovolenku. Sila mu nechýba ani pri horských prechodoch či pri obiehaní. Superšportový výkon však od tohto motora očakávať samozrejme nemôžeme. Ale na preteky ani stvorený nie je. Je urobený tak, aby ste dosahovali čo najlepšiu spotrebu pri bežnej jazde. Nám sa podarilo kombinovane zajazdiť v okolí 7 litrov, čo je len o pár deci viac, ako udáva výrobca. Dizajn automobilu je nadčasový a pri našej testovačke vďaka dvojfarebnému prevedeniu a výbave Sportline je okrem toho aj športovejší oproti základu, čo sa nám veru páčilo. Rozmery auta sú ideálne tak do mestskej premávky ako aj do úzkych priestorov parkovacích domov či garáží. Aj napriek menším rozmerom si do Karoqa dokáže za seba sadnúť dvojmetrový šofér, čo je veľke pozitívum. Okrem interiéru, ktorý dostal rovnaké krivky aj prémiovú výbavu ako vlajková loď Superb, Karoq ponúkne aj množstvo Simply Clever prvkov tak v základe, ako aj za príplatok. Tie príplatkové by mohli patriť tiež do základu. V základe s benzínovým motorom ho dostanete za 26 430 eur, no verte nám, naftu si obľúbite viac. Cená základu našej verzie stojí 32 980 eur a testovačka so všetkými príplatkovými vymoženosťami stála 44 035 eur. Je to síce viac, no za tú cenu si nekupujete len tradíciu a hrdosť značky Škoda, ale aj nadčasové a technologicky prepracované auto, s ktorým sa nemusíte báť cestovať na dovolenky pri plne naloženom kufri.

    Foto: Matúš Paločko  Video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 85%
    Motorizácia - 90%
    Variabilita - 90%
    Jazda - 85%
    Spracovanie - 85%

    87%

    Správny motor a priestranný interiér stvorené pre rodinu

    Dvojlitrové štvorvalcové TDI-čko je pre Karoq ako stvorené. Je dostatočne silné pri výkone 150 koní, aby odviezlo bezpečne plne naložené auto napríklad na rodinnú dovolenku. Je urobené tak, aby ste dosahovali čo najlepšiu spotrebu. Nám sa podarilo kombinovane zajazdiť v okolí 7 litrov, čo je len o pár deci viac, ako udáva výrobca. Dizajn automobilu je nadčasový a pri našej testovačke aj športovejší oproti základu. Rozmery auta sú ideálne do mestskej premávky. Aj napriek menším rozmerom si do Karoqa dokáže za seba sadnúť dvojmetrový šofér. Okrem interiéru, ktorý dostal rovnaké krivky aj prémiovú výbavu ako Superb, Karoq ponúkne aj množstvo Simply Clever prvkov. V základe s benzínovým motorom ho dostanete za 26 430 eur, no verte nám, naftu si obľúbite viac. Naša testovačka so všetkými príplatkovými vymoženosťami stála 44 035 eur. Je to síce viac, no za tú cenu si nekupujete len tradíciu značky Škoda, ale aj nadčasové a technologicky prepracované auto.

    User Rating: 4.48 ( 12 votes)

    Plusy:

    • ekonomický a zároveň výkonný motor
    • nadčasový dizajn so športovými prvkami
    • veľký kufor a vnútorný priestor
    • kvalitný infotainment

    Mínusy:

    • vyššia cena 

    Cena základného / testovaného modelu:

    • 26 430 eur / 44 035 eur

    Technické parametre:

    Motor: Štvorvalcový TDI
    Palivo: Nafta
    Maximálny výkon: 110 kW
    Maximálny krútiaci moment: 360 Nm
    Zdvihový objem valcov: 1 968 cm3
    Prevodovka: automatická 7-stupňová DSG
    Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 8,8 s
    Maximálna rýchlosť: 204 km/h
    Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom): 5,8 – 6,2 l/100 km
    Emisie CO2: 151-163 g/km
    Objem palivovej nádrže: 55 l
    Dĺžka/šírka/výška: 4 384 / 1 841 / 1 608 mm
    Rázvor: 2 630 mm
    Objem kufra: 500 l (po sklopení 1 609 l)
    Pohotovostná hmotnosť: 1 529 – 1 649 kg
    Základná cena: 26 430 eur
    Cena testovačky: 44 035 eur

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button