Automobily

Dacia odhaľuje svoje revolučné auto pre Rally Dakar 2025

Dacia Sandrider Concept

Prototyp postavený v spolupráci so spoločnosťou Prodrive, pokrstený na Dacia Sandrider, bol oficiálne odhalený na prezentácii v Paríži programovým riaditeľom Denisom Le Votom. Ako bolo oznámené minulý rok, päťnásobný víťaz Dakaru Nasser Al-Attiyah, legenda Svetovej rally Sebastien Loeb a Cristina Gutierrez budú slúžiť ako traja továrenskí jazdci Dacie.

Dacia môže na Dakare zamiešať karty…

Dacia pri príprave dizajnu Sandridera zohľadnila požiadavky jazdcov.

Počas prezentácie Dacia tiež prezradila, že budúci rok bude súťažiť celú sezónu majstrovstiev sveta v rally-raidoch, namiesto toho, aby sa sústredila len na Dakar. Dacia pri príprave dizajnu Sandridera zohľadnila požiadavky jazdcov, ako vysvetlil zodpovedný riaditeľ David Durand. Vozidlo rumunskej značky si zachováva charakteristiky existujúceho modelu Hunter vyrobeného v Prodrive, ale obsahuje nový trojlitrový preplňovaný motor V6, ktorý bude poháňaný syntetickým palivom.

Prodrive, ktorý si zachoval svoje logo na prednej časti auta, pomohol Dacii nájsť ideálne vyváženie hmotnosti, znížiť ťažisko a predstaviť inovatívne systémy vrátane patentovaného systému tepelného manažmentu, ktorý využíva infračervený pigment na zníženie teploty. Dacia plánuje uviesť na trh Sandrider v apríli vo Veľkej Británii, hoci prvé testy sa uskutočnia až v júni počas troch stretnutí v Maroku. V októbri bude Dacia súťažiť na Marockej rally v rámci prípravy na Rally Dakar 2025.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Dacia sa zaviazala, že bude súťažiť na Dakare minimálne do roku 2027, čo potvrdila aj prezentácia. Loeb povedal, že existuje jedna oblasť, ktorej Dacia a Prodrive venovali osobitnú pozornosť. “Veľa sa diskutovalo o mnohých častiach, ale hlavnou vecou bola viditeľnosť, pretože niekedy máme problémy s tým, kam smerujeme, takže sme veľa testovali. Mysleli sme si, že to bude mať veľký úžitok.”

Gutierrez povedala, že navrhla pridať nový systém, aby sa zabránilo strate dielov uprostred púšte, čo by mohlo byť veľmi výhodné, keď napríklad dôjde k prepichnutiu gumy. “Bolo skvelé, že sme sa zapojili do návrhu a navrhla som zahrnúť magnetickú platňu, aby sme predišli strate času s niektorými dielmi vozidla.”

Sandrider zlepšuje spoľahlivosť balíkom pohonu všetkých štyroch kolies, vďaka čomu je pevnejší na nápravách, plus úprava prevodovky, ktorá má teraz inú povrchovú úpravu. Brzdy sú tiež nové, s kotúčmi a pedálmi zmenenými, aby mali systém, s ktorým sú jazdci pohodlnejší a vyžadujú si menšiu fyzickú námahu.

Dacia tiež oznámila, že Tiphanie Isnard bude pôsobiť ako manažér tímu. Francúzka získala bohaté skúsenosti s Loebom, ako aj víťazstvá na Dakare so Stephaneom Peterhanselom po tom, čo najskôr prevzala jeho riadenie logistiky a potom celého tímu. Technickým riaditeľom bude Philip Dunabin, ktorý nie je ani zďaleka nováčikom, keďže na tomto type podujatia už dlhé roky pracoval po technickej stránke.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button