TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Moto Morini X-Cape 650 – Pod vedením Talianov na cestu aj do terénu za rozumnú cenu

TEST: Moto Morini X-Cape 650

Moto Morini môže vyzerať pre mladšie ročníky motorkárov ako neznáma, ba až exotická značka. Pamätníci však vedia, že táto takmer deväťdesiatročná značka, má svoju bohatú a plodnú históriu, plnú zaujímavých mestských či športových modelov. Nám sa dostala na testy motorka z novodobej tvorby tejto talianskej značky, ktorá už niekoľko rokov patrí čínskej spoločnosti Zhongneng Vehicle Group – cestovné enduro, adventúrka  Moto Morini X-Cape 650. Tento motocykel tak vďaka svojmu dizajnu, ako aj vďaka cene, má veľký potenciál osloviť široké spektrum zákazníkov, ktorí chcú za svoje peniaze dostať veľa muziky a osedlať mašinu, s ktorou môžu denne jazdiť do práce a cez víkendy sa vybrať na motovýlet či do terénu. Dvojvalec s objemom 649 cm3 a výkonom 60 koní má byť tým pravým ťahákom. Hoci nám počas testovacích jázd výdatne pršalo, snažili sme sa pojazdiť na motorke čo najviac a vyskúšať ju čo najlepšie, aby sme vedeli tento stroj zrecenzovať ako sa patrí a nájsť jeho prednosti aj detaily, na ktorých by mohla značka ešte popracovať. Dúfame, že sa nám to podarilo a že sa v našom teste dozviete všetko potrebné o motocykle Moto Morini X-Cape 650.

Dokonalý dizajn s talianskou vášňou

Taliansko-čínska adventúrka Moto Morini X-Cape 650, stojí v základe 8 290 eur.

Talianske vedenie značky si dáva záležať obzvlášť na tom, aby motocykle Moto Morini, ktoré sa vyrábajú v Číne, stále v sebe zachovali ten pravý horokrvný emotívny taliansky dizajn. X-Cape 650 je toho dôkazom. Motocykel dostal moderné tvary konkurujúce japonské tradičné značky. Vysoký postoj, špicatá predná kapotáž, z ktorej vyčnieva vyššie nastaviteľné plexi. Naša testovačka dostala vypletané kolesá, čo je nielen dizajnovým, ale aj veľmi žiadaným a praktickým prvkom najmä v teréne. Koncovka výfuku je dizajnová, široká a aj napriek tomu, že je originálna a nie aftermarketová, dokáže zo seba vytlačiť solídny zvuk. Naše farebné prevedenie šedo-zlaté s čiernymi a červenými detailmi pôsobilo agresívnym dojmom a určite pozdvihlo motorku zo všednosti.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Motor vás nechce za každú cenu poslať k zemi…

  Srdcom adventúrky Moto Morini X-Cape 650 je kvapalinou chladený dvojvalec s objemom 649 cm3, usadený v chróm-molybdénovom ráme, s výkonom 44,1 kW a krútiacim momentom 56 Nm. Svedčia mu vyššie otáčky, no potiahne aj ťažšieho jazdca či jazdcov aj v spodných otáčkach. Superšportové výkony očakávať od tohto motora síce nemôžeme, ale zato výkonu motorke vôbec nechýba. Aj napriek jej hmotnosti 233 kg sa nemá problém rozbehnúť do trojciferných čísel za pár sekúnd. Je tak vhodná aj na cestovanie, aj na ľahší terén. Samozrejme, nebránili by sme sa ani litrovému motoru pri takom stroji, akým je Moto Morini X-Cape 650. Ani menší motor sa však zbytočne nedusí ani pri jazde mestom, vďaka čomu je motorka ideálnou aj na dochádzanie za prácou do mesta z okolitých dedín. V mestskej premávke, pokiaľ nemáte nahodené bočné kufre, sa s motorkou celkom dá poprepchávať aj pomedzi autá v kolóne. Do užších rozostupov sa však vmestí len s ťažkosťami. Cez víkend zase môžete oceniť plný potenciál Moto Morini X-Cape 650 pri príjemnom motovýlete vo dvojici.

   Nezľakne sa ani ľahšieho terénu…

   Okrem jazdy po ceste je motorka vybavená aj pre jazdu ľahším terénom. Okrem zmeny jazdného režimu na displeji, v rámci čoho sa mení aj dizajn zobrazenej témy, sa motorka môže pochváliť aj ďalšími terénnymi prednosťami. Predná plne nastaviteľná vidla Marzocchi ponúkne zdvih 165 mm. V kombinácii s 19-palcovým predným a 17-palcovým zadným kolesom a plne nastaviteľným zadným odpružením či dokonca deaktiváciou ABS, je vhodnou motorkou aj na vybláznenie sa v lese, na poľňačkách či na ľahšej crossovej trati. Do stavu pokoja dostanú motorku brzdy Brembo. Motorka pri našom teste žrala do 5 litrov na 100 km. Pri kombinácii s 18 litrovou palivovou nádržou tak na jedno natankovanie spravíte cez 300 km. My sme sa o úspornosť jazdy nesnažili no myslíme si, že kto nebude jazdiť štýlom plyn-brzda, tak by sa mohol pohybovať pri spotrebe 4 litre na 100 km, čo je na motorku s hmotnosťou presahujúcou 230 kg (plus stokilový jazdec) naozaj slušné.

   Za príplatok k dispozícii zaujímavé doplnky…

   Motockel, taliansko-čínska adventúrka Moto Morini X-Cape 650, stojí v základe 8 290 eur. Ak ju však chcete dovybaviť mnohými potrebnými vecami, či ste nižší bajker a potrebujete napríklad znížené sedlo, budete si musieť pripraviť pár stovák až tisícok eur navyše. Sadu troch kufrov dostanete k motorke za 1 180 eur. Zvýšené plexi Tourer za 159 eur, spodný kryt motora za 199 eur, blastre za 138 eur, znížené sedadlo o 25 mm za 199 eur a padacie rámy za 229 eur. Naša testovačka dostala všetko príplatkové, čo bolo k dispozícii a jej cena sa tak vyšplhala 10 235 eur. Pri základnej cenovke sa ešte trochu pozastavíme. V podobných cenových reláciách si ukážeme najväčších konkurentov modelu Moto Morini X-Cape 650. Za rovnakú cenu v základe kúpite napríklad V-Storm a o tisícku viac zaplatíte za Kawasaki Versys. V tejto cenovej kategórii je to o tom, ktorá motorka vám jednoducho viac sadne a lepšie dizajnovo pasuje.

    Vysoký posed pre vyššieho jazdca…

    Motorka Moto Morini X-Cape 650 v základe dostane sedadlo vo výške 845 mm. Nebol by to problém, keby jazdci boli minimálne 180-185 cm vysokí. Pravdaže, na motorkách nejazdia iba obri a aj nižší jazdci chcú osedlať túto stredne veľkú adventúrku. Čo však robiť v takom prípade? Je to záchrana v podobe príplatkového sedadla, ktoré je o 25 mm znížené. Možno sa to nezdá ako veľa no každému nižšiemu bajkerovi uľahčí naskakovanie na motorku. Každý centimetrík, ktorý motorku priblíži zemi, sa v tomto prípade počíta. Koniec-koncov aj pri našich testovacích jazdách, pri ktorých sme sa prestriedali dvaja jazdci, jeden takmer dvojmetrový a druhý s cca. Metrom sedemdesiatpäť, bolo jasne vidieť veľkosť motorky. Najlepšie to demonštrujeme v našom videu z testu, kde si môžete porovnať sedenie a nasadanie oboch jazdcov. Moto Morini však myslí aj na nižších, za čo mu dávame celkom významné plus.

    Dotyk moderna v podobe farebného displeja a USB zástrčky…

    Posledné roky je farebný displej tak nejak súčasťou štandardnej výbavy väčšiny motocyklov. Vyššia váha motorky vôbec nevadí. Nie je výnimkou. Ponúkne farebný 7-palcový TFT displej, s príjemnou grafikou a animáciami, ktorého zobrazovacie rozhranie je prehľadné a údaje sú dobre viditeľné aj na slnku aj v tme. Ponúkne dva motívy na základe zvoleného jazdného režimu. Z ďalších technologických vymožeností dostala motorka aj dvojitú USB zástrčku, ktorú ocenia turisti využívajúci navigáciu napríklad z mobilu na dlhých cestách. Nemusia vďaka nej riskovať zablúdenie v dôsledku vybitia mobilu. Jednotlivé ovládače na riadítkach dostali podsvietenie. Keď sme pri riadítkach, nedá nám nespomenúť príplatkové veľké blastre, ktoré dokonale odrážali protivietor, no na riadítkach boli prichytené len slabým plieškom, ktorý bolo možné ohýbať a manipulovať s ním rukou. Pri náraze by päsť jazdca ochránili len ťažko.

     Ako hodnotíme Moto Morini X-Cape my?

     Dizajn motorky je pútavý a priťahuje pohľady tak mladých, ako i starších bajkerov, ktorí obľubujú väčšie adventúry. Vďaka nastaviteľnej prednej vidle Marzocchi so zdvihom 165 mm sa nezľakne ani ľahšieho terénu. So sedlom vo výške 845 mm je skôr pre vyšších jazdcov, no vďaka možnosti príplatkového zníženého sedla na tento bajk vyskočia ak tí nižší. Pozícia pri jazde je pohodlná, vzpriamená. Motorka disponuje modernými prvkami ako 7-palcovým farebným TFT-displejom či dvojitou USB-zástrčkou. Štvortaktný dvojvalec s objemom 649 cm3 poskytne výkon 60 koní čo je síce dostatočné, no každý motorkár by chcel od mašiny viac. Pravdaže, vedeli by sme si túto motorku predstaviť aj ako litrovicu. Reakcia na plyne je jemná a motorka nemá tendencia vás za každú cenu zhodiť zo sedla. Je teda vhodná aj pre začiatočníka. Dopriali by sme jej však malú odtučňovaciu kúru. Hmotnosť cez 230 kilogramov je cítiť hlavne vtedy, keď v sedle sedí menší a ľahší jazdec. Silnejšiemu či väčšiemu motorkárovi však vyššia váha motorky vôbec nevadí. Hoci je plexisklo vpredu nastaviteľné, je ho treba nastaviť počas státia. Pri jazde to veľmi nejde. Výfuk aj v základe ponúkne veľmi príjemný zvuk. So základnou cenovkou 8 290 eur (naša testovačka s doplnkami stála 10 235 eur) je naozaj zaujímavou a konkurencieschopnou voľbou každého milovníka stredných adventúr.

     Foto: Matúš Paločko      Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Motorizácia - 80%
     Pohodlie - 85%
     Jazda - 85%
     Variabilita - 90%
     Spracovanie - 70%

     82%

     Talianska značka s čínskym srdcom za rozumnú cenu

     Dizajn je pútavý. Vďaka nastaviteľnej prednej vidle Marzocchi so zdvihom 165 mm sa nezľakne ani ľahšieho terénu. So sedlom vo výške 845 mm je skôr pre vyšších jazdcov, no za príplatok je k dispozícii aj znížené. Pozícia pri jazde je pohodlná, vzpriamená. Motorka dostala 7-palcovým farebným TFT-displej či dvojitú USB-zástrčkou. Štvortaktný dvojvalec s objemom 649 cm3 poskytne výkon 60 koní čo je síce dostatočné, no vedeli by sme si túto motorku predstaviť aj ako litrovicu. Reakcia na plyne je jemná a motorka nemá tendencia jazdca zhodiť zo sedla. Je vhodná aj pre začiatočníka. Hoci je plexisklo vpredu nastaviteľné, je ho treba nastaviť počas státia. Výfuk aj v základe ponúkne veľmi príjemný zvuk. So základnou cenovkou 8 290 eur (testovačka 10 235 eur) je zaujímavou a konkurencieschopnou voľbou milovníka stredných adventúr.

     User Rating: 4.76 ( 4 votes)

     Plusy:

     • Full-LED osvetlenie
     • pútavý dizajn
     • možnosť príplatkového nižšieho sedla
     • TFT displej a USB zástrčky

     Mínusy:

     • vyššia hmotnosť
     • ťažko nastaviteľné plexi
     • slabé uchytenie blastrov

     Cena modelu základ / testovačka:

     • 8 290 eur / 10 235 eur

     Technické parametre:

     Zdvihový objem valcov:

     649 cm3

     Typ motora:

     dvojvalec, štvortaktný, zn. CF Moto

     Výkon motora:

     60,4 k (44,1 kW)

     Maximálna rýchlosť:

     175 km/h

     Kolesá (vpredu/vzadu):

     298 R19 / 255 R17

     Objem palivovej nádrže:

     18 l

     Suchá hmotnosť:

     213 kg

     Výška/Dĺžka/Šírka:

     1390/2200/900 mm

     Svetlá výška:

     175 mm

     Rázvor:

     1490 mm

     Výška sedla:

     845 mm

     Alternatívna výška sedla:

     820 mm

     Štartér:

     Elektrický

     Svetlá:

     LED

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button