Automobily

Azda najlacnejší európsky elektromobil prichádza z Česka! Čo ponúkne majiteľom?

elBlesk Pony

O lacných elektromobiloch píšeme najviac v spojitosti s Čínou, prípadne s iným ázijským štátom. Preto nás veľmi prekvapili informácie, ktoré za jeden z najlacnejších automobilov na európskom trhu označili malý kompaktný elektromobil od susedov. Hoci nie tak úplne české elektrické autíčko elBlesk Pony ponúkne okrem elektrického pohonu aj moderný interiér, zaujímavý dizajn, slušnú výbavu či parametre, ktoré potešia stúpencov elektromobility. A jeho cenovka? Momentálne bezkonkurenčná!

Je elBlesk Pony skutočne českým elektromobilom?

Akumulátor LiFePO4, ktorý dodáva energiu elektromotoru, má kapacitu 13,7 kWh. Pri plnom nabití by mal autíčku poskytnúť dojazd až 170 km.

Keď si prezrieme ponuku európskych elektromobilov štandardných značiek a vyberieme z nej ten najlacnejší, tak týmto modelom bude určite Dacia Spring s cenovkou štartujúcou tesne nad 20 000 eurami. Medzi ďalšie lacné patria napríklad Smart EQ ForTwo za takmer 23 000 eur či Citroën ë-C4 za takmer 32 000 eur. Čo ak vám teraz povieme, že existuje ešte lacnejší európsky model, ktorý sa dokonca vyrába hneď vedľa nás. A jeho cenovka je o poznanie nižšia, ako pri aktuálnom najlacnejšom elektromobile na našom trhu.

Lacnou elektrickou novinkou je malý štýlový český automobil z Klatovy s úsmevným názvom elBlesk Pony. Bleskový poník stojí len v prepočte 15 620 eur a za túto veľmi skromnú cenu ponúkne celkom neskromnú výbavu. Je veľmi kompaktným autom o čom svedčia aj jeho dĺžka 3060 mm, šírka 1480 mm a výšku 1585 mm. Hmotnosť drobca bez akumulátora je len 600 kg. Elektromotor dosahuje výkon 25 kW, čo stačí na rozbehnutie sa auta do rýchlosti 100 km/h. Za koľko sa to autíčku podarí, to nevieme. Hoci dosahuje rýchlosť 100 km/h, na diaľnicu primárne určený nie je, hoci sa po nej premávať môže.

Akumulátor LiFePO4, ktorý dodáva energiu elektromotoru, má kapacitu 13,7 kWh. Pri plnom nabití by mal autíčku poskytnúť dojazd až 170 km. Tento dojazd sa však mení v závislosti od štýlu jazdy. Auto ponúkne dva jazdné režimy Eco a Sport. Z bežnej zástrčky na 220/230 V by nabíjanie baterky doplna malo trvať okolo 5-6 hodín. Auto ponúkne LED denné svetlá, 360-stupňový kamerový systém, dvojicu 16,6-palcových obrazoviek pre digitálny prístrojový štít a infotainment, ako aj multimediálny systém podporujúci zrkadlenie smartfónov.

Ako vzniká elektrické autíčko elBlesk Pony? Klatovská spoločnosť dováža z Číny lacné malé elektromobily, ktoré následne vo svojich dielňach upravuje tak, aby vyhovovali požiadavkám štandardov európskeho trhu. Pridávajú tiež autám ďalšiu výbavu. Aktuálny model elBlesk Pony stojí na báze elektromobilu BAW S3. Na webstránkach klatovskej spoločnosti sa môžete v prípade záujmu objednať na bezplatnú testovaciu jazdu.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button