Automobily

Škoda Epiq – Prvý pohľad na brata Volkswagenu ID.2

Škoda Epiq

S novým modelom Epiq ukazuje Škoda svoj variant budúceho Volkswagenu ID.2. Ďalšie malé a elektrické SUV spoločnosti je zverejnené s niekoľkými ukážkami či rendrami, ako bude v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou vyzerať. Sú to zatiaľ len počítačové ilustrácie, ale sú užitočné pre prvotnú predstavu o štýle sériového modelu, ktorý príde na trh v roku 2025 a ktorý by mal stáť okolo 25 000 eur.

Koncept je tiež očakávaním nového dizajnového jazyka „Modern Solid“, ktorý bude charakterizovať všetky budúce modely značky Škoda. Tento vzhľad bol prvýkrát ukázaný v štúdii Vision 7S.

Škoda prinesie v blízkej budúcnosti 6 nových elektromodelov…

Všetky modely Škoda Epiq sa budú montovať v továrni Volkswagen v Pamplone (Španielsko) od roku 2025.

Keďže ide zatiaľ len o dizajnovú štúdiu, nie je isté, či všetky prvky z prvotných vizualizácií budú zakomponované do sériových modelov, no celkový vzhľad v minimalistickom dizajne pôjde do výroby pravdepodobne vo veľmi podobnom prevedení.

Predná časť 4,1 metra dlhej Škody Epiq (formát podobný modelu Škoda Fabia) zobrazuje takzvaný „Tech-Deck Face“ v lesklej čiernej farbe, modernú implementáciu klasickej masky chladiča Škoda. Úplne nové sú jednotky denného svietenia v tvare písmena T, zatiaľ čo svetlomety LED sú takmer skryté. Boky sú svalnaté a vyznačujú sa tým, čo Škoda označuje ako „inovatívne“ obloženie pozdĺž profilov. Môže to byť s najväčšou pravdepodobnosťou nejaký druh recyklovaného materiálu. Vzadu nájdeme opäť tému “T” vo svetlách, ktoré nie sú spojené čoraz klasickejšou svetelnou líniou. Namiesto toho sa v strede zadných dverí nachádza osvetlené logo Škoda.

Interiér nového malého SUV značky Škoda, odráža minimalistické línie karosérie. Digitálny prístrojový štít a údaje z neho sa zobrazujú na malom displeji pod volantom (podobne ako Enyaq), zatiaľ čo infotainment ponúkne veľký centrálny displej. Pod ním sa nachádzajú jediné fyzické tlačidlá na prístrojovej doske. Volant je reinterpretáciou volantu, ktorý sa už nachádza v mnohých modeloch Škoda, s dvomi ramenami a veľkými ovládacími kolieskami či valcami, doplnený o niektoré ovládacie prvky pre multimédiá.

Napriek svojim rozmerom v segmente B sľubuje Epiq veľkorysé hodnoty s kufrom s objemom 490 litrov a tiež priestor ako v luxusnej triede. Tlačová správa nehovorí nič o platforme, ktorú bude Škoda Epiq využívať, ale nie je to žiadne tajomstvo. Je to MEB Entry, rovnaká platforma s predným náhonom, akou disponuje sériová verzia Volkswagenu ID.2 a jeho kolegu z Cupry s názvom Raval. České SUV bude vybavené s batériami s kapacitou, ktorá umožní dojazd okolo 400 km. Všetky modely sa budú montovať v továrni Volkswagen v Pamplone (Španielsko) od roku 2025.

Škoda zverejnila štartovaciu cenu, ktorá má začínať na hodnote okolo 25 000 eur, čo je hranica, ktorá sa samozrejme môže líšiť v závislosti od cieľového trhu a rôznych daní. Príbuznosť s Volkswagenom ID.2 vyvoláva otázku: Bude existovať aj „normálny“ náprotivok Epiqu bez SUV nádychu – niečo ako elektrická verzia Fabie? Spoločnosť hovorila o uvedení šiestich nových elektrických modelov v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov a súčasťou tejto skupiny by mohol byť aj malý model na batérie, ale zatiaľ nie je nič rozhodnuté.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button