TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Lambretta V125 Special – Talianske retro s nezameniteľným dizajnom a bohatou históriou

TEST: Lambretta V125 Special Flex

Na trhu v štyridsiatych rokoch súperili o priazeň talianskej, a neskôr aj európskej, verejnosti dvaja silní výrobcovia mestských skútrov. Nám sa dostala na testy jedna značka z tejto dvojice, ktorá bola v dávnych dobách skôr mužskou, ako ženskou záležitosťou. Niektorí ju poznajú, no pre niektorých bude možno novinkou. Áno, je to Lambretta. Konkrétne sme mali možnosť otestovať jej model V125 Special Flex v žiarivo žltej farbe, s nálepkami pripomínajúcimi bohatú históriu značky, so super spotrebou 2,5 litra a ešte výnimočnejším dizajnom a talianskym štýlom. Na retro-skútri sme sa týždeň preháňali po uličkách nášho hlavného mesta. Už len šál okolo krku nám chýbal a boli by sme ako praví talianski mestský baliči báb. Ak chcete dvojkolesový magnet na pozornosť, na ktorý nepotrebujete motorkový vodičák, tak potom neváhajte vysadnúť práve na tento pútavý taliansky retro-skúter, ktorého cenovka je v porovnaní s konkurenciou veľmi pôsobivá.

Každý sa za ňou otočí

Lambretta V125 Special Flex je praktický, veľmi ľahko ovládateľný skúter, ktorý poslúži na jazdu buď jednému, alebo dvojici jazdcov.

Talianska kráska, alebo krásavec? Je to uhol pohľadu. Keďže je to tá Lambretta (aspoň teda po našom), prikloníme sa k názoru, že je to talianska krásavica, za ktorou sa otáčajú tak muži, ako aj ženy. Rovnako sme na nej mohli oči nechať aj my, hneď, ako nám ju priviezli na test. Nielen retro-krivky, ale aj žiarivá žltá farba kapotáže, doplnená o pútavé nálepky a plakety s logom značky, nás doslova očarila. Hneď sme mali chuť vysadnúť a vyštartovať do uličiek Starého mesta Bratislavy na kávu. Tento skúter nepotrebuje ani žiadny laďák, ktorý by vydával rámus na stovky metrov dopredu a dozadu, aj tak upúta každého okoloidúceho či okolostojaceho vďaka svojim tvarom, ale určite aj vďaka jeho farebnému prevedeniu. Krivky preberá z modelov zo šesťdesiatych či sedemdesiatych rokov. Nielen v tejto dobe, ale aj v minulom storočí, boli tieto krivky skútrov veľmi žiadané. Nečudo, že sa dodnes značka Lambretta udržala na trhu a je stále populárna, spoločne so svojou najväčšou konkurentkou Vespou.


  Do práce, na kávu, či za priateľmi…

  Lambretta V125 Special Flex je praktický, veľmi ľahko ovládateľný skúter, ktorý poslúži na jazdu buď jednému, alebo dvojici jazdcov, ktorí sa chcú dostať napríklad z domu do práce v rámci mesta, alebo na kávu, alebo na návštevu k priateľov. Sedlo je pohodlné, kožené, prešívané kontrastnou niťou a poskytne pohodlné sedenie dvojici aj s väčšími zadkami. Celkovo predĺžená zadná časť poskytne dostatok miesta pasažierom. Sedenie na skútri je vyššie, jazdec sedí vzpriamene a tým pádom aj celkom pohodlne a prirodzene. Sedlo je vo výške 800 mm, čo je dosť vysoko na pomery štandardného motocykla, avšak tým, že nohy má jazdec položené na podlahe, sa na sedle sedí veľmi pohodlne s príjemne.

   Pod sedadlom sa nachádza priestor na odloženie niekoľkých drobností, alebo skútrovskej prilby bez bradovej časti. Klasickú L-kovú integrálku sme tam síce vmestili, no museli by sme ju poriadne pritlačiť sedlom, aby sme ho vôbec zatvorili. A takýmto spôsobom sme veru nechceli riskovať poškodenie prilby. M-ková či S-ková integrálka by sa tu asi aj vmestila.

   Patričná hrdosť na značku…

   Stvoritelia mestského retro-skútra Lambretta V125 Special Flex sú na tradičnú taliansku značku patrične hrdí. Badáme to hneď na niekoľkých veľmi pekných detailoch, ktoré skúter svojmu majiteľovi ponúkne. Značku Lambretta nachádzame nielen na znaku na prednej kapotáži, ale aj na LED-kovom svetlomete tak vpredu ako aj vzadu, tiež na efektnom prišitom štítku na prešívanom sedle, tiež na prednej kapote, ako aj na príplatkovom polepe, ktorý sa nachádza na zadnej kapotáži. Ďalšie, tentokrát drobnejšie značky Lambretta, nachádzame na gripoch, na koncovkách riadítok, ako aj nad displejom v priestore medzi displejom a rýchlomerom. Dokonca aj na kľúči a na prívesku, ktorý sme k nemu dostali, sa hrdo týži logo a zároveň názov tradičnej talianskej značky Lambretta.

    Maximálne 99 km/h…

    Srdcom retro-skútra Lambretta V125 Special Flex je 4-taktný, vzduchom chladený jednovalec s výkonom 8,4 kW a objemom 124,7 cm3. Športové výkony teda od neho očakávať nemôžeme, ako od vyšších kubatúr. Čo je však prednosť skútra, je jeho spotreba. Pohybuje sa v okolí 2,5 litra na 100 km. V kombinácii s nádržou s objemom 6 litrov tak na jedno natankovane prejdete cez 200 km. Pri ľahšej ruke na plyne možno až 250 (nám sa to však nepodarilo). Skúter síce diaľnicu zvládne, no pri jeho maximálnej rýchlosti 99 km/h na diaľnicu veľmi nie je. Je však primárne aj hlavne určený na pohodovú jazdu mestom, na prepchávanie sa a kľučkovanie pomedzi autá stojace v kolóne či na skrátenie si voľných chvíľ kochaním sa mestom či odvezenie sa na kávičku a koláč do kaviarne. Samozrejme, vďaka priestoru pod sedlom, ako aj priestoru za prednou kapotážou, môžete na skútri Lambretta V125 Special Flex vybehnúť aj na menší nákup.

    K dispozícii aj množstvo príslušenstva…

    Tak ako to je už pri motocykloch aj skútroch známe, koniec-koncov aj pri autách, za príplatok k základnej verzii môžete dostať aj niečo navyše. V prípade retro-skútru Lambretta V125 Special Flex je to hneď niekoľko doplnkov, ktoré jednak zabezpečia väčšiu štýlovosť a jedinečnosť, ako aj praktickosť. Za príplatok je možné skúter vybaviť napríklad nosiče tak dopredu ako aj dozadu, dokonca v chrómovom prevedení, ďalej karbónové panely kapoty, plexisklá tak číre, ako aj dymové, nízke i vysoké, lišty, kufor, ako aj brašnu, bundu Lambretta či prívesok na kľúče. Ceny všetkých doplnkov nájdete na stránke Moped Slovakia.

     Ako hodnotíme retro-skúter Lambretta V125 Special Flex my?

     Ako prvé musíme uznať, že je naozaj štýlový a nezameniteľný. Retro-krivky vládnu svetu aj dnes a V125-ka Special Flex teda poriadne retro veru je. Je ľahká, praktická, s vyšším posedom, na mestskú premávku dostatočne výkonná a tiež neuveriteľne štýlová. Brzdy s ABS nechýbajú, rovnako ako aj priestor pod sedadlom na skútrovskú prilbu. Uprostred riadítok sa nachádza TFT displej, ktorý síce ukazuje otáčky, palivo, čas či prejdené kilometre, dokonca aj napätie baterky, no neukazuje dojazd. Rýchlosť je viditeľná na mechanickom budíku nad displejom. Displej sa v tme podsvieti načerveno (čoho sme sa popravde najskôr zľakli) no potom sme pochopili, že to je vlastne prednosť displeja a nie výstraha. Prevedenie skútra je veľmi detailné. Značka Lambretta sa nachádza na mnohých miestach. So 6 litrovou nádržou a spotrebou okolo 2,5 litra prejdete na jedno natankovanie cez 200 kilometrov. Talianski výrobcovia sú na tento skúter poriadne hrdí. A myslíme si že aj právom. Model V125 Special Flex dostanete v základe za 3 399 eur, čo je naozaj vynikajúca cena v porovnaní s talianskou konkurenciou.

     Foto: Matúš Paločko      Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Motorizácia - 80%
     Pohodlie - 85%
     Jazda - 85%
     Variabilita - 70%
     Spracovanie - 90%

     82%

     Tradičný taliansky skúter s retro-dizajnom a výbornou spotrebou

     Skúter je naozaj štýlový a nezameniteľný. V125-ka Special Flex je ľahká, praktická, s vyšším posedom, na mestskú premávku dostatočne výkonná a štýlová. Brzdy s ABS nechýbajú, rovnako ako aj priestor pod sedadlom na skútrovskú prilbu. Uprostred riadítok sa nachádza TFT displej. Rýchlosť je viditeľná na mechanickom budíku nad displejom. Displej sa v tme podsvieti na červeno. Prevedenie skútra je veľmi detailné. Značka Lambretta sa nachádza na mnohých miestach. So 6 litrovou nádržou a spotrebou okolo 2,5 litra prejdete na jedno natankovanie cez 200 kilometrov. Cena v základe je 3 399 eur, čo je naozaj vynikajúca cena v porovnaní s talianskou konkurenciou.

     User Rating: 4.53 ( 5 votes)

     Plusy:

     • Full-LED osvetlenie
     • pútavý retro-dizajn
     • TFT displej s podsvietením
     • ABS
     • nízka spotreba
     • množstvo doplnkov

     Mínusy:

     • maximálna rýchlosť 99 km/h
     • lenivší jazdný prejav
     • menší priestor pod sedadlom

     Cena základného modelu:

     • 3 399 eur

     Technické parametre:

     Typ motora:

     4-taktný vzduchom chladený 1-valec

     Objem motora:

     124,7 cm3

     Maximálny výkon:

     8,4 kW

     Zapaľovanie:

     ECU

     Maximálna rýchlosť:

     99 km/h

     Dĺžka/šírka/výška

     1890/695/1115 mm

     Výška sedadla:

     ~ 800 mm

     Objem nádrže

     6 L ± 0,2 L

     Predná brzda:

     Kotúčová: O 226 mm (ABS)

     Zadná brzda:

     Kotúčová: O 220 mm (CBS)

     Spotreba paliva udávaná výrobcom:

     2,5 l/100km

     CO2-Emisie:

     56 g/km

     Základná cena:

     3 399 eur

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button