Automobily

Luxusný francúzsky sedan DS 9 prešiel modernizáciou! Čistý spaľovák nečakajte

DS 9

Pôvabný model, vlajková loď francúzskej značky, sedan DS 9 prešiel modernizáciou. Modelový rok 2023 sa nesie v znamení plug-in hybridov. Modernizáciou však prešli technológie, ako aj prvky povzbudzujúce luxus a komfort jazdy. Francúzsky sedan DS 9 chce zaútočiť na svoju nemeckú či švédsku konkurenciu pomocou svojho francúzskeho šarmu a dizajnu. Podarí sa mu prikloniť si prevažne konzervatívnejších zákazníkov na svoju stranu?

DS potrebuje zvýšiť čísla predajov…

Obe verzie plug-in hybridov dostali akumulátor s kapacitou 15,5 kWh.

Možno premýšľate, koľko modelov DS 9 ste na našich, či na európskych cestách počas posledného roka či dvoch stretli. Priznáme sa, že ani my sme ich veru nevideli mnoho. Napočítali by sme ich asi na prstoch jednej ruky. Primárnym trhom pre DS 9 je však Čína ,kde sa aj pre globálny trh vyrába. Jeho najväčšími konkurentami sú Audi A6, BMW 5 či Mercedes E, ale aj švédsky model Volvo S90. Aby mohlo osloviť širšiu paletu zákazníkov, prešlo DS 9 modernizáciou.

Pod kapotou ostáva model DS 9 verný plug-in hybridnému pohonnému ústrojenstvu. Základom hybridu je 1,6 litrový štvorvalec PureTech. Slabšia verzia E-Tense 250 dostala do hybridného pohonu jeden elektromotor, vďaka ktorému je systémový výkon hybridu 184 kW. Náhon sa realizuje na prednom páre kolies. Vrcholový variant modelu s označením E-Tense 360 má o jeden elektromotor navyše. Sústava poskytuje automobilu výkon 265 kW a roztáča všetky štyri kolesá. Obe verzie plug-in hybridov dostali akumulátor s kapacitou 15,5 kWh. Na jedno nabitie by tak mali prejsť od 62 do 75 km na čisto elektrický pohon.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Novinkou v interiéri automobilu je multimediálny systém DS Iris System s 12-palcovým stredovým displejom, ktorého rozhranie je plne konfigurovateľné na základe požiadaviek majiteľa. Navigácia je 3D, so sledovaním aktuálnej premávky vďaka on-line pripojeniu k sieti. Parkovací systém dostal nové kamery a je panoramatický. Obraz z kamier je ešte ostrejší vďaka lepšiemu rozlíšeniu. Vďaka aplikácii MyDS je možné údaje z automobilu sledovať v appke na smartfóne. Okrem údajov o jazde toho môžete v aplikácii nájsť omnoho viac. Pomocou aplikácie viete ovládať aj niektoré funkcie automobilu na diaľku.

Nový modelový rok 2023 prinesie luxusnému francúzskemu sedanu DS 9 aj nový stupeň výbavy nazvaný Opéra. V štandarde dostane kamerou riadené ovládanie odpruženia DS Active Scan Suspension, tiež rozšírený bezpečnostný paket, poloautonómne riadenie úrovne 2 DS Drive Assist, ako aj systém DS Driver Attention Monitoring či nočné videnie. Hi-fi systém Focal Electra je prémiový a poskytuje naozaj výnimočný zvuk. Pasažieri vzadu dostali množstvo vychytávok v oblasti sedadiel, ktoré zvyšujú komfort cestovania v rámci balíku DS Pack Lounge. Zadné sedadlá sú masážne, vyhrievané, odvetrávané, plus okolie ochladí dvojzónová klimatizácia. Výbava Opéra ponúkne kožené čalúnenie Nappa či čalúnenie stropu kožou Alcantara.

Nad výbavou Opéra stojí ešte jedna vyššia výbava s názvom Esprit de Voyage. Táto bude k dispozícii len so silnejším variantom plug-in hybridu. Rozdiel je v čalúnení a farbe kože Nappa v interiéri, ako aj v prevedení a materiáloch. V interiéri sa nachádzajú aj mnohé výšivky v tvare loga DS. Stredový panel pod displejom dostal špeciálnou technológiou – embosovaním za tepla, čalúnenie kožou Nappa, ktoré vďaka špeciálnej technológii dostalo plastický výzor. Tej kože je pri tomto výbavovom stupni naozaj poriadne veľa. To je ale známka luxusu, ktorú chce pretiahnuť DS 9 na svoju stranu zákazníkov, ktorí siahajú skôr po nemeckých prémiových vozidlách ako po francúzskych. Podarí sa tejto značke ešte viac zabodovať na globálnom trhu?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button