Ak by sme tvrdili, že sme za dva týždne prešli celé Mexiko, asi by naša dôveryhodnosť utrpela veľkú ranu. Avšak za dva týždne sa dá v tejto obrovskej krajine, ktorá sa mimochodom nachádza až v troch časových pásmach, nájsť veľké množstvo zaujímavých miest a prírodných úkazov, ktoré u nás nebudeme mať možnosť nikdy vidieť. Zo slnkom zaliatych pláží pobrežia rozprestierajúceho sa medzi mestami Cancún a Playa del Carmen sa naše kroky ubrali aj do vnútrozemia Yucatánskeho polostrova, kde sme nasávali kultúru mayskej civilizácie, navštívili miestnych šamanov a obdivovali panenskú prírodu plnú zaujímavých a miestami až hrozivo vyzerajúcich živočíchov či rastlín.
Slnkom zaliate pláže sme striedali s pralesom…
Tulum je známy svojim mayským prístavom, do ktorého sa podľa doterajších poznatkov, mali veľký problém dostať tak cudzinci, ako aj piráti.
Mexiko, alebo presnejšie Spojené štáty mexické, pozostávajú z 31 štátov a federálneho distriktu Mexico City. Žije tu takmer 130 miliónov obyvateľov a jeho rozloha je takmer dva milióny km2 čo je asi taká rozloha ako štyridsaťkrát naše Slovensko. Počas dovolenky sme sa dostali len do trojice štátov a to práve do tých, ktoré sa nachádzajú na Yukatánskom polostrove. Boli to štáty Yucatán, Quintana Roo a Campeche.
Naše prvé kroky, zamierili do rezortu, ktorý sa rozprestieral neďaleko Playa del Carmen, rušného turistického mesta. Čo nás prekvapilo ako prvé, bola celková tvár miest Yucatánu, ktoré nám pripomínali USA. Dokonca aj automobily tu jazdili hlavne z amerických a kórejských dielní. Nechýbali ani rôzne modely Volkswagenov, ktoré sa v Európe už niekoľko rokov nevyrábajú no v Južnej Amerike sa tešia veľkej obľube.
Vráťme sa však do rezortu. Rezorty tu patria z veľkej časti Európanom. Ich stavby však prispôsobili tunajším zákonom a vo veľkej miere zachovali aj v rámci rezortov domácu faunu a flóru. Tak domáce rastliny ako aj živočíchy nachádzate na každom kroku. A hoci sú zvieratá veľmi plaché, dobré podmienky a veľa jedla od turistov ich drží vo vašej blízkosti. Voľne tu behajú nosále, leguány, medvedíky čistotné, jelene ale aj krokodíly či dokonca škorpióny, z ktorých jedného sme si našli aj v kúpeľni. Papuča s ním však spravila krátky proces.
Typické yukatánske turistické Mexiko v Playa del Carmen…
Turistické mesto Playa del Carmen ponúka typické mexické farebné stavby, kvalitné jedlo a veľa možností na nákupy či nočný život. Je to však skôr turistické mesto a históriu tu nenájdete. Za históriou sme sa vybrali hlbšie do vnútra Yucatánskeho polostrova. Očarili nás prekrásne cénotes – diery v zemi či jaskyne, ktoré poskytujú pitnú vodu mestám, a v ktorých sme sa mali možnosť kúpať. Boli obklopené tak rôznymi krasovými útvarmi, ako aj lianami a zeleňov tam, kde prenikal do jaskýň cez diery v skalách slnečný lúč. Azúrová osviežujúca voda či nádherná flóra ponúkali zážitok ako z najkrajšieho sna.
Ak sa povie história Mexika, nemôžeme nespomenúť jednu z najinteligentnejších kultúr, ktorá na území tohto štátu žila od roku 2500 pred našim letopočtom až do roku 1500 nášho letopočtu. Žiaľ, vplyvom „objaviteľov“ táto civilizácia vo veľkom aj zanikla. Potomkovia Mayov sa však v Mexiku nachádzajú dodnes a aj my sme mali možnosť sa s nimi stretnúť a niečo sa dozvedieť o ich živote a kultúre.
Mayovia boli nadpriemerne inteligentní…
Pátranie po Mayskej civilizácii sme začali v mestách Tulum a Coba. Tulum je známy svojim mayským prístavom, do ktorého sa podľa doterajších poznatkov, mali veľký problém dostať cudzinci ako aj piráti. Mayovia sa totižto za pomoci konštelácie hviezd a tiež vďaka koralovému útesu, dokázali dostať jedným miestom v útese bezpečne do prístavu. Cudzie lode neznajúc more a útes stroskotali. Tiež sa na tomto mieste odohrávali rôzne náboženské rituály ako aj pozorovania prírody, počasia či oblohy. Predstavte si ako Mayovia pozorovali oblohu. Na hladinu vody v nádrži sa odrážala hviezdna obloha. Pomocou kamienkov umiestnených na dne sledovali pohyb hviezd a patrične si ho zaznamenávali. Vynašli tu tak isto svoj papier, ktorý sme si aj ochytali. Bola to ručne vypracovaná celulóza.
Z Coby a Tulumu sme sa vydali na cestu na miesto Chichén Itza. Jedná sa o jeden zo siedmych novodobých divov sveta. Tu máte možnosť obdivovať obrovské „pyramídy“. Pyramídy sme dali do úvodzoviek zámerne. Jedná sa o hŕby kameňa, ktoré boli len naokolo obložené tak, aby pripomínali pyramídu. Vo vnútri sa však žiadne chodby nenachádzajú. Slúžili ako mohutné podstavce pre chrámy, kamenné stavby, ktoré sa nachádzali na ich vrcholoch. Čím väčšia pyramída bola, tým bližšie bol chrám k bohu a tým bližšie boli k bohu aj samotní Mayovia. Táto kultúra bola plná božstiev a hlavne posvätných vecí. Posvätné bolo slnko a teda aj všetko guľaté či okrúhle a Mayovia sa toho nesmeli dotknúť. Mali dokonca aj koleso, ktoré používali pri náboženskej hre, no tým že sa ho nemohli dotknúť, tak ho nevyužívali na prácu.
Navštívili sme aj mayského šamana, ktorý žil v pralese. Urobil nám rituál očisty od všetkého zlého a potom nám predstavil aj svoju rodinu, žijúcu jednoduchým životom v lese. Priamo z plameňa v ich obydlí sme mohli ochutnať tradičné kukuričné placky, ktoré nám pripravila jeho manželka s dcérami. Tiež sme ochutnali med od včiel, ktoré nemajú žihadlá a nebodajú. Prvýkrát sme jedli med priamo z úľa, ako medveď v rozprávkach. A kompletne bez žihadla. Bol výborný a niekoľko dóz sme si doniesli aj domov. Na krásy Mexika boli dva týždne naozaj málo. Dal by sa tu stráviť aj celý rok, putovaním po pamiatkach, navštevovaním rôznych miest, vychutnávaním štipľavých jedál či oddychovaní na krásnych plážach, ktoré Mexiko ponúka. Hoci let a celá cesta trvá neskutočne dlho, výsledok čakania stojí za to. Vrelo odporúčame poznačiť Mexiko na list vysnívaných destinácií. Nám sa sen splnil.