TEST: AutáTesty
Trendy

TEST: Hyundai IONIQ 6 – Juhokórejský elektrický rodinný športovec vás poriadne zatlačí do sedadiel

TEST: Hyundai IONIQ 6 Premium 4x4 (239 kW/77,4 kWh)

Na testovanie modelu Hyundai Ioniq 6 sme sa úprimne tešili. Toto vozidlo je doslova magnetom na pohľady. Hoci ho nie je počuť, je ho veru vidieť a to nielen vďaka rýchlosti, ktorou na ňom letíte po cestách vďaka výkonnému elektromotoru s výkonom 325 koní, ale aj vďaka jeho tvarom, ktoré pripomínajú krivky nemeckých športových automobilov. Kde sme sa s autom postavili, tam sa ľudia na tento stroj so záujmom pozerali. Je vidieť, že je stále neokukaný a zároveň exotický. Tak, ako je zaujímavý zovňajšok modelu, tak je skutočne zaujímavého aj jeho vnútro, ktoré vďaka možnosti navolenia si farieb ambientného osvetlenia a to aj v dvojkombináciách, vyzerá ako bulvár v Las Vegas. Okrem farieb zaujmú aj displeje, ktorými nie sú len digitálny prístrojový štít a displej infotainmentu, ale v našej testovačke aj ďalšia dvojica displejov, slúžiacich ako spätné zrkadlá. Okrem toho sa v aute vonkoncom nebudete sťažovať na nedostatok priestoru. A ako sa nám jazdilo na tomto elektrickom futuristickom stroji? To si povieme v našom teste.

Svetové elektrické auto roka 2023…

Hyundai Ioniq 6 sme dostali v štvorkolkovom prevedení, s dvojicou synchrónnych elektromotorov s permanentným magnetom, ktorých kombinovaný výkon je 239 kW, alebo 325 koní (rozdelených na 100 koní na prednej a 225 koní na zadnej náprave). Krútiaci moment sústavy je 605 Nm a veru je ho cítiť poriadne. Vďaka pohonu všetkých štyroch kolies zaberá auto nielen okamžiťe, ale aj rovnomerne a doslova sa vám pri zrýchľovaní z nula na 100 km/h, hlavne v režime Sport, nahrnie krv do hlavy. Pri zvolení režimu Sport aj v možnostiach “My Drive Mode” dokonca stuhne riadenie a cítite sa ako za volantom naozajstného športiaka. Je to sila elektriky, ktorú je v tomto aute naozaj cítiť. Elektromotory sú poháňané lítium-iónovým akumulátorom s kapacitou 77,4 kWh.

Naša spotreba elektriny pri jazde v meste a mimo mesta (po cca. 300 prejdených kilometroch) bola prevažne v režime Comfort, sem tam Eco, sem tam Sport, 18,5 kWh na 100 km. Z toho sa dá vydedukovať, že na jedno plné nabitie by sme dokázali pri takejto jazde prejsť okolo 400 km. Ak by sme sa uskromnili na výkone, a zaradili režim Eco s najvyššou mierou rekuperácie pomocou funkcie i-Pedal, približíli by sme sa bližšie k 500-vke a dokonca by sme ju vedeli aj podstatne prekonať. Avšak keď prišla na rad diaľnica, tak sa spotreba vystrelila skôr ku 25 kWh na 100 km. Auto však dokáže zajazdiť kombinovane aj za 15,1 kWh na 100 km ako udáva výrobca a teda je možné s ním prejsť ponad 500 km. Musíte však naozaj vedieť jazdiť s elektrikou a podmienky musia byť ideálne. My sme jazdili pri teplote cca. 10 stupňov a teda kúrenie sme nevypínali v mene znižovania spotreby. Akumulátor si tiež potiahol svoje na ohrev baterky pri štartoch. Rovnako keď sme sa chceli zabaviť, tak sme slušne šliapli elektrickej beštii na krk a užili si jej lineárny výkon a výstrel k maximálnym rýchlostiam. Auto bolo tiež postavené na zimných gumách, pri ktorých spotreba rovnako narastá v porovnaní s letným dezénom.

  V znamení udržateľnosti s vysokou mierou prémiových prvkov…

  Interiér modelu Hyundai Ioniq 6 sa nesie v znamení recyklovaných a udržateľnych materiálov, čo šľachtí celý model a dáva mu punc naozajstného eko-auta. Samozrejme nechýbajú ani tie najmodernejšie prvky, akými sú napríklad diepleje. Jeden je pod volantom a je to displej digitálneho prístrojového štítu a ten druhý je displej infotainmentu. V našej testovačke bolo však raz toľko displejov a to vďaka príplatkovej výbave Techno pack, ktorá v sebe za zhruba 1300 eur obsahuje spätné zrkadlá s kamerami, ktoré premietajú obraz na dvojicu displejov na prístrojovke. S tými to displejmi sme mali hneď niekoľko zážitkov. Ako prvé, na semaforoch nám spätné kamery pochválila aj hliadka polície s veľmi šarmantnou pani policajtkou a so sympatickým pánom policajtom. Tieto kamery prenášajú obraz na displeje, ktoré sú za svetla naozaj špičkové a ponúkajú aj veľmi slušné rozlíšenie. Mimo nich sa pri odbáčaní rozdvieti aj obraz (pohľad zo spätných kamier) na displeji digitálneho prístrojového štítu. Avšak keď príde večer či noc, v týchto kamerách nie je vidieť takmer nič, pokiaľ spoza vás nejde nejaké druhé auto, ktoré svetlami rozožiari okolie. Tiež sme ako mínus cítili výhľad pri prechádzaní do iného pruhu v zákrute, kde kamery neposkytovali dostatočný obraz z cesty. Praktické však bolo zobrazovanie pri parkovaní, kedy sa po zaradení R-ka, alebo spiatočky, obraz v kamerách oddialil, aby ste videli aj obrubníky a dokonca sa tu objavili aj vodiace čiary. Mierne nám však pri pohľade do displejov vadil sklon ľavého displeja spätného zrkadla, na strane vodiča, na ktorý sme mali spoza volantu trochu skosený výhľad. A že sme sa vždy pozreli namiesto displeja na kameru, ktorá má tvar späťáku, to bol už náš problém a museli sme si na to zvyknúť. Po prvej stovke kilometrov sme už kukali na displeje.

   Nabijete z neho aj elektrobicykel či kolobežku…

   Tiež sme si po čase uvedomili, že pri tomto modeli nesiahame do priestoru stredového panelu po riadiacej páke. Volič prevodovky ja na páčke pod volantom. A ani raz nám nenapadlo v tomto elektromobile akože preradiť klasickou radiacou pákou. Asi sme si v hlave hneď nastavili myslenie na úplne iné radenie, na aké sme zvyknutí s kovenčných automobilov. Pri Kone sme do priestoru na stredovom paneli siahali takmer stále, hoci volič sme mali umiestnený rovnako pod volantom. Tu sa nám to nestalo ani raz, čo je dôkazom toho, že sme sa v spojitosti s jazdou a elektromobile v sekunde dokázali nastaviť na tento nekonvenčný pohon a s ním spojené „výstrednosti“. Výhodou elektrického športovca Hyundai IONIQ 6 je aj jeho možnosť využitia ako externej batérie či nabíjačky vďaka funkcii V2L. Ak by ste šli na výlet do prírody s elektrobajkami, viete si ich dobiť vďaka vonkajšej nabíjačke pre externé zariadenia. Keď už hovoríme o nabíjaní, Hyundai IONIQ 6, pomocou palubnej nabíjačky s výkonom 11 kW, nabijete doplna za noc a teda konkrétne za zhruba 7 hodín. Ideálne na nočné nabíjanie v garáži. Pri 350 kW nabíjačke nabijete auto z 10 do 80 percent len za 18 minút. Na 50 kW nabíjačke, aké nájdete napríklad aj na stojanoch ZSE, nabijete auto z 10 do 80 percent za 73 minút. Nám to na 50-tkovej nabíjačke doplna trvalo zhruba hodinu aj trištvrte.


    Interiér stvorený pre dlháňov…

    Interiér automobilu je jednoduchý a pútavý zároveň. Jeho dizajn je funkčný a tiež môžeme povedať že futuristický. Čo naozaj musíme vyzdvihnúť, tak je jeho priestor, ktorý nám poskytol naozaj veľmi veľa miesta na kolená pri sedení v zadnom rade. Vďačí za to dĺžke automobilu 4855 mm ako aj rázvoru 2950 mm. Na hlavu v zadnom rade pre dlháňov však miesta veru neostane, a to isté môžeme povedať o kufri, ktorý je síce hlboký do dĺžky smerom k zadným sedadlám, no zároveň plytký na vyšku s úzkym otvorom na vkladanie batožiny. Pre príklad uvedieme, že sa do neho vmestia dve plné hokejové výstroje v taškách, no cez otvor ich vopcháte do kufra len tak-tak. Kufor pri tom ponúkne objem len 401 litrov. Ďalších pár litrov nájdete aj v priestore pod prednou kapotou. Toto miesto využijete napríklad na uskladnenie káblov či nabíjačky. Vo vnútri auta sa však dvojmetrový šofér posadí bez problémov za seba a ešte bude mať aj ďalších 10 cm na kolená pred sebou. V zadnom rade sa úplne komfortne odvezie aj na dlhú trasu aj trojica cestujúcich, čo sme aj pri našich jazdách odskúšali. Okrem pohodlného sedenia poskytne interiér aj možnosti nastavenia ambientného osvetlenia, ktoré neponúkajú len možnosť jednej farby, ale až dvojicu farebných kombinácií, ktoré z tohto auta robia doslova lasvegasský strip. Aj túto funkciu sme si patrične užili, keď sme v aute vozili našich priateľov a priateľky, ktorí či ktoré boli z tohto auta naozaj unesené. A to nevravíme, akú odozvu sme dostali, keď sme v režime Sport dupli na plyn.

     Grafika displejov a intuitívnosť ovládania sú na vysokej úrovni…

     Tak, ako aj pri ostatných súrodencoch z rodiny Hyundai, aj pri modeli IONIQ 6 sme ocenili infotainment, ako aj jeho obrazovky. Displej pod volantom – digitálny prístrojový štít – je dokonale čitateľný, graficky kvalitne spracovaný a veľmi jednoduchý na ovládanie, ktoré zvládate palcami pomocou tlačidiel a ovládačov na multifunkčnom volante. Na volante sa v strede nenachádza logo Hyundai, ale štvorica LED-iek, ktoré farebnou zmenou a prebliknutím reagujú na zmenu jazdného režimu či na zaradenie spiatočky. Displej infotainmentu je dotykový a tiež je homožné z časti ovládať tlačidlami na volante. Je to hlavne vtedy, keď si potrebujete povypínať asistenčné prvky, ktoré na jednej strane naozaj doslova zabraňujú akejkoľvek kolízii a do obrovskej miery jej predcadzajú, no na druhej strane sú dostatočne otravné pre niekoho, kto na ne nie je zvyknutý. Grafika displeja infotainmentu nasleduje kvalitu grafického spracovania digitálneho prístrojového štítu a rovnako aj jeho intuitívnosť a jednoduchosť ovládania. Pochváliť môžeme aj spracovanie cúvacej kamery ako aj 360-stupňové spracovanie, pomocou ktorého sa môžete pohybovať prstom po obrazovke a otáčať si virtuálny automobil po priestore, aby ste si prezreli svoje okolie. Je to doslova ako v počítačovej hre až na to, že okrem animácie auta je obraz z kamier reálny.

     Okrem 3D parkovacieho asistenčného systému, naša testovačka dostala aj špeciálnu funkciu vyparkovania a zaparkovania sa do miesta pomocou kľúča. V praxi to znamená, že pokiaľ sa potrebujete dostať do úzkeho miesta, kde by ste neboli schopní si otvoriť dvere, alebo vás niekde v garáži obostavia autá tak, že sa neviete cez dvere dostať do auta, pomocou kľúča viete hýbať autom dorpedu a dozadu bez toho, aby ste v ňom museli sedieť. Stlažíte tlačidlo Hold ktorým auto dostanete do „života“ a potom už len stlačíte tlačidlo dopredu alebo dozadu a auto sa v týchto smeroch rozhýbe. Nám poriadnu chvíľu trvalo, kým sa nám podarilo auto rozpohybovať, no bolo treba od neho najskôr odísť ďalej aby si myslelo, že ste už šli preč a až potom sa priblížiť a oživiť ho. Tiež sme ocenili inteligentné otváranie elektrického kufra pomocou priblíženia sa k zadnej časti auta s kľúčom vo vrecku. Tento systém funguje tak, že prídete k zadnej časti, auto spozoruje kľúč, potom 5x po sebe zapípa a až potom otvorí kufor. Je to preto, aby sa nestalo, že sa kufor otvorí automaticky po každom, čo i len najkratšom, prejdení poza chrbát auta s kľúčom vo vrecku. Keď hovoríme o kľúči, nie je to fyzický kľúč, ale ovládanie v tvare vajíčka s tlačidlami (aby sme boli presní). Pochváliť musíme aj audiosystém BOSE, ktorý je v tomto aute perfektne naladený a poskytne dokonalý zážitok z hudby.

      Ambientné osvetlenie žiariace ako bulvár v Las Vegas…

      Keď sme vúdvvde spomenuli, že automobil sa dokáže v interiéri na vašu žiadosť rozsvietiť ako bulvár v Las Vegas, tak vám to chceme aj patrične dokázať v našej fotogalérií, na ktorú sme nedočkavo čakali, kým sa zotmie, aby sme ju pre vás, ale aj pre nás mohli nafotiť. Vďaka možnosti navolenia si vlastných dvojíc farieb ambientného osvetlenia, ako aj použitiu tých, ktoré si pre vás infotainment modelu Ioniq 6 pripravil a predvolil, sme sa naozaj poriadne vybláznili pri fotení tohto vnútorného osvetlenia. Automobil aj napriek svojej matnej čiernej farbe laku, ktorú v noci ľahko prehliadnu okoloidúci, dokonale láka pohľady hneď po otvorení dverí. Pokochajte sa aj vy touto svetelnou šou, ktorú si pre vás model Hyundai Ioniq 6 pripravil a ktorú vám vďaka našim objektívom ponúkame aj my.

       A ako hodnotíme výkonný elektrický Hyundai Ioniq 6 my?

       Ako prvé určite do očí udrie jeho futuristické a na našich cestách zatiaľ stále neokukané prevedenie. Dizajn minimálne zadnej časti nám pripomína stuttartské športové stroje, ktoré milujú generácie. So športovým výkonom má aj tento rodinno-biznisový elektromobil veľa spoločného. Veď jeho výkon dvojice elektromotorov je až 325 koní s krútiacim momentom 605 Nm. Vďaka tomuto nastaveniu dokáže stovku pokoriť len za 5,1 sekundy, čo je naozaj pôsobivé. Pri zošliapnutí plynového pedálu sa vám doslova nahrnie krv do hlavy a až sa prekvapíte, aká sila sa v elektromotoroch nachádza. Plusom je aj štvorkolka, vďaka čomu sa výkom prenáša na oba páry kolies a trakcia je tak rovnomerne rozložená na obe nápravy. Auto má nízko ťažisko a perfektne sedí na ceste. Okrem toho, jeho koeficient odporu vzduchu je len 0,21, čo je opäť veľmi pôsobivý údaj. Interiér je maximálne priestranný a poskytne mnoho farebných možností ambientného osvetlenia, vďaka čomu sa na palube cítite veľmi príjemne a luxusne. Displeje, tak digitálny prístrojový štít, ako aj displej infotainmentu, ponúknu dokonalú grafiku, jednoduché ovládanie a veľa funkcií s intuitívnym ovládaním. Za príplatok zhruba 1300 eur sme v našej testovačke dostali aj digitálne spätné zrkadlá so zobrazovaním na dvojici displejov v interiéri. Cež deň a za vidna sú perfektne čitateľné, no v noci je to o niečo horšie. Plusom je ich oddialenie zobrazovania pri cúvaní a zobrazenie vodiacich línií. Plusom je aj perfektná 360-stupňová kamera s možnosťou animácie auta a monitoringu okolia. Spotreba bola o niečo vyššia ako udáva výrobca, v priemere o 3 kWh na 100 km. Náš test sme zakončili so spotrebou mierne prevyšujúcou 18 kWh s tým, že sme sa nesnažili jazdiť úplne ekonomicky a užívali sme si brutálny výkon auta. A tiež musíme poznamenať, že sme jazdili na zimných gumách v teplotách okolo 10 stupňov nad nulou. Elektromobil Hyundai IONIQ 6 môžete dostať v základe za cenu 46 490 eur. Naša testovačka s množstvom praktických i luxusnejších príplatkových vymožeností dostala cenovku 67 580 eur. Stále však aj s touto cenovkou dokáže predbehnúť konkurenciu a okrem toho sa s týmto autom nemusíte báť vyraziť aj na dlhšiu cestu.

       Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó   Video: Marcel Szabó

       Celkové hodnotenie

       Pohodlie - 95%
       Motorizácia - 95%
       Jazda - 90%
       Spracovanie - 90%
       Variabilita - 85%

       91%

       Jeho výkon vás vrazí do sedačiek

       Ako prvé určite do očí udrie jeho futuristické prevedenie. Dizajn minimálne zadnej časti nám pripomína stuttartské športové stroje. Výkon dvojice elektromotorov je až 325 koní s krútiacim momentom 605 Nm. Stovku dokáže pokoriť len za 5,1 sekundy. Plusom je aj štvorkolka, vďaka ktorej sa výkom prenáša na oba páry kolies a trakcia je tak rovnomerne rozložená. Má nízko ťažisko a perfektne sedí na ceste. Jeho koeficient odporu vzduchu je len 0,21. Interiér je maximálne priestranný a poskytne mnoho farebných možností ambientného osvetlenia. Digitálny prístrojový štít aj displej infotainmentu ponúknu dokonalú grafiku, jednoduché ovládanie a veľa funkcií s intuitívnym ovládaním. Za príplatok zhruba 1300 eur sme v našej testovačke dostali aj digitálne spätné zrkadlá so zobrazovaním na dvojici displejov v interiéri. Cež deň a za vidna sú perfektne čitateľné, no v noci je to o niečo horšie. Plusom je ich oddialenie zobrazovania pri cúvaní a zobrazenie vodiacich línií. Plusom je aj perfektná 360-stupňová kamera s možnosťou animácie auta a monitoringu okolia. Spotreba bola o niečo vyššia ako udáva výrobca, v priemere o 3 kWh na 100 km. Náš test sme zakončili so spotrebou mierne prevyšujúcou 18 kWh. Elektromobil Hyundai IONIQ 6 môžete dostať v základe za cenu 46 490 eur. Naša testovačka s množstvom praktických i luxusnejších príplatkových vymožeností dostala cenovku 67 580 eur. Stále však aj s touto cenovkou dokáže predbehnúť konkurenciu a okrem toho sa s týmto autom nemusíte báť vyraziť aj na dlhšiu cestu.

       User Rating: 4.48 ( 13 votes)

       Plusy:

       • obrovský vnútorný priestor
       • výkon elektromotorov
       • športový dizajn
       • spracovanie a grafika displejov

       Mínusy:

       • displeje spätných kamier
       • menší otvor pre kufor

       Cena základného / testovaného modelu:

       • 46 490 eur / 67 580 eur

       Technické parametre:

       Pohon:

       4×4

       Motorizácia:

       2 synchrónne elektromotory s permanentným magnetom

       Prevodovka:

       jednostupňová redukčná

       Výkon sústavy:

       239 kW / 325 k

       Maximálny krútiaci moment:

       605 Nm

       Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

       15,1 kWh / 100 km

       Zrýchlenie z 0 na 100 km/h

       5,1 s

       Maximálna rýchlosť:

       185 km/h

       Kapacita akumulátora:

       77,4 kWh

       Akumulátor:

       Li-Ion polymér

       Dĺžka/Šírka/Výška:

       4855/1880/1495 mm

       Rázvor:

       2950 mm

       Objem batožinového priestoru:

       401 l (+14,5 l pod prednou kapotou)

       Minimálna svetlá výška:

       141 mm

       Polomer otáčania:

       5,91 m

       Počet miest na sedenie:

       5

       Cena základnej verzie:

       46 490 eur

       Cena testovaného modelu:

       67 580 eur

       Matúš Paločko

       Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

       Súvisiace články

       Pridaj komentár

       Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

       Back to top button