Technika

Tento šialený terénny autobus Torsus s 35 miestami na sedenie stojí 225 000 eur + VEĽKÁ GALÉRIA

Torsus Praetorian TG3

Keď vám nebude stačiť na extrémne cestovanie po mesačnej krajine pickup, dodávka alebo SUV a okrem toho nebudú pre vás tieto vozidlá ani dostatočne priestranné, prejdete na extrémne obytné auto, o akých sme si písali aj my na stránkach nášho portálu. Čo ak však potrebujete niečo ešte väčšie, aby sa do vozidla zmestila široká rodina? Tu vstupuje do hry Torsus. Česká spoločnosť špecializujúca sa na terénne autobusy predstavila nový model Praetorian TG3 s ohromujúcou špecifikáciou.

Najnovší všestranný model od Torsus je vybavený výkonným pohonom 4×4 s tromi uzávierkami diferenciálu. Šialený autobus teraz ponúka vzduchové odpruženie oboch náprav, ktoré sú vybavené 19,5-palcovými kotúčovými brzdami. 35-miestny cestovný automobil údajne dokáže prekonať stúpanie až 65 percent a brodiť sa vodami hlbokými až 70 cm. K dispozícii sú dokonca špeciálne režimy pre jazdu v teréne, ako aj režim keď potrebujete dostať autobus z “lepkavej” situácie (bahno, piesok).

Torsus pochádza z Česka…

Dobrodružný autobus jazdí na hrubých pneumatikách Michelin XZL 365/80 R20 a ponúka svetlú výšku 35 cm.

Srdcom Torsus Praetorian TG3 je šesťvalcový diesel od MAN. 6,9-litrový agregát posiela cez 12-stupňovú prevodovku ZF na všetky štyri kolesá výkon okolo 290 koní a skalopevný krútiaci moment 1 145 Nm. Dobrodružný autobus jazdí na hrubých pneumatikách Michelin XZL 365/80 R20 a ponúka svetlú výšku 35 cm. S nájazdovými uhlami do 41 stupňov je dobrodružný autobus celkom zdatný aj mimo vychodených ciest.

Stojí za zmienku, že uhly nájazdu platia pre druhú generáciu autobusu, ktorý bol pri uvedení TG2 na trh v roku 2021 vzadu vybavený listovými pružinami. Jeho nástupca, TG3, má tiež novo vyvinuté vzduchové odpruženie, ktoré je inštalované vpredu medzi podvozok a karosériu. Tieto zmeny robia mega off-road pohodlnejšie a ľahšie ovládateľné na hrboľatých cestách.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Ako si viete aj podľa fotografií predstaviť, je to obrovské vozidlo. Je impozantných 8700 mm dlhý a 2530 mm široký. Torsus udáva maximálnu povolenú hmotnosť viac ako 13 ton a poďakovať tomu môže aj zosilnenému podvozku od MAN. Novinkou je aj voliteľný 12-tonový navijak s dĺžkou 30 metrov.

Tretia generácia modelu je k dispozícii s nie menej ako 14 konfiguráciami sedadiel vrátane prevedenia 34+1. Ceny v Európe začínajú na 225 831 eurách.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button