Automobily

Krug Expedition Bedrock XT2: Obytný gigant na luxusnú cestu okolo sveta

Krug Expedition Bedrock XT2

Kempovanie už nie je puristickým prírodným zážitkom. Pobyt vo vašom druhom domove spríjemní množstvo malých pomocníkov a vymožeností. S novým dobrodružným modelom Bedrock XT2 od Krug Expedition sa objavovanie sveta ďaleko od civilizácie a spevnených ciest stáva očarujúcim.

Rakúska spoločnosť v spolupráci s Arctic Trucks vyvinula svoje prvé a podľa vlastného vyjadrenia „najvýkonnejšie expedičné vozidlo“ pre americký trh na báze Fordu F-550. „V posledných rokoch sme na americkom trhu zaznamenali veľký dopyt po našich vozidlách,“ povedala generálna riaditeľka KRUG Expedition, Slawa Knorr. „Bedrock XT2 nám ponúka perfektnú príležitosť vstúpiť na tento trh s obytnými vozidlami“.

Krug Expedition si za svoj stroj poriadne zapýta…

Pomocný rám umožňuje odpojenie modulárnej karosérie od podvozku vozidla.

Rázvor 4 470 mm, tri nápravy a celková dĺžka 6,68 metra, sú podľa rakúskeho úpravcu tie správne parametre. Bedrock XT2 skutočne vyzerá ako ušitý na mieru typickému nadšencovi nákladných áut (truckov) v USA. Tretia náprava znížila tlak na podvozok Fordu F-550 AT44 XT2 o 25 %. Pohon 6×4 s masívnymi viacúčelovými pneumatikami Continental 365/80R20 by mal zaručiť bezproblémový pohyb dobrodružného vozidla v mnohých terénnych situáciách.  

Zadné 8-prvkové vzduchové pruženie je navyše možné ovládať nezávisle z kabíny a veľké originálne kotúčové brzdy zaisťujú, že monštrum sa kontrolovane a bezpečne zastaví tak skoro ako to je len pri jeho hmotnosti možné. Zdvih pruženia bol minimalizovaný a súčasťou je aj predný a zadný samosvorný diferenciál. Poloautomatický systém monitoringu a dopĺňania tlaku v pneumatikách a voliteľný centrálny systém dopĺňania tlaku v pneumatikách umožňujú nastavenie tlaku v pneumatikách z kabíny.

Pomocný rám umožňuje odpojenie modulárnej karosérie od podvozku vozidla, keď jazda v teréne môže viesť k skrúteniu a veľkému zaťaženiu rámu podvozku. Kabína bola vyrobená zo sendvičových panelov, ktoré majú vďaka svojim izolačným vlastnostiam umožniť nižšiu spotrebu energie.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vo vnútri prevláda funkčná estetika, ktorú umocňuje posteľ “king size”, 32-palcová Smart TV v jedálenskom kúte a 24-palcová Smart TV vo výklenku. Kto by si chcel nechať ujsť epizódu svojho obľúbeného seriálu niekde v púšti v Novom Mexiku? Nechýba ani príprava na integráciu Starlinku.

Na palube sa tiež nachádza kuchyňa s „vysokokvalitnými spotrebičmi“, ďalšia vonkajšia kuchyňa, kúpeľňa so samostatným WC a kompletnou sprchou. Nádrž na vodu s tromi stupňami predfiltra má kapacitu takmer 447 litrov. Pre porovnanie, VW Grand California 600 s porovnateľnou veľkosťou zhltne „len“ 110 litrov, čo vystačí na štyri až päť úsporných sprchovaní.

Prívod čerstvej vody do kuchynského vodovodného kohútika na pitnú vodu je tiež filtrovaný vlastným systémom. Cieľom je zabrániť chemickej a viditeľnej kontaminácii. „Truma Combi“ nezabezpečuje len teplý interiér a teplú vodu. Vďaka nemu svetobežníci môžu počas chladných dní očakávať v obývačke podlahové kúrenie a počas horúcich dní zas klimatizáciu.

Rakúsko-americký kempingový voz Bedrock XT2 od KRUG Expedition bude dostupný na americkom trhu za štartovaciu cenu pre základné prevedenie približne 635 000 eur (690 000 amerických dolárov). Jedinou otázkou, ktorá zostáva, je, koľko z týchto štvorkolesových dobrodružných monštier skutočne vyrazí na prieskum do sveta.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button