Automobily

Nový konkurent elektrického ťahača Tesla Semi s menom Geely Homtruck prichádza z Číny

Geely Homtruck

O čínskych automobiloch píšeme v poslednej dobe len v superlatívoch. Nie, neplatia nám za to. Jednoducho, táto krajina sa stáva automobilovou veľmocou. Posledným modelom, ktorý pobláznil internety, je elektrický ťahač z dielne značky Geely s názvom Geely Homtruck. Elektrický ťahač, nepripomína vám niečo? Veru, Tesla Semi sa musí mať na pozore. Z Číny prichádza silný konkurent, ktorého príchod na cesty je naplánovaný na rok 2024.

Viac pohonov na výber…

V kabíne Geely Homtruck nájdeme napríklad jedno lôžko na spanie, sprchu, toaletu, kuchynský kút s chladničkou či dokonca malú práčku.

Geely Homtruck vznikol vďaka divízii úžitkových vozidiel Farizon Auto. Šéf divízie Mike Fan potvrdil, že na cesty ho plánuje vypustiť už o necelé tri roky. Elektrický ťahač je navrhnutý tak, aby spĺňal globálne požiadavky. Jeho cieľom je úspešne preraziť na tak európskom, ako aj na japonskom, kórejskom či juhoamerickom trhu. A hoci sa má na trhy dostať až rok po avizovanom americkom trucku Tesla Semi, Číňania sa konkurencie neboja. Zaujať chcú cenou a tým pádom aj lepšou dostupnosťou. Stále však nie je isté, či Tesla oficiálny nástup svojho elektrického ťahača opäť o niekoľko rokov neposunie. Nebolo by o po prvýkrát.

Čínska automobilová značka dokonca prisľúbila, že svoj elektrický ťahač ponúkne aj s ďalšími možnosťami pohonu, ako napríklad hybrid či pohon na metanolové palivové články. Do technológie pohonu na metanolové palivové články Geely investovalo už nemalé finančné prostriedky a dnes týmto pohonom plne disponuje. Dokonca niektoré modely tejto značky už na spomínaný pohon aj reálne jazdia. Spoločnosť Farizon Auto ďalej uvádza, že batérie použité v modeli Geely Homtruck bude možné vymieňať.

Elektrický čínsky ťahač Geely Homtruck bude disponovať aj čiastočne autonómnym riadením. Pri dlhších trasách budú môcť inteligentné ťahače medzi sebou komunikovať a vymieňať si informácie, aby dokázali bezpečne dodržovať napríklad maximálne rýchlosti či predpísané rozostupy. Autonómne riadenie chce automobilka Geely zavádzať do svojich modelov v troch fázach. Do roku 2030 chce mať všetky svoje automobily schopné autonómnej jazdy.

Interiér ťahača je technologicky veľmi vyspelý. Okrem prvkov určených pre autonómnu jazdu ponúkne aj ergonomické sedenie ako aj prednosti obytného vozidla. V kabíne nájdeme napríklad jedno lôžko na spanie, sprchu, toaletu, kuchynský kút s chladničkou či dokonca malú práčku. Povolanie kamionistu tak konečne bude o niečo ľahšie a príjemnejšie.

Je tu však jeden problém, s ktorým sa čínska značka Geely, ako aj ostatné svetové značky, musí vysporiadať. A to je problém s nárastom cien za suroviny, obzvlášť za vzácnejšie kovy, ktoré sú potrebné pre vyhotovenie akumulátorov pre elektrické vozidlá. Cena lítia tento rok enormne vystrelila, čo sa odrazí aj v cenách akumulátorov a teda aj v cenách elektromobilov samotných. Šéf divízie Farizon Auto Mike Fan však v tomto vidí len akési prechodné obdobie, rovnako ako aj v nedostatku polovodičov. Verí, že sa toto obdobie veľmi rýchlo prekoná a výroba bude bez väčších  problémov pokračovať ďalej.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button