Technika

Čo sa stane keď roztočíte pneumatiku na 620 km/h? Ruskí chlapci vám to predvedú

Viac ako trojnásobné prekročenie rýchlostného indexu pneumatiky v bežnej premávke môže mať fatálne následky nie len pre pneumatiku samotnú, ale hlavne pre pasažierov sediacich v automobile, ktorí sa o takýto kúsok pokúsili. Ruskí, povedzme že youtuberi z Garage54, sa rozhodli zistiť, čo sa stane s pneumatikou, keď sa jej rýchlostný index niekoľkonásobne prekročí. Výsledok je zaujímavý…

Rýchlostný index pneumatiky je údaj, ktorý hovorí o najvyššej možnej rýchlosti, akú pneumatika zvládne bez svojho poškodenia. Podľa rýchlostného indexu pneumatiky a maximálnej možnej konštrukčnej rýchlosti vozidla, si tak viete vybrať tie správne pneumatiky. Rýchlostný index by sa nemal prekračovať no stále sa nájdu ľudia, ktorí chcú zistiť čo by sa stalo, kebyže sa predsa len tento index prekročí. Ruský youtube kanál Garage45 svetu ukázal, ako sa správa pneumatika pri viac ako trojnásobnom prekročení rýchlostného indexu.

V premávke to neskúšajte…

Pri rýchlosti 620 km/h kordy nevydržali a popraskali, kvôli čomu sa pneumatika zdeformovala.

Pre svoj pokus si youtuberi vybrali “dvojitú Ladu”. Je to dvojica automobilov Lada rozrezaných tak, že uprostred nich sa nachádza tretia zadná náprava. Na vstupný hriadeľ diferenciálu zamontovali zimnú pneumatiku s hrotmi s rýchlostným indexom T, čo je v praxi 190 km/h. Bezkontaktný otáčkomer samozrejme pre vlastnú bezpečnosť nikto nedržal v ruke. Bol umiestnený na stojane hneď vedľa roztáčaného kolesa, ktoré pred prípadným vystrelením chránil hrubý oceľový rám.

Pri voľnobehu mala Lada otáčky zhruba 100 za minútu. Pri rýchlosti 50 km/h a zablokovanom jednom kolese, boli otáčky 960 za minútu. Youtuberi postupne zrýchľovali a preraďovali rýchlostné stupne. Pri zaradenej päťke a rýchlosti 550 km/h sa pneumatika začala odstredivou silou oddeľovať od disku. Rusi následne zdvojnásobili tlak vzduchu v pneumatike aby sa tak ľahko neoddelila od disku. Výsledok pri druhom pokuse bol neuveriteľný. Pneumatika dosiahla rýchlosť 620 km/h no kordy v nej to nevydržali a popraskali, kvôli čomu sa viditeľne zdeformovala.

A čo je výsledkom tohto testu? Rýchlostný index pneumatiky, hoci je krátkodobo prekročený, nemusí mať fatálne následky na posádku. Avšak riskovať naschvál s kúpou pneumatík s nižším rýchlostným indexom, nie je veru rozumné. Pri tomto teste sme mohli vidieť ako reaguje pneumatika pri nezaťaženom stave. Ak by ste  však skúšali prekračovať indexy vašich gúm pri zaťažení vozidlom, mohlo by to dopadnúť oveľa horšie.

Zdroj: Garage54 Youtube Channel

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button