Technika

Prežijú aj váš automobil! Pneumatiky Nokian One HT s aramidom.

Nokian One HT

Opotrebované pneumatiky nepredstavujú len ďalší problém pre motoristu, ktorý musí vyriešiť, ale aj potrebu odísť do servisu, kde sa nejaký čas zdržíte a čakáte na výmenu za nové gumy, tiež proces recyklácie či následné možné zaťaženie prírody odpadom. Celý tento kolobeh sa opakuje v závislosti od toho, koľko kilometrov ročne daný motorista najazdí.  Predstavte si však pneumatiku, ktorej ani čas ani výkyvy teplôt či nadmerné jazdenie neublížia. Áno existuje! Je to Nokian One HT a na trh sa dostane už vo februári.

130 000 kilometrov s jednou sadou pneumatík…

Materiál Aramid sa na trhu objavil v šesťdesiatych rokoch a otvtedy sa presadil pri stavbe karosérií v podobe kevlarových vlákien či ako nomex pri tvorbe ochranných nehorľavých jazdeckých kombinéz.

Aký je recept na doživotnú pneumatiku? Odpoveďou fínskeho veľkovýrobcu je jedno slovo – Aramid. Je to materiál, ktorý je dostupný už od roku 1961. V automobilovom priemysle sa presadil pri stavbe karosérií vo forme kevlarových vlákien ako aj v motoršporte vo forme nomexu, čo je nehorľavý materiál využívaný na tvorbu nehorľavých ochranných jazdeckých kombinéz. Výskumníci značky Nokian sa rozhodli použiť Aramid aj pri tvorbe pneumatík. Doteraz boli zakomponované v stavbe bočníc fínskych pneumatík. Teraz sa však materiál Aramid zapracoval do celej konštrukcie pneumatiky a vďaka jeho pevnosti ako aj iným vlastnostiam dokáže daná pneumatika bez citeľného opotrebenia prejsť vzdialenosť až 130 000 kilometrov.

Ak si kúpite rovno dve sady celoročných pneumatík Nokian One HT, do 260 000 kilometrov nemusíte vymeniť pneumatiky čo znamená, že pri bežnom používaní automobilu vám tieto pneumatiky vydržia až do jeho predaja ďalšiemu motoristovi, alebo až do výmeny za nový automobil. Je to úžasné a desivé zároveň. Kde bol aramid doteraz? Prečo už od šesťdesiatych rokov nejazdíme na jednej či dvoch sadách pneumatík?

Ak by sme sa však viac zamysleli nad celkovými vlastnosťami pneumatiky, ktorá dokáže najazdiť až 130 000 kilometrov, môžeme mať isté pochybnosti, ako sa bude správať pri bežných ako aj nepríjemnejších poveternostných podmienkach. Kým jazda na suchej neprehriatej vozovke môže byť bezproblémová, jazda na mokrej, zamrznutej či znečistenej vozovke môže byť problém. Zatiaľ ani samotná veľkovýrobňa Nokian nemá jasné odpovede. Nechce predbiehať testy a udalosti. Na oficiálne hodnotenie v podaní napríklad ADAC-u si budeme musieť ešte počkať. Už teraz však môžeme s istotou povedať, že ak sa testy vydaria, Nokian One HT bude znamenať prevrat v oblasti obutia našich štvorkolesových miláčikov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button