Motocykle

Indická Jawa boduje ďalším skvelým retro-modelom. U nás ho však nekúpime…

Java Model 42

Jawa na indickom trhu boduje! Chŕli modely jeden za druhým. Posledným retro-špeciálom je model 42. Indická Mahindra stále drží tradičnú československú značku nažive a robí to naozaj veľmi dobre. Záujem o Jawu je na indickom trhu naozaj veľký. Aj vďaka tomu môžeme stále obdivovať nové retro-modely, ktoré nás prenesú do čias minulých a vyvolajú v nás príjemné spomienky.

Štyridsaťdvojka (po anglicky Forty Two) sa už na trhu objavila pred tromi rokmi. Jednalo sa však o model, ktorého označením boli práve dve anglické číslovky. Nový model dostal zjednodušené, čisto číselné, označenie 42. Indická Jawa tak má vo svojej ponuke dva modely s takmer rovnakým názvom. Ale to vôbec nevadí!

 

Legenda prežíva vďaka značke Mahindra…

Nová indická Jawa 42 dostala prepracovaný kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec s objemom 293 cm3.

Posledná novinka, retro 42-ojka, je v podstate omladenou verziou modelu Forty Two. Rozdiely sú však viditeľné v rôznych detailoch. Novinka dostala zosilnený rám, čierne hliníkové kolesá s bezdušovými pneumatikami, športový podvozok či prepracovaný výfukový systém. Vďaka novému výfuku bude zvuk motocykla ešte o niečo zaujímavejší a pútavejší.

Viditeľnou zmenou prešlo aj lakovanie novej 42-ojky. Neokapotované diely sa odeli do temnej čiernej farby. Veľmi esteticky zvolenú kontrastnú červenú farbu so športovým strieborným pruhom dostali blatníky, svetlo, nádrž ako aj bočné časti pod sedadlom. Farebné prevedenie motocykla je pri tom k dispozícii už v spomínanej červenej Orion Red, bielej Sirius White a čiernej AllStar Black. Všetky farebné prevedenia dopĺňa kontrastný športový pruh. Drobné plexisklo je možné zvoliť v rôznych farebných prevedeniach. Nám však najviac pasuje dymová čierna farba.

Indický výrobca sa pohral aj s motorom predchádzajúcej Jawy Forty Two. Novinka tak dostala prekopaný kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec s objemom 293 cm3. Jeho výkon by mal byť naladený na 27 koní s krútiacim momentom 27 Nm. Cena modelu Jawa 42 by sa mala pohybovať v prepočte niekde pri hranici 2100 eur! Škoda len, že sa do Európy s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane.

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button