Automobily

Juhokórejská elektrická ofenzíva začala! V prvej línii stojí elektrický crossover…

Hyundai Ioniq 5

Čisto elektrický model Ioniq 5 s dojazdom až 480 kilometrov a štvorkolkou je realitou! Ponúkne retro dizajn skĺbený s najnovšími technológiami. Oproti konceptu s označením 45 sa veľmi nelíši. A to je paráda. Dokonale zapadne do tejto doby a prinesie svojim fanúšikom nie len dokonalú technologickú nálož vo svojom vnútri, ale aj jedinečný dizajn, ktorý posádku vytrhne zo všednosti.

Predná časť automobilu dostala tvar lastúry. Áno, čítate dobre. Tvar lastúry je úplná dizajnová novinky, ktorá doteraz nebola použitá na žiadnom z modelov juhokórejskej značky. Musíme však priznať, že s dizajnom to tentokrát Hyundai naozaj trafil. Retro v kombinácii s najnovšími technológiami je v kurze. A aj vďaka tomu je nový model Ioniq 5 odsúdený na úspech hneď od svojho začiatku.

Ioniq 5 je len začiatok elektrickej ofenzívy…

Nabitie z 10 na 80% kapacity akumulátora bude pri nabíjačke s výkonomom 350 kW trvať len 18 minút.

Dizajn exteriéru je na jednej strane retro a na druhej strane ako z budúcnosti. Zapustené kľučky dverí, LED-diódová svetelná technika, 20-palcové aerodynamické kolesá či len minimálne medzery medzi jednotlivými časťami karosérie. Predná maska je koncipovaná do tvaru písmena V a pri väčšej miere fantázie nám pripomína masku Ironmana. Agresívny pohľad dravca v mestskom elektrickom crossovere. Obdivuhodné.

Elektrický mestský Hyundai Ioniq 5 dorástol do rozmerov 4635 mm na dĺžku, 1890 na šírku a 1605 mm na dĺžku. Rázvor náprav je pri tom až neskutočných 3000 mm. To znamená, že pasažieri budú mať naozaj veľkorysý priestor pri sedení vo vnútri elektromobilu. Rázvor je dokonca o 100 mm väčší ako pri najväčšom SUV juhokórejskej značky, pri Hyundai Palisade. Objem batožinového priestoru veľkoryso ponúkne 531 litrov. Po sklopení zadných sedadiel (v pomere 60:40) dostaneme až 1600 litrov priestoru pre solídny náklad. Vďaka koncepcii elektromobilu nájdeme batožinový priestor aj pod prednou kapotou. Tu sa uskladní buď 57 litrov alebo 24 litrov pri prevedení 4×4.

Interiér automobilu bol vytvorený s dôrazom na ekologickosť a ochranu životného prostredia. Aj vďaka tomu v ňom nájdeme ekologické materiály z trvale udržateľných zdrojov, akými sú napríklad recyklované PET-fľaše, rastlinné materiály, prírodná vlna, ekokoža či biolaky. Nachádzajú sa tak na prístrojovke, ako aj na výplniach dverí, strope či sedadlách. Dokonca Juhokórejci plánujú model Ioniq 5 vybaviť aj solárnymi panelmi na streche.

Hyundai Ioniq 5 stojí na elektrickej platforme E-GMP, vďaka ktorej môže byť vypracovaný vo viacerých konfiguráciách. Základom elektromobilu je elektromotor umiestnený vzadu s výkonom 125 kW a krútiacim momentom 350 Nm. Energiu čerpá z akumulátora s kapacitou 58 kWh. V spojení s ďalším rovnakým akumulátorom a druhým elektromotorom je možné vybaviť Ioniq 5 pohonom všetkých štyroch kolies. Kombinovaný výkon dvojice elektromotorov dosiahne výkon 173 kW a krútiaci moment 605 Nm.

Hyundai má v ponuke však ešte jeden akumulátor. A to o niečo väčší, s kapacitou 72,6 kWh. Vďaka nemu dokáže elektromotor prejsť na jedno nabitie až 480 kilometrov. V prípade väčšieho akumulátora je v elektromobile osadený aj silnejší elektromotor s výkonom 160 kW a krútiacim momentom 350 Nm (v prípade zadokolky). Štvorkolka s väčším akumulátorom ponúkne výkon sústavy až 225 kW a krútiaci moment 605 Nm. Z nuly na stovku dokáže vyštartovať za 5,2 sekundy. Obrovskou výhodou je možnosť pripojenia prívesu s celkovou hmotnosťou až 1600 kilogramov.

Prednosťou mestského elektrického crossoveru je aj rýchlosť jeho nabíjania. Pomocou nabíjačky s výkonom 350 kW je možné ho nabiť z 10 na 80% kapacity len za 18 minút. Je to asi jedna veľká káva a jeden croissant pri pútavom článku z novín na benzínke. Len 5 minút ultrarýchleho nabíjania zo stojanu je pri tom potrebných na prejdenie ďalších 100 kilometrov. Hyundai Ioniq 5 podporuje pri tom nabíjacie infraštruktúry s napätím 400 aj 800 V. Pre napätie 800 V nepotrebuje žiadne ďalšie adaptéry či komponenty.

Nový Hyundai Ioniq 5 je okrem veľmi zaujímavého elektro-crossoveru aj taká pojazdná nabíjačka. Ako to v praxi funguje? Ioniq 5 disponuje systémom V2L (Vehicle-To-Load), ktorý umožňuje nabíjať či už za jazdy, alebo v stave pokoja, akékoľvek iné elektrické zariadenia. Napríklad elektrobicykel, skúter, kempingové náčinie a podobne. Poskytne príkon až 3,6 kW. Prvá zásuvka pre nabíjanie iných zariadení je umiestnená pod zadným radom sedadiel, druhá je prístupná zvonku a je umiestnená pri nabíjacej zásuvke elektromobilu. Okrem tejto vymoženosti ponúkne Hyundai Ioniq 5 aj plejádu bezpečnostných systémov a prvkov. Rada kamier sníma okolie vozidla v rozsahu až 360 stupňov. Nechýbajú ani prvky autonómneho riadenia automobilu. Používa napríklad systém autonómneho núdzového brzdenia.

Prvé exempláre nového elektrického crossoveru Hyundai Ioniq 5 sa k prvým zákazníkom dostanú na vybraných trhoch už v druhej polovici tohto roka. Po ňom sa na trh dostanú aj ďalšie elektrické modely ako sedan Ioniq 6 a elektrické SUV Ioniq 7.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button