TEST: AutáTesty

TEST: Peugeot e-Rifter – Partner pre rodinu i podnikanie, ale s veľkým ALE…

TEST: Peugeot e-Rifter

Rodinné či úžitkové vany zažívajú znovuzrodenie. Automobilky chcú túto kategóriu automobilov zatraktívniť aj mladším generáciám motoristov a tak sa snažia nielen o dokonalé dizajny, ale aj o čo najširšiu škálu pohonov daných vozidiel. Na výber sú nielen klasické spaľováky, ale aj alternatívne pohony. Nám sa na testy dostal elektrický Peugeot e-Rifter, ktorý hneď na prvý pohľad po dizajnovej stránke ponúkne príjemné tvary a uhladené línie, koešpondujúce s francúzskym zmyslom pre detail a okrem toho vďaka elektromotoru ponúkne k tomu všetkému aj extratichý chod. Jeho vnútro pojme celú rodinu aj s batožinou a odvezie vás tak ďaleko, ako mu to akumulátor dovolí. A koľko kilometrov s ním vlastne dokážete prejsť, ako sa nám s modelom Peugeot e-Rifter jazdilo, si povieme v našom redakčnom teste.

Na aké ALE si pri modeli e-Rifter musíte dať pozor?

Peugeot e-Rifter je vynikajúci pre rodinu i podnikanie, ale nie na dlhé diaľničné presuny, ale len na mesto a trošku mimo mesto.

Ako sme už v úvode načrtli, tak Peugeot e-Rifter je naozaj priestranným automobilom, ktorý poskytne dostatok priestoru tak pre väčšiu rodinu, ako aj pre podnikateľa, ktorý využíva auto tak na prevoz napríklad náradia či materiálu, ako aj spolupracovníkov. Toto všetko však má jeden háčik, alevo jedno veľké ALE… A tým je dojazd. Automobil je čisto elektromobil, ktorého akumulátor má kapacitu 50 kWh, z ktorej využiteľných je 45 kWh. Tento akumulátor poskytne dojazd (ktorý udáva výrobca) 270 km. Problémom je, že tento dojazd je testovaný v ideálnych podmienkach, ktoré na reálnej ceste nemáte takmer nikdy. My sme automobil testovali v lete, pri 30 stupňových teplotách s klímou zapnutou prevažne na maximum. Pri jazde v meste a po prvotriedkach do rýchlosti do 100 km/h sa nám podarilo spraviť spotrebu do 18 kWh. Čiže pri tejto spotrebe vieme na jedno nabitie prejsť do 240-250 km. Ak však sme vybehli na diaľnicu, hoci len na 50 km, spotreba za ten čas vyskočila aktuálne takmer na 37 kWh na 100 km a tam sme videli, že to význam na diaľnici nemá a vrátili sme sa tam, kam mu to svedčí čo najlepšie. Preto hovoríme, že e-Rifter je vynikajúci pre rodinu i podnikanie, ALE nie na dlhé diaľničné presuny, ALE len na mesto a trošku mimo mesto.


    Aj keď je to Van, vyzerá veľmi príjemne…

    Kategória MPV-čiek či vanov je v dnešnej dobe mierne v úzadí, keďže cestám kraľujú SUV-čka či crossovery. Avšak ak sa pozrieme na dizajn modelu Peugeot e-Rifter, jeho tvary sú aj napriek príslušnosti skôr k triede úžitkových vozidiel, stále veľmi ladné, uhladené a príjemné. Automobil ponúkne vysokopostavenú prednú masku, ktorý svojimi tvarmi tak chladiča, ako aj svetiel, vizuálne zapadá do rodiny osobných automobilov Peugeot. Okrem toho e-Rifter tiež dokazuje, že je automobilom aj do nepohody či na zablatené štrkovité cesty. Dôkažom jeho všestrannosti sú aj plastové časti nad blatníkmi či na dverách, ktoré zabraňujú poškodeniu laku odskakujúcimi kamienkami. Zadná časť je jednoduchá, no príjemným dizajnovým oživením sú vertikálne svetlomety s osobitým svetelným podpisom.

      Praktický vďaka veľkému priestoru a obrovskému kufru…

      V našom videu sme sa pobavili na využití veľkýc piatych dverí, ktoré po otvorení vytvoria akúsi strechu nad zadnou časťou, ktorá môže poslúžiť pri rodinnom kempovaní ako ochrana pred dažďom či slnkom. Tiež sme vyzdvihli bočné posuvné dvere na oboch stranách, ktoré pomôžu napríklad mamičkám s deťmi pri vystupovaní či nastupovaní na preplnenom parkovisku. Batožinový priestor, ako udáva výrobca, v žáklade ponúkne objem od 775 litrov, pri meraní po plato kufra. Po jeho odstránení a meraní po strechu hneď o niekoľko desiatok litrov narastie. Po sklopení sedadiel a s meraním opäť po plato sa objem zväčší na 1355 opäť po úroveň plata. Ak však sklopíme aj sedačku spolujazdca do roviny a vyhodíme plato, dostaneme poriadne cez dva kubíky objemu kufra. Vo verzii long pri tom atakujete až tri metre kubické po vybratí zadného radu sedadiel. Je to naozaj veľkolepý priestor pre aktívny životný štýl. Malý mínus vidíme v piatych dverách. Hoci poskytujú strechu pri výdatnom daždi, ich otváranie má veľký, nazvime to, polomer otvárania, kvôli ktorému musíte mať dostatok priestoru medzi vašim zadkom e-Riftera a autom, ktoré parkuje za vami. V mestskom prostredí je vyklápanie z nízkej hrany kufra dosť nepraktické a môže sa stať, že sa pri parkovaní nárazník na nárazník do kufra zozadu nedostanete.

        Prístrojovka štýlová, ako sa na Francúzov patrí…

        Veľmi pekným doplnkom k medenej metalíze vonkajších plechov bolo aj prevedenie prístrojovej dosky v medenom odtieňi. Plast dostal naozaj pútavý a vzrušujúci nástrek, ktorý aj napriek automobilu zo strednej triedy, ktorý sa skôr radí k úžitkovým, vyzeral naozaj veľmi štýlovo a prepracovane. Koniec-koncov tých detailov v interiéri bolo hneď niekoľko, ktoré si zaslúžili našu pozornosť a prispievali k celkovému príjemnemu dojmu z jazdy. Určite ako prvý musíme spomenúť digitálny prístrojový š’tít i-Cockpit, ktorého zobrazovacie rozhranie ako aj dizajn dú po grafickej stránke veľmi príjemne spracované. Sekunduje im tabletový dosplej infotainmentu, ovládateľný tak dotykom ako aj tlačidlami po jeho ľavej strane. Pod výdychmi kúrenia sa nachádza masívna stredová konzola s meničom prevodovky, jazdných režimov i typom jazdy na danom povrchu. Konzola slúži aj ako obrovský odkladací priestor, do ktorého vopcháte dve dvojlitrové a dve pollitrové fľaše s nápojmi úpln v pohode a ešte vám dostatok miesta aj ostane na ďalšie drobnosti. Pollitrovky sa vmestia aj do držiakov nápojov tak po ľavej ruke šoféra v otvore na prístrojovke, ako aj po pravej ruke spolujazdca na rovnakom mieste. O romantickú atmosféru pod hviezdami v prírode sa nepostará len panoramatická strecha, ale aj ambientné osvetlenie. Ako mínus musíme v interiéri určite spomenúť veľké a hrubé stĺpiky. Tak A-čkový, ako aj B-čkový zavadzajú výhľadu do strán. 

          Jazda svižná a pohodlná…

          Na nedostatok dynamiky pri jazde sme sa nesťažovali. Samozrejme, ak čakáte elektrickú raketu typu Porsche Taycan tak budete určite sklamaný. No toto auto nie je žiadnym šprintérom, ani keď na volante vidíte emblém rady GT Line. Je to dostatočne silný model na to, aby uviezol pohodlne svoj náklad a netratil na výkone. Elektromotor ponúkne výkon 100 kW (136 koní) s krútiacim momentom 260 Nm. Sedadlá sú tvrdšie, no na cestovanie v pätici dostatočne pohodlné. V zadnom rade sa bez problémov odvezie aj dvojmetrová posádka. Nad svojimi hlavami okrem ambientného osvetlenia nájde aj prídavný box pod strechou, ktorý sa dá využiť na uskladnenie drobností. Interiér ešte viac otvorí príplatková panoramatická strecha. Hoci cez ňu celkom pečie slnko v letných dňoch, aj tak sme si ju otvorili a kochali sa výhľadom. Drobným mínusom je slabšie odhlučnenie kabíny v ktorej sa ozývajú nežiadúce zvuky od kolies a podvozku.

            A ako hodnotíme Peugeot e-Rifter my?

            A ako sa nám jazdilo s elektrickým Peugeotom e-Rifter? Na nedostatok priestoru sme sa veru sťažovať nemuseli. Aj dvojmetrový šofér, ktorý si sadol sám za seba by mohol v zadnom rade pocestovať aj na dlhšiu trasu bez toho, aby bol natlačený ako sardinka v konzerve. Kufor je obrovský aj v základe a po sklopení seadiel ponúkne priestor až tri kubíky. Je vhodný tak pre rodinu ako aj pre podnikanie. Čo sa týka pohonu, tak elektromotor s výkonom 136 koní postačuje na pohodlnú jazdu po meste či po prvotriedkach, kde dosahuje aj veľmi príjemné spotreby v okolí 18 kWh na 100 km. Ďiaľnica ho však ničí tak po stránke výkonu, ako aj po stránke spotreby, ktorá je raz tak vysoká ako v meste. Nám sa podarilo primárne v meste a po prvotriedkach prejsť 220-240 km na jedno nabitie, čo je v porovnaní s údajom od výrobcu 270 km o niečo menej, no musíme priznať, že klíma nám fučala nonstop v horúcich júlových dňoch. Na diaľnici sme sa veru neodvážili skúšať na jedno nabitie prejsť z Bratislavy do Bystrice, nakoľko sme na prvých päťdeaistich kilometroch stratili z dojazdu ponad sto. Celkovo je však automobil príjemným partnerom tak rodiny ako aj podnikateľa, ktorý síce nie úplne dokáže odfiltrovať zvuky z okolia či od podvozku, no na druhej strane dokáže prepraviť množstvo nákladu a ponúkne príjemný dizajn a výbavu a za stále rozumnú cenu 32 290 eur v základe, pričom naša testovačka stála 38 590 eur. Jeho prednosti využijú jeho majitelia hlavne v mestskej premávke či pri pendlovaní medzi mestom a mestským satelitom. Vieme si ho predstaviť ako automobil pre kuriéra či taxikára, ktorý svoje kilometre prejde primárne v mestskej premávke.

            Foto: Matúš Paločko Video: Marcel Szabó

            Celkové hodnotenie

            Pohodlie - 85%
            Motorizácia - 65%
            Jazda - 80%
            Variabilita - 99%
            Spracovanie - 75%

            81%

            Partner pre rodinu i podnikanie s menším dojazdom

            Poskytuje veľký vnútorný priestor, a to aj zadnom rade sedadiel. Kufor je obrovský aj v základe a po sklopení všetkých seadiel ponúkne priestor až tri kubíky vo verzii Long. Je vhodný tak pre rodinu ako aj pre podnikanie. Elektromotor s výkonom 136 koní postačuje na pohodlnú jazdu po meste či po prvotriedkach so spotrebou okolo 18 kWh na 100 km. Ďiaľnica ho však ničí tak po stránke výkonu, ako aj po stránke spotreby, ktorá je raz tak vysoká ako v meste. Nám sa podarilo primárne v meste a po prvotriedkach prejsť 220-240 km na jedno nabitie. Kabína nie úplne dokáže odfiltrovať zvuky z okolia či od podvozku, no na druhej strane dokáže prepraviť množstvo nákladu a ponúkne príjemný dizajn a výbavu a za stále rozumnú cenu 32 290 eur v základe (testovačka stála 38 590 eur). Vieme si ho predstaviť ako automobil pre kuriéra či taxikára.

            User Rating: 4.37 ( 10 votes)

            Plusy:

            • veľký vnútorný priestor
            • príjemný dizajn prístrojovky
            • množstvo a veľkosť odkladacích priestorov
            • plastové chrániče dverí a blatníkov

            Mínusy:

            • malý dojazd
            • A a B stĺpiky bránia výhľadu do strán
            • odhlučnenie kabíny

            Cena základného / testovaného modelu:

            • 32 290 eur / 38 590 eur

            Technické parametre:

            Pohon:

            Elektrický

            Typ a kapacita akumulátora:

            Li-ion, 50 kWh (45 kWh použiteľných)

            Maximálny výkon:

            100 kW/136 k

            Maximálny krútiaci moment:

            260 Nm

            Dojazd (udávaný výrobcom):

            cca. 270 km (v závislosti od režimu)

            Pohon:

            Predná náprava

            Dĺžka/Šírka/Výška:

            4 403/1 848/1 874 mm

            Rázvor náprav:

            2 785 mm

            Pohotovostná hmotnosť:

            1 690 kg

            Objem batožinového priestoru

            775 l

            Zrýchlenie 0-100 km/h:

            11,7 s

            Spotreba počas testu:

            18,3 kWh / 100 km (bez diaľnice)

            Spotreba na ďiaľnici:

            37,1 kWh / 100 km

            Maximálny nabíjací výkon:

            100 kW

            Základná cena modelu:

            32 290 eur

            Základná cena testovanej verzie:

            38 590 eur

            Matúš Paločko

            Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

            Súvisiace články

            Pridaj komentár

            Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

            Back to top button