Automobily

Rimac Nevera sa stal najrýchlejším elektromobilom na svete! Viete ako rýchlo dokázal ísť?

Rimac Nevera

Elektrický superšport z Chorvátska, Rimac Nevera, sa stal najrýchlejším elektromobilom na svete. Jeho dosiahnutá rýchlosť na uzavretej nemeckej diaľnici doslova vyrazí dych. Žiadne laboratórne podmienky či cieľavedomé výpočty technikov. Rimac Nevera, a teraz sa podržte, dokázal na bežnej diaľnici uháňať rýchlosťou neuveriteľných 412 kilometrov za hodinu. Pri tejto hodnote nám dvestovka, ktorou sa mnohí pýšia, vyzerá ako mestská päťdesiatka.

Rimac už teraz rozmýšľa nad ďalším rekordom…

Za volant sa posadil Miro Zrnčević, testovací a vývojový jazdec značky Rimac.

Rimac Nevera zbiera svetové rekordy jeden za druhým. Minulý rok sa tomuto elektrickému superšportu podarilo prejsť štvrť míle za 8,582 sekundy. Je to najrýchlejší čas spomedzi všetkých sériovo vyrábaných automobilov. Cieľovú čiaru doslova preletel v rýchlosti 269,52 km/h. Svojho najväčšieho konkurenta, Teslu Model S Plaid, prekonal v týchto pretekoch takmer o celú sekundu. Stvoritelia chorvátskeho elektrického superšportu chceli latku posunúť ešte o niečo vyššie a rozhodli sa pokoriť rýchlostný rekord medzi sériovo vyrábanými elektromobilmi. Na rekord medzi automobilmi bez ohľadu na pohon sa momentálne nechystajú, ale už o tom veľmi silno uvažujú a robia všetko pre to, aby Nevera tento rekord časom prekonala. Tu však zatiaľ stále kraľuje Bugatti Chiron SuperSport 300+ s maximálnou rýchlosťou 490 km/h. Vráťme sa však ak samotnej jazde elektromobilu Rimac Nevera.

Za volant sa posadil Miro Zrnčević, testovací a vývojový jazdec značky Rimac. Automobil sa prehnal po trati Automotive Testing Papenburg v Nemecku. Miro Zrnčević bol pri zrode auta a sprevádzal ho celým vývojom a výrobným procesom a teda bolo jasné, kto sa posadí za volant, aby pokoril nový rekord. Na štvorkilometrovej diaľnici dokázala Nevera, bez obmedzenia maximálnej rýchlosti, vystreliť z 0 na 100 km/h za 1,9 sekundy a následne rýchlosť putovala do závratných výšin. Maximálnu rýchlosť 412 km/h dosiahol superšportový elektromobil na pneumatikách Michelin Cup 2 R, ktoré na tento pokus o rekord dôkladne pripravili technici francúzskej značky. Aby sme nezabudli, Rimac Nevera mal pri nájazde na rovinku diaľnice rýchlosť 250 km/h a akumulátor bol naplnený na 95%. Po dosiahnutí rekordu 412 km/h mala batéria stále kapacitu 84%. Medzi elektromobilmi, ktoré sa sériovo vyrábajú, je zatiaľ Rimac Nevera najrýchlejším strojom. Hoci Tesla o svojom roadstery tvrdí, že tiež dokáže ísť ponad 400 km/h, zatiaľ to nikde rukolapne či očividne nedokázala. Rimac sa však len tak s najvyššou rýchlosťou medzi elektromobilmi neuspokojil a už teraz jeho vedenie plánuje prekonanie rýchlostného rekordu Bugatti Chiron SiperSport 300+ s hodnotou 490 km/h a púšťa sa do úpravy modelu Nevera tak, aby tento stroj dokázal pokoriť rýchlosť 500 km/h. Držíme palce!

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button