Motocykle

Kove 510X Adventure chce ukradnúť zákazníkov značkám Honda, Kawasaki aj Suzuki!

Kove 510X Adventure

Pre fanúšikov adventúriek sa scéna čoskoro stane ešte vzrušujúcejšou, než je. Segmentu kedysi (ale aj dnes) dominovali modeli ako BMW GS, Honda Afrika Twin či Ducati Multistrada, no toto odvetvie sa mení vďaka množstvu nových možností pre jazdcov, ktorí dbajú na rozpočet a za svoje stroje nie sú ochotní míňať desiatkytisíc eur.

Japonské značky majú svoju kvalitu aj výbavu, ale pokiaľ ide o ceny ich modelov nabitých funkciami, žiaľ tieto stroje nie sú pre každého a mnohí bajkeri o nich môžu len snívať.  Avšak ak hľadajú alternatívu, tak za mnoho výbavy za nízky rozpočet, je veru ťažké poraziť Číňanov so značkami akými sú napríklad Benelli, CFMoto a teraz dokonca aj Kove (vyslovuje sa ako Ko-Vey).

Kove s tradičným dizajnom a inovatívnou technikou…

Model Kove 510X Adventure je poháňaný kvapalinou chladeným twin-motorom s objemom 498 cm3.

Nastupujúce čínske značky už dnes ponúkajú množstvo modelov stredných objemov. Tiež sa však začali vo väčšej miere zameriavať na endurá a adventúry, o ktoré je čím ďalej tým väčší záujem. Aj vďaka tomu sa na cesty pýta nový model Kove 510X Adventure. V minulosti adventúrkam za rozumnú cenu a so zvučným menom v kubatúre 500 cm3 vládla Honda CB500X, teraz premenovaná na NX500. Doba sa však pohla vpred a dnes sme svedkami vstupu čínskych konkurentov na trh, akými sú Benelli TRK502, CFMoto 450MT a teraz aj nové Kove 510X Adventure. Ako sa očakávalo, najnovší počin Kove dodržiava osvedčený vzorec a zahŕňa tak klasický dizajn ako aj technológiu, ktorá sa vyrovná a dokonca v niečom i prekoná svojich konkurentov. Na domácom trhu je na cestách i v teréne ako doma starší model 500X Super Adventure už 5 rokov. Vedenie firmy sa rozhodlo, že teraz je ten správny čas, aby značka so svojimi motocyklami ostro expandovala aj na naše cesty. Nový model 510X Adventure môže byť prvou zaujímavou lastovičkou.

Model Kove 510X Adventure je poháňaný kvapalinou chladeným, paralelným twin-motorom s objemom 498 cm3, ktorý poskytuje výkon 47,6 koní a krútiaci moment 45 Nm. Môže sa pochváliť maximálnou rýchlosťou 170 km/h. Jeho základ je tvorený rámom z oceľových rúrok, doplnený o hliníkové kyvné rameno, aby sa čo najviac minimalizovala neodpružená hmotnosť bajku. Predné odpruženie využíva 41-milimetrovú nastaviteľnú obrátenú vidlicu od KYB, zatiaľ čo zadná časť je vybavená plne nastaviteľným progresívnym monoshockom. Obe sú nepopierateľne pokročilými funkciami v rámci segmentu, hoci sa nachádzajú na bajku s nižšou cenovkou.

Kove 510X jazdí na kombinácii 19-palcového predného a 17-palcového zadného kolesa, obutých do pneumatík Metzeler. O brzdenie sa starajú dvojkotúčové predné brzdy s 298 mm kotúčmi samozrejme s ABS a jednopiestová zadná brzda. S plne natankovanou 20-litrovou palivovou nádržou Kove udáva hmotnosť motorky 205 kg, čo považujeme za štandardnú hodnota pre túto kategóriu motoriek.

Pokiaľ ide o estetiku, Kove 510X si nemusí prerážať cestu na novú dizajnovú úroveň, ale s istotou môže staviť na tradičné tvary reprezentované hranatou karosériou, vysokým čelným sklom, LED svetlami a ochrannými rámami v štandarde. Pokiaľ ide o ceny adventúrky Kove 510X, jej základná verzia má cenovku v prepočte 6 990 eur, čo je síce výhodná cena, ale nachádza sa celkom blízko k dobre známej a populárnej Suzuki V-Strom 650 alebo modelu Honda CB500X (NX500). Či dokáže presvedčiť zákazníkov, ukáže len čas. My by sme si vedeli predstaviť cenu, ktorá by bola o pár tisíc nižšia, aby nás to presvedčilo presedlať z overených značiek na túto čínsku novinku.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button