Rozhovor

Uvidíme čo prinesie tretia vlna

Na slovíčko s Ľubomírom Harmadym, majiteľom autoškoly Harmi

Celosvetová pandémia zasiahla nielen priamo zdravie ľudí, ale aj nepriamo rôzne ďalšie odvetvia, služby a samozrejme obmedzila celkovo slobodu ľudí. Dôsledky pandémie pocítili aj autoškoly, v ktorých viac ako rok nebola možná výučba, kondičné jazdy, testy a teda celková príprava nových vodičov. Na dopad koronakrízy na bratislavskú autoškolu HARMI, sme sa opýtali majiteľa autoškoly  Ľubomíra Harmadyho, ktorý sa s nami podelil o svoje pocity a názory na obmedzenie fungovania autoškôl počas lockdownov a krízového stavu.

Odkedy funguje vaša autoškola? Čo je Vašou motiváciou k výuke mladých šoférov a ich príprave na skúšky?

Ja vyučujem od roku 1975. Túto autoškolu som založil v roku  2002. Prečo vyučujem? Je to práca ktorá ma napĺňa energiou a veľmi ma to baví.

Akým spôsobom ste prežili prvé dve vlny pandémie?

Ako prvá, tak aj druhá vlna pandémie bola veľmi zlá! Osobne som písal p. Mikasovi až trikrát. Potom som dostal vyčerpávajúcu odpoveď. Vraj je zákaz vychádzania. Poukazoval som na vodičov TAXI, prečo oni áno, môžu jazdiť, a my ako autoškola nie ?! Vraj pre zákaz vychádzania… A tak sa pýtam, ľudia čo sa vozili TAXI, nemali zákaz vychádzania? Nie je tu rovnaký meter pre všetkých! Bolo udelených viac ako 2000 výnimiek. Vodiči taxi mali denne 15 až 20 pasažierov, akurát mali fóliu medzi sedadlami. My “autoškoláci” sme jazdili 7-8 ľudí denne. Pritom sme dezinfikovali autá a vetrali po každom žiakovi. Pýtam sa, kto bol viac ohrození? My, alebo taxikári?

Mala pandémia dosah na správanie klientov? (či už počas, ale aj teraz). Aký je momentálne najčastejší klient? Čo mu v súčasnosti robí problém?

Pandémia mala a ešte má dosah na autoškoly a veľký. Čo si myslíte, komu nadávajú žiaci? Nám, alebo Matovičovi resp. Mikasovi? Počúvame pravidelné výčitky na našu adresu. Už to dlho trvá, rodičia sa najviac sťažujú na dĺžku kurzu v autoškole. Prečo to nepovedia Mikasovi resp. Matovičovi? Lebo sa boja! My sme pre nich najbližšie a preto si nám dovoľujú žiaci vynadať.

Keďže ste bratislavská autoškola, má aj verejná doprava vplyv na autoškoly? Napríklad sa spravili bus pruhy pre zvýšenie rýchlosti hromadnej dopravy či cyklochodníky. Ako ich vnímate?

Áno, má vplyv na nás a veľký. Veľa stojíme v kolónach a žiaci tým pádom málo jazdia. Len stojíme a pomaly sa posúvame. Má toto vôbec význam?

Ako ste sa pripravili/sa pripravujete, ak by sa situácia znova zhoršila?

Pripravujem sa tak, že jazdíme teraz aj soboty a nedele, aby sme “odjazdili” čo najviac žiakov.

Za daných podmienok sme si všimli zvýšený záujem o dopravu smerom k bicyklom, kolobežkám, skútrom… Ľudia sa viac presúvajú individuálne. Je to vidieť aj u vás? (napríklad že si robia vodičský na malé motorky), alebo, možno, cítite aj zmenšený počet klientov?

Je to lepšie, pokiaľ sa presúva doprava na iný spôsob prepravy až na to, že kolobežky ohrozujú premávku na cestách a navyše aj cyklisti a kolobežky nevedia, že cez priechod pre chodcov sa majú pohybovať pešo, vedľa dopravného prostriedku, a nie na ňom. Navyše, po chodníku majú ísť maximálne rýchlosťou chodca!

Aký je Váš pohľad z pozície vodiča na celkovú dopravu v BA. (napríklad téma obchvaty, kolóny, kvalita ciest a pod.)

Obchvaty? Všetci nadávajú keď majú pred sebou vozidlo autoškoly ale zabudli, že aj oni kedysi začínali za volantom práve vozidla autoškoly. Alebo sa už narodili s vodičákom v perinke?

Ako sa budú uberať/modernizovať autoškoly? Napr. školiace strediská, výučba…

Modernizujeme sa aj my a hlavne vo výučbe. Máme veľa audio pomôcok a teraz ideme natáčať nový film/DVD, ako sa vodiči správajú pri styku v cestnej premávke s vozidlami s právom prednosti v  jazde (sanitky, hasiči, polícia).

Aký je Váš pohľad na elektromobilitu či alternatívne pohony (hybrid, plugin hybrid)? Majú nejaký prínos aj pre autoškolu?

Elektromobil je zase len uľahčenie pre vodičov a čím menej robia úkony, tým menej sa venujú jazde a premávke, čím vzniká napríklad mikrospánok, čo je veľmi nebezpečné.

Ako sa pripravujete na výučbu či už v triede alebo aj samotnými jazdami, ak sa znova zhorší pandemická situácia, prípadne sa všetko zavrie?

Ak by sa situácia zhoršila riešime teoretickú výučbu online cez PC.  Aj my sa musíme riadiť pokynmi ministerstva dopravy. A aké pokyny vydajú, ešte nevieme.

Autoškole HARMI, ako aj samozrejme všetkým ostatným autoškolám na Slovensku prajeme čo najviac nových záujemcov o vodičské preukazy a veríme, že sa situácia s pandémiou polepší natoľko, aby negatívne neovplyvňovala nielen vyučujúcich a autoškoly, ale aj samotných záujemcov o vodičské preukazy. Ľubomírovi Harmadymu ďakujeme za rozhovor a prajeme pevné nervy a hlavne príjemných, serióznych a šikovných žiakov za volantom.

Za rozhovor ďakuje Milan Machaj

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button