Rozhovor
Trendy

Elektrický IONIQ 5 boduje aj u nás. Dočkáme sa aj vodíkových modelov?

Na slovíčko s Marekom Kopčom, Marketing & PR managerom Hyundai Motor

Zelená, čistá a udržateľná mobilita je dnes oveľa bližšie vďaka novému elektromobilu Hyundai IONIQ 5. Tento automobil prináša nielen pútavý dizajn, ale aj ekologickú a ekonomickú jazdu, materiály z recyklovaných či udržateľných zdrojov a v neposlednom rade aj veľmi priaznivú cenu porovnaní s konkurenciou, ktorá by mohla pozitívne nakopnúť aj tých motoristov, ktorí o elektromobile zatiaľ neuvažovali. Nielen o novom modeli Hyundai IONIQ 5 sme sa porozprávali s Marketing & PR managerom Hyundai Motor Czech s.r.o., organizačná zložka Slovakia, Marekom Kopčom.

Na trh prichádza jedinečný elektrický crossover Hyundai Ioniq 5. Čím dokáže zaujať nový Hyundai Ioniq 5 širokú verejnosť a ktoré sú podľa Vás jeho kľúčové faktory, ktoré presvedčia aj milovníkov spaľovacích motorov presadnúť práve do nového elektrického crossoveru?

Prvé kusy modelu IONIQ 5 sa na Slovensku objavili v auguste tohto roka a z reakcií zákazníkov aj médií vieme, že k najväčším lákadlám tohto auta patrí jeho dizajn, priestrannosť, mimoriadne rýchle nabíjanie a viaceré technologické vychytávky. Veľa ľudí, ktorí IONIQ 5 videli po prvý raz naživo, sú prekvapení jeho veľkosťou. Rázvor tri metre je na úrovni luxusných limuzín a prekonáva aj naše najväčšie SUV, Santa Fe. Nová platforma a 800 V elektrická architektúra umožňujú, že vozidlu stačí 5 minút na dostatočne výkonnej nabíjačke, aby získalo dojazd na ďalších vyše 100 km. Veľký záujem budí aj funkcia vehicle-to-load (V2L), vďaka ktorej môže IONIQ 5 slúžiť ako mobilný zdroj energie, napr. pri dobíjaní e-biku či prevádzke spotrebičov s odberom do 3,6 kW.

Aký je na Slovensku záujem o tento automobil?

Záujem o IONIQ 5 je na Slovensku veľmi veľký. Bez preháňania môžem povedať, že počet objednávok za prvé tri mesiace, odkedy je auto reálne v predaji, prekročil naše plány na tento rok viac ako dvojnásobne.

Ovplyvní momentálna čipová kríza jeho budúce dodávky ku zákazníkom?

Značke Hyundai sa zatiaľ darí čipovú krízu zvládať pomerne dobre, aj keď situácia sa mení veľmi dynamicky. Dodacie doby vozidiel sa nám v porovnaní s „normálom“ predĺžili asi o dva mesiace. Aby som bol konkrétny, na nový IONIQ 5 si zákazníci aktuálne počkajú asi 6 až 8 mesiacov – v závislosti od úrovne zvolenej výbavy a doplnkovej výbavy. Predajcovia však vozidlá objednávajú priebežne a preto je možné, že už objednané a vyrábané auto splní očakávania zákazníka, ktorý ho tak získa skôr.

Ktoré kľúčové faktory a ktoré vlastnosti nového Hyundaiu Ioniq 5 porazia jeho konkurentov? Ako dokáže presvedčiť záujemcov o elektromobil, aby si vybrali práve jeho?

IONIQ 5 je auto, ktoré jednoducho neprehliadnete. Dizajn je vždy subjektívna vec, ale retro-futuristická vizáž tohto auta je tak výrazná a jedinečná, že mnohí zákazníci po ňom siahajú najmä pre ňu. Obrovskou výhodou je aj 800 V architektúra a schopnosť ultrarýchleho nabíjania, ktoré dnes na trhu ponúka doslova zopár modelov s vyššou obstarávacou cenou. A potom je tu priestrannosť vozidla, ekologické materiály použité v interiéri, skvelé relaxačné sedadlá, špičkové bezpečnostné systémy, ale napríklad aj úplne praktická vec – možnosť ťahať brzdený príves do hmotnosti až 1 600 kg. To všetko a mnoho iného sú faktory, ktoré môžu u zákazníka rozhodnúť.

Retro dizajn modelu Ioniq 5 pochádza z bohatej histórie značky. Ktorý model sa stal jeho inšpiráciou? Budú v budúcnosti aj ďalšie modely z rodiny Ioniq inšpirované krivkami historických modelov značky?

Značka IONIQ, pod ktorou budeme postupne uvádzať nové, čisto elektrické modely, si ide a pôjde vlastnou dizajnovou cestou. Tam, kde IONIQ 5 niečo naznačil odkazom na model Pony, budú pokračovať aj ďalšie modely, ktoré chystáme – IONIQ 6 a IONIQ 7. Odkaz na dedičstvo značky Hyundai bude určite prítomné, ale v prvom rade sa pozeráme smerom dopredu.

Ako prispieva nový Ioniq 5 k udržateľnosti zdrojov? 

IONIQ 5 je plne elektrické vozidlo. Neprodukuje počas jazdy lokálne emisie, na jeho tvorbu sa použilo množstvo ekologických a recyklovaných materiálov. Hyundai kladie veľký dôraz na udržateľnosť a preto sme dali verejný prísľub, že do roku 2045 bude Hyundai uhlíkovo neutrálny. Tento želaný stav chceme dosiahnuť neutralizáciou emisií CO2 vo všetkých fázach výroby a prevádzky.

Hyundai aj napriek celosvetovej pandémii priniesol Hyundai tento rok na trh hneď niekoľko zásadných nových modelov. Ako vnímate pandemickú situáciu v Hyundai? Do akej miery pandemická situácia ovplyvňuje predstavovanie, výrobu ako aj predaje nových modelov?

V roku 2021 sme okrem IONIQ 5 predstavili aj nový crossover Bayon a dvoch nových členov našej výkonnej rodiny N – i20 N a Kona N. Pandemická situácia má veľký vplyv všetky fázy našej činnosti. Výrobné závody sme však až na pár dní zatvárať nemuseli, predaj využíval možnosti digitálnych nástrojov a marketing? Marketing musí byť kreatívny v každej situácii. Poradili sme si so všetkými obmedzeniami. Dôkazom toho je, že Hyundai je v tomto roku druhá najpredávanejšia značka nových vozidiel na Slovensku a u súkromnej klientely, teda bežných ľudí, sme zatiaľ dokonca trhová jednotka.

Okrem elektrického pohonu Hyundai vyvíja aj ďalšie formy ekologickej mobility. Ktoré formy pohonov môžeme od značky Hyundai očakávať v budúcnosti?

Hyundai veľmi verí vodíkovej mobilite. Už dnes patríme k lídrom vo využívaní palivových článkov v osobnej aj nákladnej doprave. Naše vodíkové SUV Hyundai NEXO nedávno prekonalo hranicu 1 000 predaných kusov v Európe, čo je pre tento typ pohonu fantastický výsledok. Ako prvá firma na svete sme vo Švajčiarsku do komerčnej prevádzky nasadili už štyri desiatky vodíkových ťahačov XCIENT a flotila týchto bezemisných vozidiel sa bude ďalej rozširovať. V Nemecku a Rakúsku sú v testovacej prevádzke vodíkové autobusy. V pláne máme v najbližších rokoch uviesť aj vodíkové MPV. Je sa na čo tešiť.

Myslíte si, že spaľovacie motory majú ešte do budúcnosti čo povedať, alebo je ich osud už definitívne spečatený? Presvedčí momentálna situácia na trhu s pohonnými hmotami prejsť motoristov zo spaľovacích motorov na alternatívne pohony?

O tom, či je osud spaľovacích motorov spečatený, rozhodujú politici. A tí európski sa rozhodli, že od roku 2035 sa nebudú môcť predávať iné autá ako 100% elektrické. Bez ohľadu na spôsob, akým sa to celé deje, sme presvedčení, že je potrebné výrazne znižovať emisie CO2 a prispieť k boju s klimatickými zmenami. Nemyslím si, že aktuálne zdražovanie cien pohonných hmôt presvedčí ľudí masovo prejsť na elektrické autá. Čo ich môže presvedčiť, je osobná skúsenosť s elektrickými autami, ktorá až 80% ľuďom na Slovensku chýba. A, samozrejme, výzvou je aj stále vyššia obstarávacia cena a pomaly sa rozvíjajúca nabíjacia infraštruktúra. Sme na ceste a veci sa dejú. Všetko chce svoj čas.

Aká je vízia značky Hyundai do budúcnosti? Čo môžu zákazníci na Slovensku očakávať v nasledujúcich rokoch? Ako sa bude vyvíjať ponuka modelov Hyundai na európskom trhu?

Hyundai bude aj v najbližších rokoch uvádzať na trh nové a atraktívne vozidlá. Spomenul som plne elektrický sedan IONIQ 6 a veľké elektrické SUV IONIQ 7. Ak bude na Slovensku k dispozícii čerpačka na vodík, sme pripravení spustiť predaj modelov s palivovými článkami. Ale pokračovať budeme aj s dnes obľúbenými modelmi ako Tucson či ostrými N-kami. Postupne budú pribúdať autá s hybridnými pohonmi, ktoré už dnes nájdeme v modeloch Kona, Tucson či Santa Fe. Tie si ale už dnes mnohí zákazníci žiadajú a preferujú ich.

V ktorom pohone je podľa Vášho názoru budúcnosti celosvetovej mobility? Je elektrický pohon tým správnym riešením pre ochranu životného prostredia?

Toto je veľká téma na samostatný článok. Okolo elektromobility a ekologickosti sa točí veľa mýtov, poloprávd a neprávd. Pravda je taká, že žiadne auto nie je 100% ekologické. Každý výrobok zanecháva uhlíkovú stopu. A pravda je tiež taká, že ak nabíjate elektrické auto zo siete, ktorá poskytuje ekologicky vyrobenú energiu, elektrické auto je pre životné prostredie výrazne menej zaťažujúce ako bežné spaľovacie. Hyundai verí v elektrinu a zelený vodík. A sme presvedčení, že cesta k čistejšiemu vzduchu, vode a zdravšiemu životnému prostrediu vedie cez znižovanie uhlíkových emisií. Je to ale výzva, ktorej musí čeliť ľudstvo spoločne a každý musí začať predovšetkým sám od seba.

Za rozhovor v mene redakcie jazdime.sk ďakujeme Marketing & PR managerovi Hyundai Motor Czech s.r.o., organizačná zložka Slovakia, Marekovi Kopčovi.
Cenník nového Hyundai IONIQ 5 nájdete v tomto linku.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež
Close
Back to top button