Automobily

Nové kompaktné SUV-kupé z dielne Volkswagen! Privítajme Taigo

Volkswagen Taigo

Volkswagen je populárnou značkou nielen v Európe, ale aj v Južnej Amerike, konkrétne v Brazílii. Tu vznikal aj nový model Nivus, z ktorého sa postupom času vykľulo nové kompaktné SUV-kupé či crossover s menom Taigo. Už onedlho ho privítame aj na európskom trhu. Nemecká značka vidí veľký potenciál v stále obľúbenejšom segmente SUV a nové Taigo má byť ďalším želiezkom do ohňa, ktoré by malo zvýšiť nie len čísla predajov, ale aj celkovo popularitu značky. Ponúkne mladistvý dizajn a solídnu technologickú vybavenosť.

Len s benzínovými TSI-čkami…

Výroba modelu Volkswagen Taigo bude prebiehať v španielskej fabrike v Pamplone bok po boku jeho menšieho súrodenca Volkswagenu Polo.

Volkswagen Taigo je postavený na technologickom základe brazílskeho modelu Nivus. Stojí na platforme MQB A0, ktorú spoločne zdieľa s drobcami Polo a T-Cross. Novým majiteľom ponúkne slušný vnútorný priestor a to hlavne vďaka rázvoru 2566 mm. Na dĺžku meria pritom len 4266 mm, na šírku 1757 mm a na výšku 1494 mm. Ak ho porovnáme momentálne s najmenším crossoverom v ponuke značky Volkswagen, s modelom T-Cross, tak nové Taigo je o niečo dlhšie, širšie, o trošku nižšie a má aj dlhší rázvor. Jeho miesto v ponuke je tak jasné. Medzi T-Crossom a T-Rocom. Výhodou nového modelu Volkswagen Taigo je jeho batožinový priestor. Ten ponúkne základný objem 438 litrov.

Nový crossover Volkswagen Taigo pôsobí hneď na prvý pohľad mladistvým dojmom. Nie je však zbytočne premodernizovaný či futuristický a dokáže tak zaujať aj staršiu generáciu motoristov. V interiéri však poskytne všetky technologické vymoženosti tejto doby. Nevynímajúc ani digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 6,5 palca, infotainment novej generácie s označením MIB 3,1 či množstvo asistentov už v štandarde. V základnej výbave tiež nechýba ani klimatizácia, multifunkčný volant či airbagy. Na nemeckom trhu sa do základnej ponuky dostanú aj asistenčné prvky ako Front Assist a Lane Assist.

Zákazníci budú mať možnosť výberu spomedzi štyroch verzií výbav nového modelu Volkswagen Taigo. Ponuka začína na štandardom modeli s označením Taigo, vyššou výbavou bude Life, potom Standard a nakoniec aj športovo vyzerajúca R-Line. Za príplatok si môžete k novému crossoveru Volkswagen Taigo doobjednať aj LED Matrix svetlomety, kontrastnú čiernu strechu či 16 až 18 palcové disky. Za príplatok bude k dispozícii aj ťažné. V interiéri môžete mať navyše aj 10,5-palcový prístrojový štít PRO, obrazovku infotainmentu s uhlopriečkou 9,2-palca, bezdrôtovú nabíjačku smartfónov, tiež panoramatickú strechu ako aj automatickú dvojzónovú klímu s dotykovým panelom na ovládanie.

O pohon nového mestského crossoveru Volkswagen Taigo sa bude starať dvojica agregátov. Na výber sú dva benzínové trojvalce a jeden štvorvalec TSI. Základom ponuky je 1,0 litrový trojvalec TSI s výkonom 95 koní. Je spojený s päťstupňovým manuálom. Výkonnejšia verzia rovnakého trojvalca dostane výkon 110 koní a prenos sily na predný pár kolies zabezpečí sedemstupňový automat DSG. Vrchol ponuky bude tvoriť 1,5 litrový štvorvalec TSI s výkonom 150 koní. Volkswagen Taigo dokáže rozbehnúť na maximálnu rýchlosť 212 km/h. Za aký čas to zvládne veru nevieme. Ale asi si slušne počkáte. Škoda je, že Taigo neponúkne aj naftový motor. Tiež nemecká značka zatiaľ mlčí o športovejších derivátoch GTI či R. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ich nedočkáme, rovnako ako aj elektrickej či hybridnej verzie.

Do Európy sa samozrejme nový Volkswagen Taigo z Brazílie voziť nebude. Jeho výroba bude prebiehať v španielskej fabrike v Pamplone bok po boku jeho menšieho súrodenca Volkswagenu Polo. K prvým európskym majiteľom by sa mal nový crossover Taigo dostať už koncom leta. Jeho cena by na nemeckom trhu mala štartovať na 20 000 eurách.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button