Technika

Volkswagen predstavuje vylepšený štvorvalec 1.5 TSI evo2. Predstaví sa v modeli T-Roc

Volkswagen 1.5 TSI evo2

Nemecký koncern si zobral na paškál svoj motor 1.5 TSI a upravil ho tak, aby mal nižšie emisie a lepšiu spotrebu a mohol byť použitý v automobile samostatne, ale aj v plug-in hybridnej sústave, ktorá by mohla poskytnúť výkon až 272 koní. Jeho označenie je 1,5 TCI evo2 a v ako prvom automobile sa predstaví v modeli T-Roc a to aj vo verzii bez strechy.

Volkswagen nezanevrel na spaľovacie motory…

Nový prepracovaný, turbom prepĺňaný 1,5 litrový zážihový štvorvalec 1.5 TSI evo2 rady EA211, poskytne nielen lepšiu spotrebu, ale aj nižšie emisie.

Je príjemná počuť, že popri masívnej elektrifikácii svojich modelov nezabúda Volkswagen ani na spaľovacie motory a snaží sa o ich vylepšovanie pre budúce použitie. Nový prepracovaný, turbom prepĺňaný 1,5 litrový zážihový štvorvalec 1.5 TSI evo2 rady EA211, ktorý poskytne nielen lepšiu spotrebu, ale aj nižšie emisie či možnosť zakomponovania do hybridnej pohonnej sústavy. Motor je vybavený novým trojcestným katalyzátorom ako aj filtrom pevných častíc v jednom module, ktorý je umiestnený bližšie motoru. Tento krok by mal pomôcť pri sprísňovaní emisných noriem ako aj pri šetrení vzácnymi kovmi pri výrobe motorov z dielne koncernu Volkswagen.

Technici prepracovali aj systém deaktivácie valcov Active Cylinder Management, ktorý bude fungovať ešte v širšom rozsahu. Druhý a tretí valec sa odpája v momente, kedy motor pracuje v nízkych a stredných rýchlostiach. Volkswagen sľubuje, že deaktivácia a následná reaktivácia valcov bude takmer nepostrehnuteľná. Nový motor 1.5 TSI evo2 ponúkne aj turbodúchadlo s variabilnou geometriou a radov hi-tech komponentov ako vysokotlakový systém vstrekovania paliva, ktorý pracuje pri tlaku až 250 barov. Ďalej plazmou potiahnuté steny valcov pre zníženie trenia či piesty so zabudovanými chladiacimi kanálikmi, ktoré umožňujú optimalizovať spaľovanie paliva a zvyšujú jeho účinnosť. Môžeme tak očakávať nižšiu spotrebu ako aj nižšie emisie. Motor je k tomu navrhnutý tak, aby dokázal spaľovať palivá vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

Ako prvý automobil, ktorý bude “obdarený” novým agregátom 1.5 TSI evo2, bude crossover Volkswagen T-Roc v prevedení s pevnou ale aj skladacou strechou. Jeho najvyšší výkon bude 150 koní. Nemecká automobilka s novým motorom počíta aj v plug-in hybridnom pohone, ktorý v budúcnosti dokáže poskytnúť kombinovaný výkon až 272 koní.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button