Automobily

Osemvalec a výkon 710 koní! To je nový Ford F-150 Raptor R + VEĽKÁ GALÉRIA

Ford F-150 Raptor R

Hoci sa všade tlačí na znižovanie emisií, hoci sú európski šoféri stále viac a viac obmedzovaní vo využívaní automobilov so spaľovacím motorom, v Amerike sa s nejakými emisiami či downsizingom nebabrú. Dôkazom toho je aj najnovší pick-up Ford F-150 Raptor R, ktorého V8-ička vydá zo seba výkon až 710 koní. Koľko emisií pri tom vypustí nikoho netrápi. Hlavne že bude poriadne revať a ešte silnejšie ťahať no nie?

Po mierne sarkastickom úvode, v ktorom vidíme absurditu európskych nariadení o znižovaní emisií a šikane našich vodičov, sa prenesieme pár tisíc kilometrov na západ, kde si s nejakými emisnými normami či downsizingom motorom ťažkú hlavu nerobia a v tejto dobe, kedy my platíme za liter benzínu takmer dve eurá a v Amerike toľko stojí galón (cca. 4 litre) nám Ford ponúkne pohľad na ďalší smädný osemvalcový pick-up. Musíme však uznať, že presne tieto typy automobilov nás láka osedlať oveľa viac, ako nejaký elektrický európsky paškvil, ktorý nielen že nevyzerá pekne, ale neponúkne ani tú radosť z revu monštruózneho osemvalca. Ale s cenovkou sa veru k tomu osemvalcu priblíži a možno ho aj v niektorých prípadoch prekoná.

Americký Ford dáva prednosť pocitu z jazdy pred ekológiou…

Pod kapotou mu pracuje poriadny 5,2 litrový kompresorom prepĺňaný osemvalcový agregát, ktorý bol použitý aj v útrobách Fordu Mustang Shelby GT500.

Predstavme si však nový, 710-koňový Ford F-150 Raptor R. Pod kapotou mu pracuje poriadny 5,2 litrový kompresorom prepĺňaný osemvalcový agregát, ktorý bol použitý aj v útrobách Fordu Mustang Shelby GT500. V ňom bol však naladený na výkon 770 koní s krútiacim momentom 847 Nm. Pri výrobe pick-upu Ford F-150 Raptor R museli konštruktéri z výkonu troška ubrať. Výkon 710 koní je však aj tak brutálny a s krútiacim momentom 868 Nm poskytne dokonalý zážitok z jazdy. Zníženie výkonu oproti Mustangu bolo potrebné hlavne pre využitie automobilu v teréne. Ford upravil aj remeň kompresora a vyladil krútiaci moment v stredných otáčkach, v ktorých by mal Ford F-150 Raptor R jazdiť väčšinu času.

Okrem motora sa konštruktéri pohrali aj s podvozkom mohutného pick-upu Ford F-150 Raptor R. Ten bol inšpirovaný pretekárskymi špeciálmi série Baja. Zadná päťprvková náprava tak dostala extra dlhé ramená, ktoré ocení majiteľ hlavne pri jazde v teréne. Jazdnú stabilitu zlepšia Panhardská tyč a 24-palcové vinuté pružiny. Maximálnu stabilitu a komfort jazdy zasa zabezpečia prémiové tlmiče FOX Live Valve. Tlmiče sú elektronicky riadené a využívajú senzory na monitorovanie podmienok v teréne. Sila tlmenia je tak nastavovaná podľa potreby. Tlmiče poskytnú zdvih až 330 mm vpredu a ešte o niečo viac, až 358 mm vzadu. Vďaka elektronicky riadenému odpruženiu si jazdec môže naplno užiť Baja mód, ktorý stuhne o 5% prednú nápravu a zlepší tak kvalitu jazdy terénom. Okrem režimu Baja budú samozrejme k dispozícii aj miernejšie jazdné režimy ako Normal, Quiet a Sport. Svetlá výška vozidla je mimochodom 333 mm a to aj vďaka 37-palcovým pneumatikám.

Prenos sily na všetky štyri kolesá zabezpečuje upravená desaťstupňová automatická prevodovka SelectShift, ktorá bola optimalizovaná pre použitie práve v tomto terénne ladenom pick-upe. Od štandardného modelu Ford F-150 Raptor sa R-ko odlišuje množstvom detailov. Za zmienku stoja napríklad maska chladiča, Power Dome vystupujúci nad tradičnú kapotu, plakety s písmenom “R”, nástavce lemov podbehov či grafika s nápisom Raptor na korbe. Vo vnútri ponúkne Ford F-150 Raptor R sedačky Recaro očalúnené kožou Alcantara či obloženia z uhlíkových vlákien. Nebude chýbať ani infotainment SYNC 4, ktorý poskytne aj 12-palcový displej a samozrejme konektivitu so smartfónmi.

Noví majitelia nového modelu Ford F-150 Raptor R dostanú aj ďalšie vymoženosti, ktoré iné pick-upy neponúkajú. Napríklad ako funkciu Trail Turn, ktorá pomáha obmedziť polomer otáčania. Funkcia Ford Trail Control zas funguje ako tempomat v teréne. Nebude chýbať ani Trail 1 Pedal Drive, systém, vďaka ktorému automobil spomaľuje pri zdvihnutí nohy z plynového pedálu. Nový pick-up Ford F-150 Raptor R sa bude vyrábať vo fabrike Ford Dearborn v ôsmych dostupných farebných prevedeniach. Novinkou budú farebné prevedenia Avalanche a Azure Gray Tri-Coat. Cena monštruózneho pick-upu štartuje na 109 145 dolároch. V Európe ho po oficiálnej osi s najväčšou pravdepodobnosťou nekúpime. Doviezť si ho však budete môcť z USA, no s prihlásením budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou asi problém.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button