TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Moto Guzzi V85 TT Travel – Horkokrvné talianske cestovné enduro

TEST: Moto Guzzi V85 TT Travel

Talianske motorky, tak ako aj automobily, prinášajú veľmi emotívne a temperamentné dizajny, ktoré dokážu opantať tak liberálnejších, ako aj tých najkonzervatívnejších motoristov. Po veľmi vydarenom teste modelu Moto Guzzi V7 Stone sme presadli na väčšieho súrodenca, na pôsobivé cestovné enduro Moto Guzzi V85 TT Travel. S rovnakým 853 cm3 vzduchom chladeným motorom s výkonom 76 koní a krúťákom 82 Nm sme si mysleli, že bude oproti svojmu drobnejšiemu a ľahšiemu súrodencovi lenivejšie, no vôbec tomu tak nebolo. Motor bol naladený tak, že pri otáčkach ponad 3000 doslova motorku vykopával k brutálnym výkonom. A nám sa jazda na ňom veru páčila.

S novou farbou do novej sezóny

Plusom pre novú sezónu je aj vyšší predný štít s názvom Touring, ktorý ešte viac oddelí jazdca od nepríjemného prúdenia vzduchu.

Cestovateľská verzia motocykla Moto Guzzi V85 TT Travel neostala svojej povesti nič dlžná ani pri modelovej verzii 2022. Hneď na prvý pohľad milovníkov talianskych jednostopových strojov poteší nové farebné prevedenie Grigio Grigna, ktoré pôsobí trošku militaristicky no stále veľmi pútavo. Farebné prevedenie motocykla dopĺňajú aj nové grafiky na kapotáži a nádrži. Plusom pre novú sezónu je aj vyšší predný štít s názvom Touring, ktorý ešte viac oddelí jazdca od nepríjemného prúdenia vzduchu a poskytne mu tak dostatočnú ochranu. Čo sa nám však zdalo ako mierne mínus vysokého plexiskla, a nevieme či to bolo jeho tvarom alebo výrezmi, bolo krútenie sa vzduchu medzi jazdcom a plexisklom. Pri rýchlosti okolo 130 km/h nám ti mierne prekážalo. Avšak nebolo to nič také, s čím by sa nedalo bezproblémovo zajazdiť si a vychutnávať si pohodlný taliansky stroj naplno.


  Perfektný posed aj pre nižšieho bajkera…

  Motorka je vysoká. To sa vidí hneď na prvý pohľad. Avšak aj keď je sedlo vo výške 830 mm, je tvarované tak, že aj nižší jazdec pohodlne vysadne na motorku a dokáže bez problémov aj zosadnúť a samozrejme užívať si jazdu. Palivová nádrž, ktorá mimochodom poskytne až 23 litrový priestor na palivo, je tvarovaná tak, aby v časti, kde má bajker kolená, ich nemal zbytočne roztiahnuté, ale čo najbližšie pri sebe. To sa pri jazde páčilo aj nám. Vedeli sme sa do motorky dokonale “zahryznúť” a uchopiť ju tak, aby sme sa aj pri väčších náklonoch v zákrutách cítili pohodlne a bezpečne. Mimochodom, motorka doslova žerie zákruty a prechádza nimi veľmi stabilne. Vďačí tomu nízko položenému ťažisku, ku ktorému prispieva aj pozdĺžne uložený 90-stupňový V-twin motor. Mimochodom, motor je síce pri štarte a nízkych otáčkach trochu rozskákaný do strán a trasie motorkou, no pri vyšších otáčkach sa tento jav vytratí a jazda začne byť príjemnou a pri vyššej rýchlosti aj poriadne dobrodružnou.

  Väčšiu hmotnosť si ani nevšimnete…

  Motorkári radi hejtujú motorky za každé kilo navyše. Je to však pochopiteľné. Čím je motocykel ťažší, tým problematickejšia je manipulácia s ním. Hlavne pre menších jazdcov. A hoci Moto Guzzi V85 TT Travel plne natankovaná a samozrejme so všetkými ostatnými náplňami disponuje hmotnosťou 243 kilogramov, pri jazde tieto kilá necítite. Viacero motoristických novinárov hovorí, že pri jazde na Moto Guzzi V85 TT Travel majú pocit, ako keby to bol motocykel doslova aj o 50 kilogramov ľahší. A tento pocit sme v jeho sedle mali presne aj my. Jeho hmotnosť sa dokonale rozložila tak, že sme si ho nemali problém pohadzovať medzi stehnami. Je to zaujímavé a zároveň veľmi praktické hlavne pri jazde v horších podmienkach či v miernom teréne, s ktorým nemá Moto Guzzi V85 TT Travel ale že absolútne žiadny problém. Na poľňačkách či napríklad na kamenistých lesných cestách sa cíti ako ryba vo vode. Pre ešte lepšie jazdné vlastnosti si jazdci môžu prepínať medzi päticou jazdných režimov Street, Rain, Off-Road, Sport a Custom. Akurát to prepínanie je celkom pôrod ježka. Napadlo by vám že jazdný režim volíte pri naštartovanej motorke tlačidlom štartovania??? Nám veru nie. Ešte že tu máme uja Googla.

  Miesto aj pre batožinu aj pre ľadvinku…

  Cestovné enduro Moto Guzzi V85 TT v prevedení Travel dostane okrem väčšieho plexiskla Touring aj sadu bočných kufrov Urban či dokonca vyhrievané rukoväte. Pristavme sa však pri kufroch. Tie sú uchytené na držiaku, ktorý je popri druhom mieste na sedenie za jazdcom vyvýšený tak, aby poskytol držadlá pre spolujazdca. Ľadvinky sa tak bezpečne môžu chytiť rámu, ak zrovna nechcú romanticky oblapiť okolo hrude svojho jazdca. Nosič poskytne tiež ďalšie miesto pre napríklad lodný vak, alebo ďalší kufor umiestnený za chrbtom ľadvinky. Zabudli sme podotknúť, že kožené prešívané sedadlo je veľmi pohodlné. A hoci by sa mohlo zdať, že jeho tvar je skôr dizajnovým prvkom, je to omyl. Pre jazdca poskytne dokonalú oporu aj v nižšej krížovej časti chrbta. A ani po 200 či 300 kilometroch v sedle tak bajker nepociťuje žiadne nepríjemné bolesti či nepohodlie.


   So spotrebou o triedu menšieho bajku…

   Pri teste Moto Guzzi V85 TT Travel sme sa dostali so spotrebou len o niečo vyššie, ako udáva výrobca. Pri cestovnom endure je oficiálna spotreba 4,9 litra na 100 km. My sme našu testovaciu jazdu odjazdili so spotrebou 5,3 litra. Dávame to za “vinu” nevyjazdenému stroju a našej chtivosti trošku pridať plyn a vychutnať si vyššie otáčky a príjemný zvuk motorky. Spotreba je tak stále veľmi príjemným ukazovateľom, že motorka Moto Guzzi V85 TT Travel vás nechce zdrať z kože a o to viac pri dnešných cenách benzínu. Plusom je aj jej cena. Za verziu Moto Guzzi V85 TT Travel s centrálnym stojanom vo výbave a s vyšším plexi, kuframi či vyhrievanými rukoväťami zaplatíte 12 990 eur. Cena je zodpovedajúca tomu, čo za ňu dostanete. A veru nebudete ľutovať. A to sme ešte nespomenuli, že motorka je vybavená brzdami Brambo, s dvojitým plávajúcim kotúčom s priemerom 320 mm vpredu a s kotúčom s priemerom 260 mm vzadu. Komu by sa nepáčilo farebné prevedenie Grigio Grigna, bude na výber aj ikonickejšia farba Sabbia Namib.

   Ako by sme zhodnotili Moto Guzzi V85 TT Travel my?

   Moto Guzzi V85 TT Travel je dokonalým spoločníkom v triede stredne silných cestovných enduro motocyklov, ktorý ponúkne vyvážené jazdné vlastnosti, nezameniteľný dizajn, solídnu výbavu a nízku spotrebu. Pohodlne sa odvezie dvojica pasažierov. Ľadvinka sa má čoho chytiť a okrem nej motorka odvezie aj poriadny náklad v kufroch, ktoré sú zahrnuté vo výbave Travel. Sedadlo je veľmi pohodlné a aj napriek výške 830 mm, v ktorej sa nachádza, dokáže pohodlne odviezť aj nižšieho jazdca, ktorý nebude mať problém na motocykel vyskočiť aj vďaka dokonalému tvarovaniu rámu a nádrže. Motorka má primeranú hmotnosť, ktorá sa javí pri jazde ako ešte nižšia. Vibrácie pozdĺžne uloženého motora sa vytratia pri vyšších otáčkach. Aj keď sme mali zo začiatku problém nájsť neutrál, nie je to nič, čo by sa vyjazdením motocykla nezmenilo k lepšiemu. Svetlomety motorke poskytujú veľmi výrazný podpis a aj tým ju vytrhávajú zo všednosti. Motorka sa nebojí väčších náklonov v zákrutách a dokonale drží stopu vďaka nízkemu ťažisku. V základe dostanete LED-svietenie, farebný TFT displej, hliníkový kryt motora, chrániče rukovätí, vyhrievané gripy, a mnoho ďalších zaujímavých vecí. Jazdu na Moto Guzzi V85 TT Travel sme si poriadne užili a vychutnali. Čudujeme sa, že týchto motoriek nestretávame na cestách viacej. Za cenu 12 990 eur je tento motocykel hodný každého eura.

   Foto & Video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 85%
   Pohodlie - 90%
   Jazda - 85%
   Variabilita - 85%
   Spracovanie - 90%

   87%

   Emotívne talianske cestovné enduro pre náročných

   Moto Guzzi V85 TT Travel je dokonalým spoločníkom v triede stredne silných cestovnývh enduro motocyklov, ktorý ponúkne vyvážené jazdné vlastnosti, nezameniteľný dizajn, solídnu výbavu a nízku spotrebu. Pohodlne sa odvezie dvojica pasažierov. Ľadvinka sa má čoho chytiť a okrem nej motorka odvezie aj poriadny náklad v kufroch, ktoré sú zahrnuté vo výbave Travel. Motorka má dokonalú hmotnosť, ktorá sa javí pri jazde ako ešte nižšia. Vybrácie pozdĺžne uloženého motora sa vytratia pri vyšších otáčkach. Za cenu 12 990 eur je tento motocykel hodný každého eura.

   User Rating: 4.46 ( 8 votes)

   Plusy:

   • priaznivá cena
   • dokonalý posed aj pre nižšieho jazdca
   • nezameniteľný dizajn
   • výkonný motor
   • nízka spotreba

   Mínusy:

   • nepresné radenie neutrálu
   • zložité prepínanie jazdných režimov

   Cena modelu:

   • 12 990 eur

   Technické parametre:

   Objem valcov:

   853 cm3

   Typ motora:

   dvojvalcový, pozdĺžne uložený 90° V-twin, 2 ventily na valec

   Výkon:

   76 k (56 kW)

   Prevodovka:

   6-stupňová, manuálna

   Krútiaci moment:

   82 Nm

   Predné odpruženie:

   hydraulická teleskopická vidlica Upside-Down Ø 41 mm

   Zadné odpruženie:

   obojstranná kývna vidlica s centrálnym tlmičom a nastaviteľným predpätím

   Brzdy:

   Dvojitý kotúč 320 mm vpredu (4-piestokový strmeň Brembo) a 260 mm vzadu

   Kolesá:

   19″ 110/80 vpredu, 17″ 150/70 vzadu

   Hmotnosť:

   211 kg (suchá), 243 kg (pohotovostná)

   Výška sedla:

   830 mm

   Objem nádrže:

   23l (5l rezerva)

   Emisná norma:

   Euro 5 (Emisie 119 g/km)

   Spotreba:

   4,9 l/100 km (udáva výrobca)

   Štartér:

   Elektrický

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button