TEST: AutáTesty

TEST: Peugeot 508 – Osloví extravaganciou a nízkou spotrebou! Len musíte nabíjať, nabíjať, nabíjať…

TEST: Peugeot 508 Allure 1.6 Plug-in Hybrid 180k e-EAT8

Po štýlovom a extravagantnom modeli Peugeot 408 sa k nám na testy dostala aj vlajková loď francúzskej značky, model 508. A to hneď v plug-in hybridnom prevedení, kde okrem 1,6 litrového štvorvalca, pohonnému systému pomáha v jazde aj elektromotor. Výkon sústavy je 180 koní a krútiaci moment je slušných 360 Nm. Po dizajnovej stránke sú aktuáne modeli Peugeot skutočne pútavé, extravagantné a zaujímae a model 508 nie je výnimkou. Čo však trochu vadí vyniknutiu jeho prepracovaných detailov a kriviek, je pri našej testovačke jeho farba – sivá Titane. Kvôli nej dizajnové prvky nevyniknú a automobil tak nejak zapadá do všednosti. Bordová metalíza by jeho nevšedný charakter pozdvihla oveľa viac. Auto však nie je len o farbe a ak máte chuť sa dozvedieť o tomto modeli viac, ako aj o jazde spoza jeho volantu, tak sledujte náš test francúzskej vlajkovej lode menom Peugeot 508.

Peugeot 508 drží extravagantnú líniu svojich súrodencov

Spaľovák čerpá benzín z nádrže, ktorá má 43 litrov a elektromotor šťavu na svoj chod zas čerpá z akumulátora s kapacitou 12,4 kWh.

Po dizajnovej stránke nasleduje tento model líniu svojich súrodencov, ktorí sa vymykajú normálu a prinášajú do sveta plného uhladených, ba až sterilných, tvarov trochu fantázie a extravagancie. Model dostal prednú masku chladiča, ktorá je tvorená „trojrozmernými“ delenými kockatými lamelami, ktoré pôsobia športovo a štýlovo zároveň. V ich strede sa nachádza veľký nový znak Peugeot. Testovačke nechýbajú ani LED-Matrix svetlomety, ktoré sú zapustené do nárazníka v tvare zubov šabľozubého tigra. Tento svetelný podpis či tvar svetiel jasne hovorí o tom, v aute akej značky sedíte a dokonale tak charakterizuje prednú masku modelov Peugeot. Zadná časť sa tak isto môže pochváliť svetlometmi s unikátnym svetelným podpisom, ktoré aj zo zadnej časti jednoznačne charakterizujú model 508. Tri pásiky – originál Adid…, no v tomto prípade, originál Peugeot. Osadené sú v tmavej horizontálnej lište, ktorá, žiaľ kvôli farbe našej testovačky, splývala s farbou karosérie. Na bielej či červenej dokonale vynikne a pôsobí športovým dojmom.


  Solídny výkon mu nechýba, formulu však nečakajte…

  Akoste si mohli všimnúť, automobil aj napriek tomu, že vzadu má dvojicu poriadnych koncoviek výfuku, dostal aj zelenú značku a je teda jasné, že má pod svojou kapotou aj elektrický pohon. Konkrétne je to plug-in hybrid, vďaka ktorému značka redukuje svoju uhlíkovú stopu. O pohon testovaného modelu Peugeot 508 sa stará nielen 1,6 litrový štvorvalec PureTech s výkonom 150 koní, ale aj elektromotor, ktorý pomáha automobilu pri tých jazdných operáciách, ktoré sú náročné na emisie, respektíve pri tých, pri ktorých chod spaľovacieho motora nie je potrebný. A samozrejme, aj jazda na čisto elektrický pohon je pri tomto automobile možná a vítaná. Veľa s ňou však neprejdete. Spaľovák čerpá benzín z nádrže, ktorá má 43 litrov a elektromotor šťavu na svoj chod zas čerpá z akumulátora s kapacitou 12,4 kWh. Vďaka tejto baterke by ste mali byť schopní v ideálnych podmienkach prejsť na jedno nabitie 49 až 68 km. Pri bežnej jazde je to zhruba o tretinu menej. Práve preto je tu veľká pravdepodobnosť, že ak chcete jazdiť za čo najnižšie prevádzkové náklady, musíte nabíjať, nabíjať, nabíjať…

   Ak máte nabíjačku doma v garáži či v práci, tak je to ideálne nastavenie. Cez noc nabijete, do práce dojdete na elektrinu, v práci počas dňa donabíjate opäť doplna a po práci prichádzate domov opäť na elektrinu. Vtedy dosahujete spotreby benzínu medzi hodnotami 0 až 0. Ak však pri nabitom akumulátore jazdíte spoločne so spaľovacím motorom na vzdialenosť 100 km, a akumulátor sa vám vybije, kombinovane miniete na túto stovku kilometrov menej ako 2 litre. Ak pokračujete ďalej len na čisto spaľovací motor, v ideálnom prostredí by sa spotreba paliva mala pohybovať niekde na hodnote 6,5 litra, čo sa koniec-koncov takmer podarilo aj nám. My sme si namerali spotrebu v čisto spaľovacom režime pod 7 litrov a teda stále v akceptovateľnej miere. Pri kombinovanom režime sme sa síce preklopili ponad 2 litre, ale stále sme sa udržali pod trojkou, čo sú naozaj solídne parametre pre automobil, ktorého dĺžka je 4778 mm, šírka 1907 mm a výška 1420 mm s pohotovostnou hmotnosťou 1868 kg. Mínusom plug-in hybridu je rýchlosť jeho nabíjania. Pre tento automobil, rovnako ako aj pre jeho plug-in hybridných súrodencov s rovnakým naladením, nefunguje rýchlonabíjanie a teda ste odkázaný len na pomalé nabíjačky, ktoré doplna dobijú baterku za 1,5 až 2 hodiny. A to je veru dosť na to, že na plné nabitie prejdete v reálnej premávke niečo medzi 30-40 km.

    Výkon síce dostatočný, no dopriali by sme mu viac sily…

    O interiéri si povieme na ďalších riadkoch, aj keď s jazdou veľmi súvisí. Motoristov primárne zaujíma, ako sa s autom jazdí. Výkon 180 koní vyzerá veľmi slušne a naozaj, automobil, pri plnom nabití baterky, poskytuje dostatok výkonu a zároveň aj dostatok akcelerácie pri obiehaní. Jazda je plynulá aj pri hybridnom móde, kedy sa strieda spaľovací motor s elektromotorom. Sem-tam nás prekvapilo prepnutie sa medzi elektromotorom a spaľovákom, ktoré mierne trhlo auto, ale nebolo tomu tak pri každom prepnutí. Skôr pri nižších otáčkach a rýchlostiach. Akonáhle sa nám vybila baterka a naplno sme začali používať spaľovací motor, bolo citeľné, že sme prišli o časť výkonu. Rovnako sme začali viac počuť motor v kabíne. Pri jazde len na benzín však stále Peugeot 508 jazdí pohodovo a keď je treba okamžitý výkon, doručí ho, no s mierne pomalšou odozvou. Laicky povedané, chýba mu dynamika. V mestskej premávke, pokiaľ auto nezoberiete mimo mesto či na diaľncu, si pri jazde plyn-brzda vypýta aj 10 litrov benzínu, čo je trošku veľa. Ak však jazdíte pokojne, skresáte to v pohode aj o tretinu. S jazdou je spojená určite aj svetlá výška automobilu. Je len o niečo viac ako 14 centimetrová a treba si naozaj dávať pozor pri parkovaní, kedy sa okolo vás nachádzajú vyššie obrubníky. My sme veru niekoľkokrát stŕpli, keď sme rýchlejšie predkom nabehli do parkovacieho miesta v bratislavskom Starom meste, kde sú veru obrubníky poriadne vysoké.

     Batman by sa za interiér tohto auta veru nehanbil…

     Interiér automobilu je ako z Batmobilu, vozidla, v ktorom vo filme či v komixe Batman presadzoval svoju spravodlivosť. Sedíte v ňom ako v kokpite športiaku, s volantom dosť nízko posadeným pri rozkroku, čo evokuje posed v monokooku formuly. Keď sme si chceli volanť posunúť vyššie, prekvapili sme sa, že to už viac nejde. Nad ním sa nachádza úzky displej digitálneho úristrojového štítu, na ktorý je dobrý výhľad len vtedy, pokiaľ si sedačku posuniete dostatočne vysoko. Inak vám vo výhľade volant zavadzia, hoci je zvrchu aj zospodu zrezaný. S volantom sme mali aj ďalšie trampoty a to vytáčanie do strán, kedy sme si lakťami pri držaní volantu „o 10 minút dve“ búchali do stehien. Ale ako stále hovoríme, máme dva metre a 115 kilo a teda nie sme typickí francúzski konfekční motoristi, pre ktorých je toto auto ako stvorené.

     Ale aby to nevyznelo tak, že sa na interiér len sťažujeme, musíme vyzdvihnúť jeho exkluzivitu prevedenia a spracovania detailov, ktoré naozaj vyzerajú extravagantne a športovo, čo sa nám veľmi páči. Ak tento interiér porovnáme s nemeckou či českou konkurenciou, tak naozaj Peugeot je z tejto partie najviac štýlový a emotívny. Prevedenie obloženia v imitácii karbónových vlákien pôsobilo prirodzene aj napriek imitácii. Bezrámové dvere sú tak elegantné, ako aj športové, no v zime môžu nepríjemne prekvapiť ak sa vám stane, že vám auto omrzne. Displej infotainmentu, rovnako ako aj displej digitálneho prístrojového štítu, sú dokonale graficka spracované. Grafika je doslova umelecká a je radosť sa na ňu pozerať. A práve vďaka prepracovanej grafike aj pútavým animáciám pri premiestňovaní sa v jednotlivých položkách menu infotainmentu, sa nám občas zdalo, že jednotlivé animácie mierne spomaľujú chod infotainmentu. Keď si na to zvyknete, tak to viac neriešite. Zo začiatku je však potrebné zžiť sa s týmto infotainmentom.

     Pochváliť musíme aj sedačky, ktoré aj väčšiu postavu dokonale držia v zákrutách. Mínusom nižšej výbavy bolo ich manuálne nastavovanie namiesto elektronického. A keď hovoríme o sedačkách, motoristov určite zaujíma posed. Vpredu bol veľmi dobrý a rovnako solídny bol aj výhľad na vozovku. Zadné sedačky poskytnú dostatok miesta kompaktnejším cestujúcim. Dvojmetrový pasažier sediaci za dvojmetrovým šoférom by potreboval trošku viac priestoru, no na kratšiu trasu to zvládne v pohode. Kufor poskytne základný objem 487 l a po sklopení to bude až 1537 litrov.

      A ako hodnotíme vlajkovú loď Peugeot 508 my?

      Po dizajnovej stránke sme opäť dostali poriadnu dávku extravagancie a francúzskeho šarmu, ktorý sme si pochvaľovali aj pri menších modeloch 308 a 408. Mierne nás sklamala farba našej testovačky, ktorá nenechala vyniknúť zaujímavému a pútavému tmavému prevedeniu svetiel a prednej masky. Ale to sa dá ľahko a jednoducho upraviť zvolením inej, veselšej farby laku karosérie. Interiér 508-ičky pôsobí tak, ako by ste sedeli v Batmobile. Jeho časti sú orientované na šoféra, nechýba prepracovaný a graficky dokonalý infotainment s jednoduchým intuitívnym ovládaním a veľkým plusom je stále zachovanie dizajnových mechanických tlačidiel. A to sme stále len vo výbave Allure, ktorá je síce nižšia, no aj napriek tomu poskytne množstvo dizajnových prvkov. Chýbalo nám len elektrické nastavenie sedadiel s pamäťou. 1,6 litrový motor v kombinácii s elektromotorm poskytne autu výkon 180 koní s krútiacim momentom 300 Nm. Na mesto a mimo mesto je to postačujúce a na výkon sa sťažovať nebudete ani na diaľnici. Superšportové výkony však od auta očakávať nemôžeme. Na celej plug-in hybridnej sústave nás zamrzeli v podstate tri veci. Prvou je len možnosť pomalého nabíjania. Druhou je krátky dojazd na elektrinu, reálne niečo medzi 30-40 km a treťou je nemožnosť manuálneho prehadzovania medzi spaľovákom a elektrinou, čo by sme využili pri dochádzaní do mesta zo satelitu, kedy prvotriedky či diaľnicu by sme riešili na spaľovák a v meste jazdili čisto na elektrinu. Kufor 508-ičky ponúkne v základe objem 487 l a 1537 l po skopení sedadiel. Cena modelu štartuje na 36 990 eurách pričom našu testovačku dostanete za 47 990 eur. Zhodli sme sa na tom, že toto auto poskytne oveľa viac emócií a štýlu, ako nemecká či česká konkurencia a preto je aj medzi motoristami také obľúbené a siahnu po ňom generácie, ktoré sa chcú odlíšiť a vystúpiť z davu.

      Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó      Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 85%
      Motorizácia - 80%
      Jazda - 80%
      Variabilita - 80%
      Spracovanie - 85%

      82%

      Ani vlajková loď nestráca extravaganciu a francúzsky zmysel pre detail

      Po dizajnovej stránke sme opäť dostali poriadnu dávku extravagancie a francúzskeho šarmu. Farba našej testovačky nenechala vyniknúť zaujímavému zatmavenému prevedeniu svetiel a prednej masky. Interiér 508-ičky pôsobí tak, ako by ste sedeli v Batmobile. Jeho časti sú orientované na šoféra, nechýba prepracovaný a graficky dokonalý infotainment s jednoduchým intuitívnym ovládaním. Veľkým plusom je zachovanie mechanických tlačidiel. Výbava Allure je síce nižšia, no poskytne množstvo dizajnových prvkov. Chýbalo nám elektrické nastavenie sedadiel s pamäťou. 1,6 litrový motor v kombinácii s elektromotorm poskytne výkon 180 k s krútiacim momentom 300 Nm. Superšportové výkony však od auta očakávať nemôžeme. Na celej plug-in hybridnej sústave nás zamrzeli v podstate tri veci. Prvou je len možnosť pomalého nabíjania. Druhou je krátky dojazd na elektrinu, reálne niečo medzi 30-40 km a treťou je nemožnosť manuálneho prehadzovania medzi spaľovákom a elektrinou. Kufor 508-ičky ponúkne v základe objem 487 l a 1537 l po skopení sedadiel. Cena modelu štartuje na 36 990 eurách pričom našu testovačku dostanete za 47 990 eur. Zhodli sme sa na tom, že toto auto poskytne oveľa viac emócií a štýlu, ako nemecká konkurencia a preto je aj medzi motoristami také obľúbené.

      User Rating: 3.97 ( 11 votes)

      Plusy:

      • extravagantný dizajn
      • grafika displejov
      • stále prítomné mechanické prepínače
      • športovejšie sedačky s pevným bočným vedením
      • nízka spotreba pri plnej batérii

      Mínusy:

      • pomalé nabíjanie
      • málo kilometrov na elektrinu
      • horší výhľad na digitálny prístrojový štít

      Cena základného / testovaného modelu:

      • 36 990 eur / 47 990 eur

      Technické parametre:

      Model:

      Peugeot 508 Plug-in Hybrid

      Výbava:

      Allure

      Počet valcov:

      4

      Zdvihový objem spaľovacieho motora (cm3):

      1598

      Prevodovka:

      8-stupňová automatická e-EAT8

      Poháňaná náprava:

      predná

      Výkon hybridnej sústavy:

      133 kW / 180 k

      Krútiaci moment sústavy:

      360 Nm

      Výkon spaľovacieho motora:

      110 kW

      Krútiaci moment spaľovacieho motora:

      300 Nm

      Výkon elektromotora:

      81 kW

      Krútiaci moment elektromotora:

      320 Nm

      Maximálna rýchlosť:

      250 km/h (135 km/h pri jazde čisto na elektrinu)

      Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (podľa výrobcu):

      8,1 s

      Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

      6,2-6,5 l/100 km (spaľovací motor) 1,3-1,6 l/100 km (kombinovaná)

      Dĺžka/šírka/výška:

      4778/1907/1420 mm

      Rázvor:

      2793 mm

      Objem batožinového priestoru:

      487 l / 1537 l (po skopení)

      Objem palivovej nádrže / kapacita akumulátora:

      43 l / 12,4 kWh

      Pohotovostná hmotnosť:

      1868 kg

      Základná cena modelu:

      36 990 €

      Cena testovaného modelu:

      47 990 €

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button