Automobily

Výrobca londýnskych taxíkov rozširuje portfólio! Namieril si to na trh s obytnými vozmi

LEVC e-Camper

Čierne slávne londýnske taxíky “black cabs” sú jednou z novodobých pamätihodností hlavného mesta Veľkej Británie. Ich výhodou je, že si do nich môžete aj nasadnúť a previezť sa, čo sa napríklad o Buckinghamskom paláci povedať nedá. Ich novodobých pokračovateľov vyrába spoločnosť London EV Company (predtým The London Taxi Company). Patrí pod vlajku čínskeho koncernu Geely a aj vďaka nemu sa jej portfólio rozrastá. Posledným modelom, ktorý sa predstavil verejnosti pod značkou LEVC, je zaujímavý obytný voz e-Camper. Pre Britov, milovníkov campingu, je tento automobil spojením národnej hrdosti a národnej záľuby.

100 km čisto na elektrinu…

LEVC e-Camper je schopný prejsť na čisto elektrický pohon takmer 100 kilometrov. Ak sa pripojí aj spaľovací motor, dojazd sa zväčší takmer až na 500 km.

LEVC e-Camper je novinka postavená na báze londýnskeho taxíka, ktorá využíva pohonné ústrojenstvo súrodeneckého modelu VN5 či spomínaného taxíku TX s označením e-City, ktoré je hybridné. Označenie e-Camper je tak trošku mätúce. Každopádne jeho srdcom je prepĺňaný 1,5 litrový trojvalec Volvo skombinovaný s elektromotorom. Mimochodom, aj značku Volvo vlastní čínsky koncern Geely. LEVC e-Camper je schopný prejsť na čisto elektrický pohon takmer 100 kilometrov. Ak sa pripojí aj spaľovací motor, dojazd sa zväčší takmer až na 500 km.

Obytný voz je odvodený z dodávky s označením VN5, ktorý je na trhu zhruba rok. Zaujímavý e-Camper dostal špeciálne navrhnutý interiér, ktorý je ako stvorený pre karavaning. Samozrejme, s luxusnými “obytňákmi” ho nemôžeme porovnávať, no na víkendové výlety úplne postačí. Vo svojom vnútri schováva kuchynku s elektrickým varičom, výklopný stolík či na streche výklopný stan. V automobile sa vyspia až štyri osoby. Dve na streche a dve v zadnej časti, kde sa na sklopnej lavici vytvorí lôžko. Vďaka hybridnému pohonu je e-Camper vynikajúcim vozidlom aj do oblastí, kde by takéto typy vozidiel normálne nemali čo hľadať a to v národných parkoch či chránených územiach. Nízke emisie hybridu tak škodia prírode oveľa menej.

LEVC e-Camper sa začne predávať s najväčšou pravdepodobnosťou až koncom roka. Túto sezónu ho v kempingoch už asi nepoobdivujeme. Možno najskôr budúcu sezónu. Jeho cena bude štartovať na sume 73 000 eur. Nie je to veru málo. Jeho stvoritelia však veria v britského zákazníka a dokonca majú plán s ním preraziť aj v ďalších európskych krajinách. Uvidíme, ako sa obytný londýnsky taxík popasuje s konkurenčnými obytnými vozmi.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button