Automobily

Bojíte sa o život? Pancierový Mercedes S680 Guard je tu pre vás

Mercedes-Benz S680 Guard

Najnovšia generácia luxusnej limuzíny Mercedes triedy S, sa dočkala pancierového plášťa. Nepriestrelný brutálny stroj s označením S680 Guard príde na cesty už o pár mesiacov. Pod kapotou ukrýva vidlicový dvanásťvalec. Oficiálne sa svetu predstaví na autosalóne IAA v Mníchove.

Opancierované automobily má nemecká hviezda vo svojej ponuke už roky. Samozrejme, verejnosť sa o ne až tak nezaujíma. To však nič nemení na fakte, že na svete sa vyskytujú osoby, ktoré si na seba dávajú obzvlášť veľký pozor. Mercedesy triedy S s označením Guard sú pre nich niečo ako luxusný pancier pre korytnačku. Sú ich útočiskom v prípade nepriaznivých udalostí.

Odolný aj proti chemickému útoku…

Základná verzia pancierového Mercedesu S680 Guard bude štartovať na cene zhruba 500 000 eur.

Novinka nemeckej hviezdy dostala meno Mercedes-Benz S680 Guard. Číselko 680 pri spojení s triedou S hovorí jasnou rečou v prospech najnovšej generácie vidlicového 12-valca s objemom 6,5 litra a výkonom 450 kW s krútiacim momentom 830 Nm. Sila bude distribuovaná na všetky štyri kolesá čo je v prípade opancierovaného vozidla nevyhnutnosť. Kvôli pancieru váži S680 Guard viac ako päť ton. Jeho maximálna rýchlosť je pri tom až 190 km/h. Sila…

Čo je však na novom Mercedese S680 Guard najzaujímavejšie, je jeho pancierová karoséria. Prešla poriadnymi záťažovými testami. Len z revolveru s veľkou rážou a z armádnych pušiek sa na ňu pálilo až 500-krát. Odniesli si to hlavne okná a dvere. Nemecký výrobca garantuje balistickú ochranu automobilu na úrovni VPAM VR10, čo sú najvyššie štandardy pre opancierované civilné vozidlá. Konštrukcia vozidla dostala osobitnú klietku vytvorenú so špeciálnej ocele a uhlíkových vlákien. Nachádza sa v nej cez 500 komponentov zo špeciálnej ocele, z ktorých niektoré dosahujú hrúbku aj centimeter. Kvôli úpravám a dodatočným výstuhám trošku utrpel ujmu objem kufra, ktorý je v opancierovanom stroji Mercedes S680 Guard len 390 litrov. Nepriestrelné sklá sú tak ťažké, že sa ovládajú hydraulicky. Je to však pochopiteľné. Ich hrúbka je až 10 centimetrov. Špeciálne pneumatiky Michelin Pax dokážu aj po prestrelení prejsť ešte ďalších 30 kilometrov.

Špeciálnymi úpravami prešiel aj interiér. Že je ultraluxusný, to samozrejme vieme. Dostal však niekoľko detailov navyše, ktoré nenájdete ani v Maybachu. Držiaky na vlajočky či majáčiky tie nie sú v tejto kategórii ničím výnimočným. Výnimočným je ale napríklad tlačidlo pre spustenie hasiaceho systému v prípade požiaru. Ďalším ovládačom vpustíte do kabíny kyslík z externej kyslíkovej nádrže v prípade chemického útoku. Vydrží pre celú posádku na dýchanie po dobu dvoch minút. Samozrejme ďalším špeciálnym úpravám na želanie zákazníka sa Mercedes pri opancierovanej verzii svojej triedy S nebráni. Základná verzia pancierového Mercedesu S680 Guard bude štartovať na cene zhruba 500 000 eur.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button