Automobily

Elektrická reinkarnácia ikonického Audi Quattro

E-Legend EL1

Tridsať rokov po skončení výroby legendárneho modelu Audi s pohonom všetkých štyroch kolies, Audi Quattro, prichádza jeho reinkarnovaná verzia. Dve zaujímavosti. Nemá ju na svedomí samotná automobilka Audi a pod kapotou už nebije benzínové srdce. O pohon sa stará elektrina. Najnovšie elektrické Audi Quattro sa volá E-Legend EL1 a vyzerá naozaj brutálne.

Po 30-tich rokoch 30 exemplárov…

E-Legend EL1 je silným elektrickým športiakom, ktorý za svoj výkon 600 kW vďačí trojici elektromotorov.

Elektromobilita ľudí rozdeľuje ale aj spája. A práve spojenie nadšencov pre elektrické automobily z nemeckého mesta Beilngries, ktorí si hovoria E-Legend, prinieslo jeden unikátny projekt, ktorý vzdáva hold legende osemdesiatych rokov. Reinkarnácia ikonického modelu Audi Quattro s názvom E-Legend EL1 ponúka nie len elektrický pohon, ale aj retro dizajn spojený s najnovšími technológiami.

Zakladateľom spoločnosti E-Legend je Marcus Holzinger. Jeho prvý projekt je hneď na prvý pohľad inšpirovaný ikonickým Audi Quattrom. Zakladateľ to ale vôbec nepopiera. Pre médiá potvrdil, že jeho život je s historickým modelom tak nejak prepojený. Jeho otec sa na výrobe modelu Audi Sport Quattro aj osobne podieľal. A taký zážitok by v každom zanechal poriadnu stopu. Inšpiroval sa tak niekdajším dielom svojho otca a navrhol a skonštruoval so svojim tímom E-Legend EL1.

E-Legend EL1 je silným elektrickým športiakom, ktorý za svoj výkon 600 kW vďačí trojici elektromotorov. Jeden sa nachádza vpredu a dvojica vzadu. Vďaka nim automobil disponuje pohonom všetkých štyroch kolies. Z nuly na stovku vystrelí za menej než 2,8 sekundy. Na dvestovku mu to trvá takmer 10 sekúnd. Jeho maximálna rýchlosť by sa mohla pohybovať niekde na hranici 255 km/h avšak máme podozrenie, že je limitovaná elektronikou. Predsa len elektromobil s výkonom 600 kW a hmotnosťou 1680 kg nemôže predsa ísť “len” 255 km/h.

Akumulátory, z ktorých elektrický model E-Legend EL1 čerpá energiu, ukrýva v stredovom tunely. Ich hmotnosť je 550 kilogramov. Ich kapacita je 90 kWh. Dojazd nie je zatiaľ oficiálne potvrdený, no elektromobil dokáže v plnom nasadení na jedno nabitie prejsť dva okruhy na Nürbugring Nordschleife. Interiér nového cieľavedomého elektromobilu zatiaľ nebol predstavený v hmatateľnej podobe. Na vizualizáciách však vyzerá športovo, jednoducho a decentne.

Značka E-Legend pripravuje pre záujemcov limitovanú edíciu svojho modelu E-Legend EL1. Po tridsiatich rokoch od ukončenia výroby štvorkolky z Ingolstadtu, vyrobí nová značka 30 elektrických špeciálov, pripomínajúcich ikonické Audi Quattro. Prvý exemplár sa k šťastnému majiteľovi dostane už budúci rok. Jeho cena je však závratná, 1 060 000 eur. A to len v základnej výbave.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button