Automobily

Veľká facka brutálnemu stroju! O pár rokov stratí svoj mohutný hlas

Elektrifikácia modelov Mercedes

To, v čo sme dúfali že sa nestane (aspoň nie v blízkej dobe), by sa malo stať realitou. A to už v roku 2024. Elektrifikácia modelov Mercedes je v plnom prúde. Aj napriek snahám o zefektívňovanie spaľovacích motorov či veľkým úspechom v oblasti mild-hybridov, nemecká hviezda chce v budúcnosti predávať len elektromobily. A čo je najhoršie, elektrifikovať chce aj najdrsnejší a zároveň najikonickejší stroj Mercedes-Benz triedy G. Koniec mohutnému skutočnému revu motora AMG…

Viete si predstaviť modely AMG bez ich zvuku?

Do vývoja a techniky Mercedes zainvestuje do roku 2030 až 40 miliárd eur.

Mercedes v poslednej dobe vydáva čím ďalej tým viac prehlásení, že do budúcnosti plánuje predávať len elektrické modely. Bude ich postupne implementovať na všetky trhy, kam sa to len bude dať. To v praxi znamená, že svoju elektrickú ponuku bude postupne rozširovať. Podľa posledných informácií nemecká hviezda potvrdila elektrifikáciu ďalších dvoch modelov. Jeden z nich nás nie len že prekvapil, ale aj veľmi rozžialil.

Britta Seegerová, šéfka marketingu a predaja značky Mercedes, na nedávnom predstavení plánov značky do budúcnosti potvrdila príchod dvojice nových elektrických modelov. Elektrina sa nasťahuje pod kapotu azda najikonickejšieho modelu Mercedes všetkých čias a to luxusného off-roadu s označením G. Špekulácií o elektrifikácii najdrsnejšej triedy sme už vo vlnách internetu našli dosť no stále sme to tak nejak brali len ako klebety. Realita je však iná. Mercedes dokonca ústami Britty Seegerovej informoval, že na cesty by sa mohol dostať už v roku 2024. Jeho meno sa pravdepodobne, po vzore elektrických súrodencov, zmení na EQG.

Aké výhody môže mať elektrický Mercedes G oproti napríklad verzii AMG 63? Ak by sme boli veľmi jednostranní, povieme žiadne. Ak sa na to pozrieme odbornejšie, stále nič… Je výhodou tichý chod? Nie! Kto vlastní G-čko, chce aby ho bolo počuť. Bude sila elektrického pohonu výhodou v teréne? Myslíme si, že 577 koní je na terén dostatočných. Aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou elektromotor poskytne ešte väčšiu silu ako aj väčší krútiaci moment. Povedzme, že to by mohlo byť také malé plus. Ale za akú cenu? Čo ešte teda môže elektrifikácia triedy G ponúknuť? Už len jedine zalepiť oči ekofanatikov nálepkou “ekologický off-road”.

Okrem elektrifikácie Mercedesu triedy G, hviezda tiež potvrdila elektrifikáciu luxusného modelu GLS a rovnako tak aj jeho ešte exkluzívnejšieho derivátu Maybach GLS. Nové označenie elektrického modelu odvodeného z triedy GLS dostane pravdepodobne meno EQS SUV. Poslednou ranou, ktorá bude nielen pre Mercedes, ale aj pre unikátnu pre športovú divíziu AMG doslova egyptská, je následná  elektrifikácia modelov s označením AMG. Keď už len elektrické modely, tak aj tie najvýkonnejšie. Stratégia automobilky Mercedes-Benz má do roku 2025 jasný cieľ a tým je elektromobilita. Všetky architektúry, ktoré značka uvedie na trh, budú od roku 2025 poháňané už len elektrinou. V hre je trojica rôznych platforiem. Budú vyvinuté pre bežné vozidlá, športové AMG-čka ako aj pre úžitkové automobily. Tento “špás” a jeho vývoj bude Mercedes do roku 2030 stáť až 40 miliárd eur.

Mercedes, zdá sa, to má už vo svojej budúcnosti jasné. Do roku 2022 chce mať Mercedes elektromobil v každom ponúkanom segmente. Po tohtoročnej elektrickej expanzii očakávame príchod elektrického sedanu EQE, vanu EQT, SUV-čka EQE či luxusného EQS SUV. Dúfame len, že to má nemecká hviezda dobre prepočítané a že viac na kompletnej elektrifikácii svojej ponuky v budúcnosti získa, ako stratí.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button