TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda CB650R – Ostrý naháč poráža konkurenciu vo všetkých ohľadoch

TEST: Honda CB650R

Keď sme dostali po prvýkrát do rúk štvorvalcový naháč Honda CB650R 2021, nedalo nám ho neporovnať s jeho predchodcom. Okrem prísnejšej emisnej normy EURO5, ktorú musel splniť, dostal aj navyše niekoľko veľmi zaujímavých a efektných detailov, ktoré ho robia ešte pútavejším a zaujímavejším. S veľkou radosťou sme vyskočili do sedla a šli sa popreháňať po okreskách. Musíme priznať, že sme si ostrý naháč so stredným objemom Honda CB650R ihneď obľúbili.

Novinky pre rok 2021…

Vynovený naháč Honda CB650R tak dostal celkom pekný zástup noviniek.

Modelová rada CB650R je na trhu len dva roky a už sa konštruktéri obuli do jej modernizácie. Na jednej strane ich k tomu dohnali aj stále prísnejšie emisné normy, no na druhej strane, modernizácií nikdy nie je dosť a malé osvieženie nezaškodí ani po tak krátkom čase. Vynovený naháč Honda CB650R tak dostal celkom pekný zástup noviniek. Za zmienku stojí úplne nová vidlica Showa SFF-BP, ktorej teleskopy plnia rôzne funkcie. Vďaka tomu tlmí celkovo jemnejšie. LCD displej prešiel úpravami, no pri osvietení slnkom je na ňom stále trošku horšie vidieť zobrazované údaje o jazde. Pribudla nová USB-C zásuvka pod sedadlom, z ktorej je možné si napríklad dobiť telefón. Veľmi praktické, najmä pri dlhšej jazde, kde je jazdec nútený používať navigáciu v smartfóne. Čo sa týka rámu či posedu, tak môžeme len poznamenať, že riadidlá sú mierne naklonené dopredu. Jazde to len prospelo, hlavne pri vyšších rýchlostiach a klopení zákrut. V neposlednom rade nemôžeme nespomenúť aj veľmi štýlový držiak na značku, ktorý vytvára pomyselný chvost motorky. Je z hliníka a vonkoncom nepôsobí lacno. Zvyšuje celkový športový charakter motocykla, a úprimne, naozaj sa mu hodí.


  Naháč buď miluješ, alebo nie…

  Naháče tvoria kategóriu, ktorá sa nemusí páčiť každému bajkerovi. Milovníka jogurťákov na naháča presvedčíte len ťažko a tak isto napríklad choppristov na naháča nedostanete. Ak však zbožňujete odhalený motor, hadice, vývody, chladič či ďalšie jeho časti a chcete sa s nimi pochváliť všetkým naokolo, je pre vás naháč ako stvorený a vymeniť ho už nebudete chcieť. Nám sa veľmi páčilo, ako dynamicky celý bajk pôsobí. Všetko spolu dokonale hrá po dizajnovej stránke. Predný okrúhly LED-svetlomet je krásnym odkazom predkov a do novodobého dizajnu naozaj perfektne zapadne. A keď sa ku celkovo prepracovanému dizajnu pridá ešte hlboký zvuk, ktorý zo seba vydáva Honda CB650R, radosť z jazdy je stopercentná.

  V sedle divokého tátoša…

  Honda CB650R nie je vôbec malým motocyklom. V jeho sedle nemá problém dokonale vychutnať jeho prednosti ani dvojmetrový jazdec. Samozrejme, primárne pre takýchto dlháňov určený nie je. Radový štvorvalec s výkonom 94 koní a krútiacim momentom 63 Nm pôsobí dravo, ostro a výbušne. Ako sme už vyššie spomenuli, jeho zvuk je vďaka dokonale vyladenému výfuku hlboký a hlučný. Jazdec má vďaka mierne dopredu prehnutým riadidlám rovnako dopredu predklonenú pozíciu, ale nie veľmi. Tak akurát. Ako nevýhodu sme to pri jazde nepociťovali. Motor sa rád nechá vytočiť do červených otáčok, no vyzerá, že mu to nevadí. A nám tiež veru nie. Pri rezaní zákrut sme mali v sedle naháča Honda CB650R pocit bezpečia, a zároveň radosť z jeho schopnosti udržať sa v stope. Pri temperamentnejšej jazde je dokonalým pomocníkom quickshifter. Honda CB650R má tak v nízkych ako aj vo vysokých otáčkach okamžitú odozvu na plyn, čo opäť len zvyšuje zážitok z jazdy. Je ťažké, doslova až nemožné, jazdiť v medziach zákonom povolených rýchlostí. Honda CB650R si žiada vyžmýkať z nej maximum. Drobnou nevýhodou rýchlej jazdy je absencia čelného štítu. Bajker dostáva poriadne rany od vetra ,no s tým sa už tak nejak pri kúpe a osedlaní naháča počíta.


   Máme mu vôbec čo vytknúť?

   Novinkou je USB-C zásuvka pod sedlom spolujazdca.

   Ostrý naháč strednej kubatúry Honda CB650R je naozaj technologicky dokonalý a veľmi vyspelý. Len veľmi ťažko sa na ňom nachádza nejaká chyba či nedokonalosť. Drobným mínusom je jeho lesklý displej, ktorého zobrazované údaje sú horšie čitateľné za slnečného dňa. Inak však nemáme žiadne výhrady. Držiak na značku je jedinečný a jeho továrenské spracovanie je tak dizajnovo, ako aj mechanicky dotiahnuté do detailu. Motocyklu dodáva ešte športovejší charakter. Novinkou je USB-C zásuvka pod sedlom spolujazdca. Hmotnosť motocykla, 202 kilogramov, tiež nie je hodná výčitiek. Je tak akurát, vďaka čomu je možné motocykel bez problémov ovládať ako aj presúvať, či po páde zdvihnúť aj ľahšiemu a menej svalnatému jazdcovi. Počas nášho testu sme jazdili so spotrebou 5,5 litra štýlom plyn-brzda. Pri pohodovejšej jazde sa dá jazdiť úspornejšie.


    A aký je náš verdikt?

    Honda CB650R je ostrý štvorvalcový naháč s najvyšším výkonom vo svojej triede. Jeho cena je oproti konkurencii aj tak minimálne o 1000 eur nižšia. Je teda jasnou voľbou pre všetkých bajkerov, ktorí chcú dostať za svoje peniaze čo najviac. Vďaka príslušnosti k modelovej rodine Honda Neo Sports Café, je dizajn stroja CB650R naozaj vycibrený a nie je mu čo vytknúť. Jazda je svižná, rýchla, s vynikajúcou odozvou na plyn. Nebojí sa ani väčšieho naklonenia v zákrute. Drží pevne vďaka čomu máte v jeho sedle pocit bezpečia. Zvuk z výfuku je mohutný a silný. Samozrejme, Akrapovič by spravil tento stroj ešte viac neprehliadnuteľným. Na svoje si neprídu len ostrieľaní bajkeri, ale aj začiatočníci, vďaka možnosti 35 kW verzie pre držiteľov oprávnenia A2. Za cenu 7790 eur je spomedzi konkurencie jasnou voľbou.  

    Foto & video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 95%
    Motorizácia - 95%
    Jazda - 95%
    Variabilita - 95%
    Spracovanie - 99%

    96%

    Ostrý naháč s najvyšším výkonom a najnižšou cenou vo svojej triede

    Štýlový štvorvalcový naháč s najvyšším výkonom vo svojej triede. Jeho cena je oproti konkurencii aj tak minimálne o 1000 eur nižšia. Vďaka príslušnosti k modelovej rodine Honda Neo Sports Café, je jeho dizajn vycibrený a dotiahnutý do detailu. Jazda je svižná, rýchla, s vynikajúcou odozvou na plyn a to aj so spotrebou v okolí 5 litrov. Nebojí sa ani väčšieho naklonenia v zákrute. Drží pevne vďaka čomu máte v jeho sedle pocit bezpečia. Zvuk z výfuku je mohutný a silný. Na svoje si neprídu len ostrieľaní bajkeri, ale aj začiatočníci, vďaka možnosti 35 kW verzie pre držiteľov oprávnenia A2.

    User Rating: 4.71 ( 4 votes)

    Plusy:

    • dizajn
    • zvuk
    • ovládateľnosť
    • praktické detaily

    Mínusy:

    • slabšia čitateľnosť displeja

    Cena testovaného modelu:

    • 7 790 eur

    Technické parametre:

    Hmotnosť s náplňami:

    202.5 kg

    Výška sedla:

    810 mm

    Rázvor:

    1450 mm

    Dĺžka:

    2130 mm

    Šírka:

    780 mm

    Výška:

    1075 mm

    Svetlá výška:

    150 mm

    Objem palivovej nádrže:

    15.5 l

    Prevodovka:

    manuálna 6-stupňová

    Sekundárny pohon:

    reťaz

    Zdvih vpredu / vzadu:

    120 / 127 mm

    Brzdy vpredu / vzadu:

    dvojkotúčová / jednokotúčová

    Priemer bŕzd vpredu / vzadu:

    310 / 240 mm

    Pneumatiky vpredu / vzadu:

    120/70-17M/C / 180/55-17M/C

    Typ motora:

    radový štvorvalec (4T)

    Objem:

    649 ccm

    Maximálny výkon:

    91.1 k (67.0 kW) / 11000 ot.

    Maximálny krútiaci moment:

    64 Nm / 8000 ot.

    Rozvod:

    DOHC (4V)

    Chladenie:

    kvapalinou

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button