Automobily

S prednosťami úžitkového auta a výbavou prémie! Vitaj nový Multivan

Volkswagen Multivan T7

Tak sme sa dočkali! Po rôznych vizualizáciách a odvážnych náčrtoch prichádza najnovšia generácia obľúbeného, nie len rodinného, automobilu, Volkswagen Multivan T7. Nemeckí inžinieri ho označili ako MUV – Mobility Urban Vehicle, čo by sme vo veľmi voľnom preklade, aby sme zachovali aj jednotlivé prvé písmená skratky, mohli preložiť ako multifunkčné úžitkové vozidlo. Toto označenie mu sedí aj z hľadiska jeho využiteľnosti. Prináša výrazne omladený dizajn a solídnu technologickú vybavenosť. Prémiová konkurencia sa bude musieť mať na pozore. Multivan T7 má plán ostať praktickým úžitkovým automobilom, no svojim dizajnom sa chce priblížiť svojim osobným súrodencom. Vyzerá veľmi lákavo!

Po prvýkrát plug-in hybrid…

Vďaka platforme MQB bude Multivan T7 vybavený množstvom elektronických asistenčných prvkov.

Volkswagen Multivan T7 je najdôležitejšou novinkou nemeckej značky v segmente úžitkových vozidiel. Oproti svojmu predchodcovi zažil výrazné zmeny, ktoré však posúvajú tento automobil tak dizajnovo, ako aj technologicky, výrazne vpred. Nový Multivan T7 znamená pre Volkswagen aj takpovediac rozloženie úžitkových automobilov do troch smerov. Rada “T”, známa aj ako Bully, sa rozdelí na tri piliere, z ktorých prvý budú predstavovať modely Transporter a Caravelle z rodiny vozidiel T6.1, spolu s odvodeným modelom California. Druhý pilier bude zastúpený práve novým modelom Multivan T7, ktorý sa viac priblíži osobným automobilom vďaka platforme MQB. Tretím pilierom sa stane čisto elektrický model ID.Buzz, ktorý bude stáť na platforme MEB. Predstaví sa v roku 2022 tak v osobnej, ako aj úžitkovej verzii.

Najnovší Volkswagen Multivan T7 bude nie len plnohodnotným MPV, ale aj plnohodnotným MUV – multifunkčným úžitkovým vozidlom, ktoré v sebe spája prednosti dodávky, ako úžitkového automobilu, a prednosti priestranného osobného auta určeného pre rodinu a voľný čas. Nájdeme tu napríklad bezdotykové otváranie veka kufru, bočných dverí či panoramatickú strechu. Dizajnovo čerpá zo svojich starších súrodencov, no predná maska je naopak inšpirovaná poslednými osobnými automobilmi Volkswagen. Za príplatok môže predná časť dostať aj LED-diódový horizontálny svetelný pás, čo prenesie Multivan T7 nie len do prítomnosti, ale aj tak trochu do budúcnosti. Veľkou, a to doslova veľkou, ozdobou sú aj nové 19-palcové kolesá.

Oproti predchádzajúcej generácii narástol nový Volkswagen Multivan T7 na 4973 mm na dĺžku, 1941 mm na šírku a 1903 mm na výšku. Rázvor sa tiež natiahol o 124 mm na momentálnych 3124 mm. Volkswagen si však pripravil aj predĺženú verziu, ktorá ponúkne dĺžku až 5173 mm vďaka väčšiemu zadnému previsu. Batožinový priestor bude pri kratšej verzii disponovať objemom 469 litrov. Je ho možné zväčšiť až na 1844 litrov po sklopení tretieho radu sedadiel. Ak sa sklopí aj druhý rad, priestor na náklad narastie na 3672 litrov. Komu by sa to málilo, môže siahnuť po predĺženej verzii, ktorej objemy kufra štartujú na 763 litroch, po sklopení tretieho radu na 2171 litroch a po sklopení aj druhého radu sedadiel až na perfektných 4005 litroch. Pri verziách s panoramatickou strechou sa objem ešte o pár litrov zväčší. Ako stvorené nie len na rodinnú dovolenku, ale aj na podnikanie.

Interiér najnovšej generácie Volkswagen Multivan T7 v sebe kombinuje tie najnovšie a najprepracovanejšie prvky osobných automobilov. Aj vďaka tomu je pre pasažierov oveľa viac zaujímavejší, ako jeho úžitkovejšie ladený predchodcovia. Audiosystém Harman Kardon so 14-stimi reproduktormi a výkonom 840 W či ambientné osvetlenie sú toho príkladom. V štandarde nájdete digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 10,25″. Je doplnený o 10-palcovú dotykovú obrazovku infotainmentu v prístrojovej doske. Zadné sedadlá sú stále prístupné spredu. Stredová konzola tak absentuje aj v najnovšom modeli Volkswagen Multivan T7. Rovnako nechýba ani systém koľajníc pre posúvanie jednotlivých sedadiel pre čo najlepšie využitie interiéru. Pasažieri vo vnútri najnovšieho Multivanu T7 nájdu aj praktický multifunkčný stolík.

Pod kapotou najnovšieho modelu Volkswagen Multivan T7 budú pracovať viaceré pohonné jednotky. Po prvýkrát sa v Multivane objaví hybridné pohonné ústrojenstvo, zastúpené plug-in hybridom kombinujúcim 1,4 litrový benzínový štvorvalec TSI s 85 kW elektromotorom, ktorých kombinovaný výkon bude 160 kW. Samozrejme nechýbajú ani spaľovacie motory. Tie budú zastúpené benzínovými štvorvalcami TSI s objemami 1,5 a 2,0 litra s výkonmi 100 a 150 kW. Turbodieselový štvorvalec TDI s objemom 2,0 litra ponúkne výkon 110 kW. Všetky spaľovacie motory budú spojené s dvojspojkovou sedemstupňovou prevodovkou. Plug-in hybrid dostane šesťstupňový automat. Pohon sa bude realizovať na prednom páre kolies. Vďaka využitiu modulárnej platformy MQB bude Volkswagen Multivan T7 vybavený množstvom elektronických asistenčných prvkov, ktoré z neho robia nie len bezpečný ale aj technologicky veľmi vyspelý automobil. Dokonca dostane aj systém poloautomatického riadenia, ktorý v sebe kombinuje funkcie adaptívneho tempomatu, systém udržania sa v jazdných pruhoch či systém komunikácie Car2X.

Jeho vypustenie na cesty by mohla nemecká spoločnosť zvládnuť ešte tento rok no najneskôr však začiatkom budúceho roka. Vďaka prvkom prevzatým z osobných automobilov je Volkswagen Multivan T7 veľkou konkurenciou napríklad podobnému modelu nemeckej “hviezdy”. Jeho cenník zatiaľ oficiálne oznámený nebol, rovnako ako aj jeho slovenské ceny. Na tie si ešte chvíľku budeme musieť počkať.  

Zdroj: Volkswagen Nutzfahrzeuge Official Youtube Channel

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button