Domáce cestyInfo

Nedostatok čipov stále obmedzuje výrobu áut na Slovensku

Nedostatok polovodičových súčiastok opäť obmedzuje výrobu automobilov v našich fabrikách. Najviac trpia Volkswagen a Stellantis no ovplyvnené sú aj ďalšie značky. Výroba automobilov je už dávnejšie kvôli čipom obmedzená, no prehlbujúca sa kríza s čipmi stále viac a viac nemilo poznačuje výrobu automobilov na Slovensku. Okrem krízy s čipmi na výrobu nemilo vplývala aj koronakríza, no slovenské automobilky aj počas ťažkého minulého roka dokázali vyprodukovať najviac automobilov v prepočte na počet obyvateľov, čím Slovensko udržali na pozícii svetovej jednotky vo výrobe áut.

Opakujúce sa odstávky…

Zväz automobilového priemyslu Slovenska je v otázkach ohľadom výroby automobilov na Slovensku pozitívny.

Slovenská divízia Volkswagenu, s výrobou v Bratislave, musela kvôli nedostatku čipov pozastaviť výrobu SUV automobilov na dva dni (pondelok 21.6. a utorok 22.6.), ktoré tvoria hlavnú časť výroby továrne. Odstávka sa však konala už aj na prelome apríla a mája, kedy úradovali opäť problémy v dodávkach čipov. Pre Volkswagen v Bratislave je odstávka výroby SUV modelov z finančného ako aj z výrobného hľadiska naozaj veľkou ranou. Z liniek tu schádzajú modely Audi Q7, Audi Q8, Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne a Škoda Karoq. Výroba modelu Škoda Karoq však odstavená nebola. Karoq schádza z liniek, kde sa vyrábajú aj malé mestské automobily, ktorých výroba pozastavená nebola.

S problémami s čipmi bojuje aj koncern Stellantis, ktorý v nedeľu 20.6. na Slovensku zastavil montážne linky v Trnave, kde sa vyrábajú vozidlá Peugeot 208 a Citroën C3. Výroba bola kvôli nedostatku polovodičových súčiastok pozastavená dodnes do utorka 22.6. S odstávkami bojuje Stellantis už od marca tohto roka v dôsledku ktorých musel doteraz zrušiť až 50 pracovných zmien.

Zväz automobilového priemyslu Slovenska je však v otázkach ohľadom výroby automobilov u nás pozitívny a aj napriek pokračujúcej koronakríze či problémom s čipmi odhaduje, že by sa počet vyrobených automobilov v slovenských fabrikách mohol tento rok opäť dostať na hranicu jedného milióna. Dúfame, že sa tak do konca roka stane a automobilový priemysel bude u nás pokračovať s rastúcimi číslami vyprodukovaných automobilov.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button