Motocykle

Súdny spor s jedným kolesom naviac! Peugeot musí platiť mastnú pokutu

Peugeot Metropolis vs Piaggio MP3

Keď prišiel na trh v roku 2006 najnovší skúter Piaggio MP3, spôsobil ošiaľ, posmešky, vlny otázok ako aj nepochopenie či naopak veľké nadšenie. Prečo? Lebo stál na troch kolesách. Svojich fanúšikov si však našiel. Odvtedy sa vyrába až dodnes v rôznych kubatúrach a po svete sa ročne predáva po tisíckach. Piaggio si na svojom trojkolesovom skútri nechal patentovať jeho systém stabilizácie pri nakláňaní. Aj napriek talianskemu patentu sa nájdu aj takí, ktorí chcú trojkolesový skúter pridať aj do svojho portfólia. S nimi sa však Piaggio veru nehrá…

Okopírovať Piaggio MP3 sa veru neoplatí…

Peugeot Motorcycles musí zaplatiť pokutu 1,5 milióna eur a samozrejme súdne trovy.

V ponuke skútrov sa objavil ďalší špeciál s tromi kolesami. Nie, nebol to nový výtvor talianskej značky Piaggio, ale francúzsky konkurent, vyrábaný spoločnosťou Peugeot Motorcycles, ktorá je vlastnená indickou Mahindrou. Trojkolesový skúter Peugeot dostal meno Metropolis a predstavenstvo značky Piaggio nahneval až tak, že sa proti tomuto skútru obrátila na súd. Piaggio totižto videlo v Peugeote Metropolis podobný systém nakláňania, aký má talianska značka patentovaný. Peugeot samozrejme tento systém použil bez “opýtania” a tak sa teda jednalo o takpovediac krádež. Taliani na súde uspeli a okrem mastnej pokuty musí Peugeot s okamžitou platnosťou prestať trojkolesový skúter Metropolis predávať tak v Taliansku ako aj vo Francúzsku.

Okrem stopky predaja samozrejme musí Peugeot prestať svoj trojkolesový skúter Metropolis inzerovať, vyvážať a dovážať v spomínaných dvoch krajinách. Okrem toho Peugeot Motorcycles musí zaplatiť pokutu 1,5 milióna eur a samozrejme súdne trovy. A k tomu všetkému, do 90-tich dní musí stiahnuť všetky svoje skútre Metropolis, ktoré už boli distribuované a to pod hrozbou ďalšej pokuty 10 000 eur za každý deň omeškania. Ďalších 6000 eur zaplatí Peugeot za každý predaný model po 30-dňovej lehote. Pritom základný model trojkolesového Peugeotu Metropolis začínal s cenovkou 9 199 eur. Pre Peugeot bude nielen samotná pokuta ale aj stopka v predajoch veľkým mínusom. Sankcie sú veľmi prísne, no tak to chodí, keď si privlastníte niečo, na čo nemáte nárok. A hlavne pri tvrdom konkurenčnom boji v segmente, akým sú malé dvoj či trojkolesové nielen mestské presúvadlá.

Zdroj: www.piaggio.com, www.peugeot-motorcycles.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button