Technika

Slovenský AirCar má konkurenciu! Xpeng X2 eVTOL je z Číny a má za sebou prvý vzlet

Xpeng X2 eVTOL

Lietajúci automobil slovenskej výrob, za ktorým stojí cieľavedomý slovenský vizionár Štefan Klein spolu s Antonom Zajacom, vo svete zožal už množstvo úspechov. Práve preto sa rodia po svete firmy, ktoré ho chcú tromfnúť. V Dubaji za takýmto pokusom o prekonanie slovenského AirCar (resp. Aeromobilu) stojí Xpeng Aeroht. Aj keď svoj koncept Xpeng X2 eVTOL nazvali lietajúcim autom, na náš lietajúci automobil sa nechytá. Totižto je to jeden veľký rozdiel. Modelu Xpeng X2 eVTOL chýbajú kolesá a po cestách si na ňom ako na bežnom automobile veru nepojazdíte.

Koncept Xpeng by sme lietajúcim autom nenazvali…

Xpeng X2 eVTOL pripomína na prvý pohľad veľký dron. A aj na ten druhý pohľad tento pocit ostáva.

Xpeng X2 eVTOL sa úspešne vzniesol do vzduchu ponad účastníkov pri prezentácii v Dubaji. Nemôžeme mu odoprieť fakt, že letel so svojim pilotom a že urobil naozaj rozruch. No ešte raz, nazvať ho lietajúcim automobilom nemôžeme. Je to totiž bezkolesový lietajúci osobný dron, ktorý uvezie jedného i viac pasažierov. Táto drahá hračka by mohla riešiť mobilitu budúcnosti. Plusom je, že ku svojmu štartu nepotrebuje letisko. Stačí mu relatívne malá rovná plocha. Označenie VTOL v jeho názve znamená Vertical Take-Off and Landing, v preklade vertikálny vzlet a pristávanie. Funguje tak podobne ako helikoptéry.

Xpeng X2 eVTOL pripomína na prvý pohľad veľký dron. A aj na ten druhý pohľad tento pocit ostáva. Je tvorený kabínou, ktorá je umiestnená pod štvoricou ramien, ktoré držia elektromotory s vrtuľami. Xpeng X2 eVTOL získal všetky potrebné povolenia na lietanie od dubajských úradov pre civilné letectvo DCAA. Vďaka nim sa mohol vzniesť na svojom prvom oficiálnom lete aj pred verejnosťou. Jeho úspešná prezentácia sa odohrala počas Gitex Global Technology Show neďaleko Dubaj World Trade Center. Do vzduchu však stroj vyletel bez posádky. A to je ďalší rozdiel v porovnaní s našim AirCar, ktoré si sám odpilotoval z Nitry do Bratislavy jeho stvoriteľ Štefan Klein.

 

Spoločnosť Xpeng Aeroht vytvorila už piatu generáciu ich, nazvime to správnymi slovami, dronom na prevoz ľudí Xpeng X2 eVTOL. Kokpit dostal kvapkový tvar, aby bol čo najaerodynamickejší. Dron je vytvorený takmer celý z karbónu. Jeho ovládanie je buď autonómne, alebo manuálne. Škoda len, že sa nenašiel odvážlivec, ktorý by si pri prvej oficiálne jazde, alebo lepšie povedané lete, do lietajúceho zariadenia aj sadol. Hneď by bola reálnosť využitia potvrdená v praxi. Takto je to zatiaľ len hračka, ktorá sa možno raz v budúcnosti stane reálnym dopravným prostriedkom. A možno aj nestane…

Zdroj: Official YouTube Channel Xpeng Aeroht

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button