Automobily

Manifest technologického pokroku a inovácií! To je nomádsky koncept Dacia Manifesto

Dacia Manifesto

Rumunská automobilka posledné roky prichádza nielen s krajšími dizajnami svojich automobilov, ale hlavne s novými technológiami, ktoré modeli Dacia posúvajú pomyselne do vyšších tried. Aj vďaka tomu sa na scéne objavil odvážny cieľavedomý a hlavne futuristický koncept Dacia Manifesto. Hoci sa jeho sériovej výroby nedočkáme, množstvo technologických prvkov, ktoré na ňom rumunská automobilka demonštruje, sa do sériovej výroby dostanú a využijú ich budúce generácie modelov Dacia.

Dacia predstavuje výrazný technologický pokrok…

Ekologicky menej závadné sú aj špeciálne bezdušové pneumatiky, ktorým nevadí, ak ich v teréne prerazíte.

Hoci sa koncept Dacia Manifesto do sériovej výroby nedostane, vedeli by sme si ho predstaviť na slnkom ožiarených cestách či plážach Kalifornie. Svojim dizajnom pripomína Jeep Wrangler. Jeho konkurentom sa však nechystá byť. Konštruktéri sa však na tomto otvorenom off-roade snažia predstaviť svetu nové technológie, ktoré sa neskôr nasťahujú do produkčných modelov Dacia. Ak by sme sa mali zamerať na dizajn, môžeme len skomentovať to, čo je hneď na prvý pohľad viditeľné. Žiadna strecha, žiadne sklá, recyklované materiály, LED osvetlenie, terénny charakter automobilu, pravdepodobne 4×4, strešný nosič a množstvo ďalších detailov, ktoré v budúcnosti poslúžia na čo najlepší zážitok z cestovania terénom v produkčných modeloch Dacia.

Okrem nosičov, ktoré v budúcnosti budú s najväčšou pravdepodobnosťou za príplatok k dispozícii aj pri modeloch Duster, Jogger ši Sandero Stepway, ponúkne moderný futuristický koncept Dacia Manifesto aj batériový balík, ktorý bude možné používať ako zdroj energie napríklad pri kempovaní v prírode. Nechýbajú v ňom zabudované tak zástrčky, ako aj USB porty. Dacia Manifesto manifestuje aj nízku hmotnosť samej seba vďaka použitiu recyklovaného plastu. Materiál, ktorý je z neho vytvorený sa volá Starkle a vznikol z už spracovaného polypropylénu. Ekologicky menej závadné sú aj špeciálne bezdušové pneumatiky, ktorým nevadí, ak ich v teréne prerazíte. Pokojne s nimi cestujete ďalej. Ich výdrž je rovnaká ako životnosť celého vozidla.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Interiér konceptu Dacia Manifesto vyzdvihuje prítomnosť prírodných materiálov. Doslova sa dištancuje od použitia chrómu či vzácnych drevín. Prírodné materiály zastupuje napríklad korok, ktorý je kvalitným a aj zaujímavým obnoviteľným prírodným zdrojom. Kvôli faktu, že automobil je úplne otvorený, všetky časti interiéru sú vodotesné. Môžete ho tak na ručnej umyvárke bez problémov zvnútra vystriekať vysokým tlakom vody a voda sa nedostane nikam, kam sa nemá dostať.

Zaujímavým detailom sú snímateľné poťahy sedadiel, ktoré v prírode poslúžia ako spacie vaky. Ak by sme čakali v koncepte Dacia Manifesto inovatívny infotainment, budeme sklamaní. Koncept nabáda k použitiu zariadenia, ktoré má azda každý jeden z nás a tým je smartfón. Ten je možné uchytiť na držiaku uprostred prístrojovky. Novinkou budúcich produkčných modelov bude aj systém YouClip. S prehrávaním filmov však nič nemá. Je to praktický systém slúžiaci na prichytenie rôznych drobností. Ak by ste mali chuť vidieť koncept Dacia Manifesto na vlastné oči, budete mať príležitosť na Parížskom autosalóne, ktorý mimochodom začína dnes (18.10.2022).

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button