Automobily

Prečo ju nepustiť pretekať na Dakar? Študenti pripravili rally špeciál Škoda Afriq

Škoda Afriq

O študentských modeloch žiakov učilišťa Škoda Auto píšu novinári s veľkou radosťou. Tieto automobily sú plné inovácií, mladistvého prístupu a nápadov, ktoré by sa síce do produkčných modelov asi nikdy neimplementovali, no dokážu prezentovať, aké rozmýšľanie a aké schopnosti ponúknu študenti, ktorí sa po skončení školy s najväčšou pravdepodobnosťou zamestnajú v Škodovke a budú v budúcnosti rozvíjať jej potenciál. Už ôsmym študentským modelom, ktorý sa predstavil nedávno, je rally automobil nazvaný Škoda Afriq. Hneď na prvý pohľad je jasné, do akých pretekov by mohol mať namierené. V Škodovke sa dokonca ozývajú hlasy, ktoré by ho chceli postaviť na štart Dakaru.

Na Dakare by sa Škoda Afriq veru nestratila…

Študenti z učilištia Škoda Auto postavili už svoj ôsmy koncept. Posledná novinka bola inšpirovaná rally špeciálmi.

Za volant najnovšieho študentského špeciálu sa v rámci marketingovej akcie posadil dakarský pretekár Ondřej Klymčiw. Aj napriek faktu, že auto postavili študenti, hodnotil jeho výkon veľmi kladne a otvorene sa vyjadril, že by v ňom neváhal odjazdiť aj Dakar. Je to veľká pocta pre študentov, ktorí poriadne zabrali a vytvorili skutočne slušný koncept terénneho auta.

Študenti z učilištia Škoda Auto postavili už svoj ôsmy koncept. Posledná novinka bola inšpirovaná rally špeciálmi, ktoré sú postavené na štart tých najťažších pretekov. Karoséria modelu Škoda Afriq vychádza z civilného automobilu Škoda Kamiq, čo je vidieť aj na prvý pohľad. Pohonné ústrojenstvo prebral automobil z modelu Škoda Octavia. Srdcom študentského rally špeciálu Škoda Afriq je prepĺňaný štvorvalec TSI s objemom dvoch litrov a výkonom 190 koní s krútiacim momentom 320 Nm. O prenos sily na všetky štyri kolesá sa stará sedemstupňová automatická prevodovka DSG. Študenti špeciálne upravili aj podvozok a aj výfukový systém modelu Škoda Afriq. Interiér je po vzore rally špeciálov upravený do im podobnej podoby.

Dakarský jazdec Ondřej Klymčiw, ktorý sa minulý rok postavil na štart azda najťažšieho preteku v kategórii Dakar Classic v Škode 130 LR s pohonom zadných kolies a získal s ňou 7. miesto, veľmi kladne hodnotil správanie sa študentskej Škody Afriq v teréne. Motor študentskéh ooff-roadu pochválil preto, lebo je v ňom turbo. Svoju dakarskú škodovku dostal “len” so 155 koňmi a bez turba, no zato je oveľa ľahšia ako študentský Afriq. Pochvaľoval si po jazde tiež pohon všetkých štyroch kolies, ktorý jeho 130 LR-ke chýba. Rally model študentov, Škoda Afriq, by si Ondřej Klymčiw vedel bez problémov predstaviť pretekať na Dakare. A aj s ním ako šoférom za jeho volantom.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button