Motocykle

Retro závoďák od CFMoto s poriadne výkonným 500-vkovým štvorvalcom

CFMoto 500 SR Voom

Čínska značka CFMoto predstavila svoj nový retro-model s označením 500 SR Voom na domácej výstave motocyklov v Pekingu v máji tohto roku. S radovým štvorvalcom a výkonom 79 koní ide v šľapajách a duchu súčasných retro pretekárov, ktorý aj napriek nižšej kubatúre chcú od svojej motorky maximum.

CFMoto 500 SR Voom s radovým štvorvalcovým motorom…

Základom bajku je štúdia 500 SR z roku 2023 s hliníkovým podvozkom a štvorvalcom.

Superlatívy ako obchodný model. Tak by sme mohli charakterizovať reklamnú kampaň CFMoto. Motocykle z Číny a pre Čínu musia urobiť jednu vec – vyniknúť za každú cenu. Na jeseň roku 2023 CFMoto ukázalo dva úplne nové modely v segmente superšportových motoriek, o ktorom sa hovorilo, že je mŕtvy. Motocykle s označením 500 SR a 675 SR neboli vôbec márne. V prípade 500-ky dokonca predstavili bajk s radovým štvorvalcom s vysokootáčkovým naladením. V roku 2024 bude model 500 SR tvoriť základ pre retro pretekárku s označením Voom.

V štýle motocyklov Yamaha XSR 900 GP, Triumph Speed ​​​​Triple 1200 RR, Zeths ZFR 525 alebo internej 125-ky bude retro-novinka pripravená konkurovať širokej palete motocyklov. Základom bajku je štúdia 500 SR ukázaná v roku 2023 s novým hliníkovým podvozkom a štvorvalcom 500. V oboch prípadoch zostalo CFMoto s technickými údajmi veľmi v úzadí. Až kým nebol Voom v júni 2024 homologovaný v Číne a neobjavilo sa niekoľko zaujímavých čísel. Dostal bežné pneumatiky pre túto triedu s rozmermi 120/70 ZR 17 vpredu a 160/70 ZR 17 vzadu. Ponúkne rázvor 1 395 mm. A samozrejme, nechýbajú údaje o tom, čo dokáže štvorvalec.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Motor 500 s výkonom 79 koní…

O motore je známe, že dokáže rozbehnúť motorku 500 SR so svojimi 58 kW alebo 79 koňmi až na rýchlosť 230 km/h. 16-ventilový motor funguje ako bežný radový štvorvalec s kľukovým hriadeľom (motor „screamer“), ktorý vytvára známy zvuk štvorvalca prostredníctvom rovnomernej sekvencie zapaľovania. CFMoto vložilo do bloku motora 4 valce, každý s priemerom 63 mm. Zdvih piestov je 40 mm. Objem motora je tak 498 cm3. Potešujúca správa pre A2-károv. Krútiaci moment motora od CFMoto zatiaľ nie je známy, no pravdepodobne sa bude pohybovať medzi 45 a 49 Nm.

CFMoto si pre 500 SR požičiava základné tvary a detaily od spomínaných retrográdnych pretekárov. Rovnako ako Zeths, predná časť s dvojitými LED očami je vytvorená po vzore starých vytrvalostných pretekárov. Polovičná výška dvojitého výfuku by mohla byť z MVAgusta Rush, rovnako ako posunuté sedadlo spolujazdca. Tvar nádrže s jasným okrajom tak trochu pripomína Triumph a tvar prednej kapotáže pripomína Yamaha XSR 900 GP. Retro, alebo lepšie povedané, neaktuálna je aj hmotnosť 194 kg, na ktorej sa podieľa zrejme jednoduchá konštrukcia s oceľovým rámom a zdanlivo oceľovým kyvným ramenom.

Pre nedostatok informácií o CFMoto 500 SR Voom možno o jeho ďalšej technickej, predovšetkým elektronickej, výbave len hádať. Jedno je jasné. Vpredu sa nachádza nastaviteľná vidlica, plusom je tlmič riadenia, tiež tu vidíme radiálne priskrutkované brzdové strmene a v “kokpite” nachádzame TFT displej. Ten je zaujímavý ukazovateľmi zaradených prevodov, monitorom tlaku v pneumatikách a otáčkomerom.

Prichíde CFMoto 500 SR Voom aj do Európy?

Motocykle CFMoto predáva v Európe sieť KTM. Zatiaľ nie je jasné, či model 500 SR a/alebo aj Voom so svojou extrémnou koncepciou motora príde aj do Európy. Radové štvorvalce s moderným alebo retrográdnym dizajnom v podobe ZX-4RR od Kawasaki alebo 650-ky od Hondy sú však napriek svojmu exotickému statusu celkom úspešné. CFMoto zatiaľ oznámilo iba Voom pre Čínu. Uvidíme časom, či sa ho rozhodnú doviezť aj ku nám a hlavne za koľko eur by sa tu predával…

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button