Automobily

Koenigsegg prekonal svoj vlastný rýchlostný rekord 0-400-0 km/h

Koenigsegg Jesko Absolut

Koenigsegg len pred pár dňami oznámil, že jeho model Jesko zrýchlil z nuly na 400 km/h a spomalil späť na 0 km/h za rekordných 27,83 sekundy. Čas prekonáva starý rekord z roku 2023, ktorý držal Koenigsegg Regera, o 0,98 sekundy.

Koenigsegg Jesko Absolut dokáže prekonať rýchlosť 531 km/h…

Koenigsegg Jesko Absolut zrýchlil na 400 km/h a spomalil späť na 0 km/h len za 27,83 sekundy.

Švédsky výrobca superautomobilov uviedol, že Jesko Absolut tiež prekonalo rekord z 0-250-0 mph, ktorý dosiahol len za 28,27 sekundy (o 1,33 sekundy rýchlejšie ako rekord Regery). Stanovil tiež rekord pre najrýchlejšie zrýchlenie sériového vozidla z pokoja na 400 km/h alebo 250 mph (402,34 km/h), a to 18,82 sekundy a 19,2 sekundy. Všetky štyri rekordy boli stanovené koncom júna s továrenským testovacím jazdcom Markusom Lundhom na letisku vo švédskom Örebre.

Jesko je jedným z najextrémnejších superšportových áut na svete. Jeho 5,0-litrový motor V8 s dvoma turbodúchadlami produkuje výkon 1 600 koní na benzín E85. So zadnými kolesami je spojený cez to, čo Koenigsegg nazýva Light Speed ​​Transmission (LST), deväťstupňová prevodovka so siedmimi spojkami pre ultrarýchle radenie.

Auto, ktoré vytvorilo rekordy, bolo poháňané palivom s označením E85 a zostalo nezmenené, s výnimkou ochrannej klietky a sedadla vodiča z Koenigsegg One:1, ktoré podľa spoločnosti „vodič uprednostňuje“.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Verzia Absolut, ktorá sa pri prekonávaní rekordov použila, sa zrieka veľkých krídel a maximálneho prítlaku v prospech najvyššej rýchlosti a optimalizuje odpor na dosiahnutie lepšieho zrýchlenia. Aj keď je tento rekord určite pôsobivý, zakladateľ spoločnosti Christian von Koenigsegg verí, že Jesko Absolut môže dosiahnuť rýchlosť 330 mph (531 km/h), ak na to dostane dostatok priestoru. Netrpezlivo očakávame tento experiment a veríme, že sa to tomutp švédskemu superšportu podarí.

Keď už hovoríme o extrémnych rýchlostiach, ako je na tom nové Bugatti Tourbillon? Odpoveď je jasná. Z nuly na 400 km/h za 25 sekúnd, 300-vka padne za desať sekúnd a 200-vka len za päť sekúnd. Maximálna rýchlosť je v bežnej prevádzke obmedzená na 380 km/h. Bolo by zaujímavé postaviť Bugatti aj Konigsegg vedľa seba na štart bez obmedzovačov a na poriadne dlhú trať, kde by svetu ukázali svoje maximá.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button