RETRO

Daewoo Bucrane: Kórejská „matka“ Maserati 3200 GT

Daewoo Bucrane

Spojenie medzi Talianskom a juhokórejskou značkou Daewoo je známe. V 90. rokoch kórejská značka zverila dizajn niektorých svojich modelov do rúk spoločnosti Italdesign Giorgetta Giugiara. Vytvoril malé auto Matiz, ktoré bolo na trhu až dve generácie.

Jedným z plodov tejto spolupráce bol aj automobil s menom Bucrane. Športový koncept bol predstavený v roku 1995 a predstavoval sa ako nekonvenčné kupé. Hoci z tohto prototypu nebol odvodený žiadny sériový model, je pravdepodobné, že niektoré jeho línie ovplyvnili vznik Maserati 3200 GT.

Daewoo mohlo preraziť aj v kategórii športových áut…

Napriek pozitívnemu ohlasu verejnosti sa Daewoo Bucrane nedostalo do sériovej výroby.

S dĺžkou 4,65 metra a výškou 1,31 metra sa Bucrane vyznačuje nízkym, štíhlym profilom, ktorého predná časť – charakterizovaná dlhou kapotou a dvojitou maskou chladiča – pripomína športové autá 60-tych rokov. Ďalším aspektom, vďaka ktorému je koncept Daewoo (ktorého karoséria je vyrobená z uhlíkových vlákien a ocele) okamžite rozpoznateľné, je zložitý dvojstupňový mechanizmus otvárania dverí.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Okná sa zdvíhajú nahor, zatiaľ čo dvere sa otvárajú tradičným spôsobom a odhaľujú kabínu 2+2. Okrem iného sa dajú odstrániť strešné panely a okná, čím sa kupé zmení na skutočný kabriolet.

Pod kapotou mldelu Daewoo je 3,2 litrová V6-ka s výkonom 240 koní a krútiacim momentom 309 Nm. Úctyhodná hodnota na model od výrobcu, ktorý športovosť nikdy nerátal medzi svoje silné stránky. Výkon sa prenáša iba na predné kolesá prostredníctvom štvorstupňovej automatickej prevodovky.

Napriek dobrým podmienkam a pozitívnemu ohlasu verejnosti sa Bucrane nedostal do sériovej výroby. Medzi týmto konceptom a neskorším Maserati 3200 GT, tiež navrhnutým Giugiarom, však možno ľahko vidieť určité podobnosti, v ktorých sa opakujú tvary svetlometov, masky chladiča a zadného stĺpika.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button