Motocykle

Nová Vespa Primavera a Vespa Sprint S – Najdynamickejší mestský rad prechádza modernizáciou

Vespa

Prvá Vespa Primavera sa zrodila v turbulentnom a kreatívnom prostredí roku 1968 a rýchlo sa stala hviezdou, pretože generácii, ktorá menila svet, ponúkla dve kolesá a veľa štýlu. So svojimi kompaktnými rozmermi a ľahkými a čistými líniami, doplnenými iskrivým výkonom, jednoduchosťou a potešením z jazdy, bola Vespa Primavera vo svete hladnom po zmene ako závan čerstvého vzduchu. Jej celosvetový úspech z nej urobil jeden z najobľúbenejších modelov v histórii značky. Vespa Primavera, navrhnutá podľa rovnakých princípov štýlu a elegancie a vybavená tou najlepšou technológiou svojej doby, sa znovu zrodila v roku 2013.

Vespa „s malou karosériou“, ktorá vždy stelesňovala najmladšieho a najviac mestského ducha značky, bola ultramoderná, pretože okrem mobility a exkluzívneho elegantného dizajnu ponúkla aj praktickosť a jedinečné technické riešenia, ako je celooceľová karoséria. Dizajn a štýl novej Vespy Primavera, využívajúcej najlepšie technológie tej doby, predstavovali v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami skutočný krok vpred. Presne desať rokov po svojom návrate teraz Vespa Primavera prechádza dôležitou štýlovou a technologickou inováciou, pričom zároveň zostáva sama sebou. Príbeh značky Vespa je napokon príbehom nekonečného technického a dizajnového vývoja. Zmeny medzi jednotlivými modelmi sú často minimálne, niekedy významné, ale nikdy nezabúdajú na pôvodnú myšlienku, ktorá vždy kládla štýl, eleganciu a potešenie z jazdy na prvé miesto.

Vespa prináša verzie s vyberateľnými batériami…

Dizajnové štúdio Piaggio Centro Stile neustále vyvíja nové farebné prevedenia a nové kombinácie materiálov.

V polovici 60. rokov vtrhla na európske cesty nová generácia športových skútrov Vespa. Tieto malé „rakety“ boli malé, rýchle, extrémne obratné a moderné, presne ako chlapci a dievčatá, ktorí na nich jazdili. „Malá karoséria“, ktoré charakterizovala modely Vespa 50 a Vespa Primavera, rozdelila svet najobľúbenejších skútrov do dvoch rodín, pričom modely s veľkou karosériou zostali dospelým. Dnes je Vespa Sprint S prirodzeným nástupcom tohto tradičného stelesnenia vitality, štýlu a mladosti. Vychádza z karosérie novej Vespy Primavera a je určená mladým jazdcom, pričom zdôrazňuje detaily športového štýlu, avizovaného už v samotnom od samého začiatku legendárnom názve. Rad Vespa Sprint, predstavený v roku 2014, teraz prechádza modernizáciou a technickým aj dizajnovým vývojom, rovnako ako rad Primavera.

Nový dizajn, stále Vespa…

Vlastniť Vespu bolo vždy voľbou životného štýlu, vyjadrením nezávislosti, elegancie a pozitivity. Vespa predstavuje štýl, ktorý sa neustále vyvíja, často predvída alebo určuje trendy a je vždy moderný, vždy aktuálny a sprevádza celé generácie, ktoré značke Vespa dôverujú, pretože vyjadruje ich slobodu. Modely Primavera a Sprint S majú zhodnú exkluzívnu oceľovú karosériu, ktorá vždy odlišovala Vespu od všetkých ostatných skútrov a zaistila jej jedinečnosť. Teraz sa oba modely môžu pochváliť radom dizajnových vylepšení, vďaka ktorým sú ešte modernejšie. Dizajnové štúdio Piaggio Centro Stile neustále vyvíja nové farebné prevedenia a nové kombinácie materiálov a zároveň venuje veľkú pozornosť detailom, aby zdôraznila jedinečnosť každého z modelov Vespa Primavera a Vespa Sprint. Celý blok riadidiel bol prepracovaný s dôrazom na celkový tvar i detaily a nové sú aj rukoväte zaisťujúce presnejšie a prirodzenejšie riadenie. Zadná časť čelného panelu je pri modeloch Primavera a Sprint S úplne nová as viditeľne lepšou kvalitou použitých materiálov aj spracovania. Verzia Vespa Primavera Tech, doplnená o bezkľúčový systém, je vybavená voličom namiesto tradičného zapaľovania s kľúčikom. Ráfiky kolies sú nové s päťlúčovým dizajnom pri modeli Primavera, zatiaľ čo šesť lúčov pri modeli Sprint S tvorí zvláštny špirálový tvar, ktorý dodáva siluete energiu a dynamiku. Medzi ďalšie prvky, ktoré prešli dizajnovými úpravami, patrí nový znak na blatníku (len pri modeli Vespa Primavera) a nový dizajn stredového krytu riadenia. Pri niektorých verziách bolo vylepšené dokonca aj sedlo, a to za použitia nových materiálov s lepším povrchom.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Nové technológie…

Okrem toho, že nové modely Vespa Primavera a Vespa Sprint S prešli významnou zmenou dizajnu, dostávajú aj technické vylepšenia v záujme zachovania špičkovej úrovne – rovnako ako to bolo vždy v histórii značky. Vespa tak stelesňuje tú najlepšiu dostupnú technológiu dekádu za dekádou. Verzia Tech modelu Vespa Primavera využíva bezkľúčový systém, pri ktorom je klasický spínač zapaľovania na zadnej časti čelného panelu nahradený praktickým voličom. Stačí ho iba prepnúť do polohy ON a potom je možné motor naštartovať ako obvykle pomocou tlačidla umiestneného na pravom ovládacom bloku. Kľúč sa používa aj na otvorenie sedla a aktiváciu systému diaľkovej identifikácie Vespa, ktorý spustí všetky smerovky a pomôže nájsť skúter na rušnom parkovisku. Nový prístrojový panel, ktorý prevzali všetky verzie Primavera a Sprint S (s výnimkou modelov Primavera Tech 125, 150 a Elettrica), elegantne kombinuje analógové aj digitálne funkcie na trojpalcovom LCD displeji. Okrem tradičného tachometra zobrazuje množstvo užitočných funkcií vrátane dojazdu, spotreby paliva a priemernej a maximálnej rýchlosti. Digitálny prístrojový panel umožňuje aj správu multimediálnej platformy Vespa MIA, ktorá
vie prepojiť Vespu so smartfónom a je súčasťou štandardnej výbavy u modelu Vespa Primavera Tech. K ostatným modelom radu je Vespa MIA k dispozícii ako voliteľné príslušenstvo.

Vespa Primavera Tech vo verziách 125 a 150 ccm využíva nový celofarebný 5" TFT prístrojový panel, ktorý v súčasnej dobe patrí k tým najmodernejším. Aplikácia Vespa MIA okrem funkcií súvisiacich s jazdou a vozidlom umožňuje na TFT displeji zobraziť všetky funkcie pre správu telefónnych hovorov, správ a zoznamov skladieb a tiež navigáciu s piktogramami a dvojitým režimom pre denné a nočné zobrazenie. Bezpečnosť zvyšuje aj LED technológia vo všetkých svetlách, a to ako pri modeli Primavera, tak pri modeli Sprint S. Medzi nové prvky patrí predný svetlomet, zadné svetlo a charakteristické blinkre integrované do karosérie. Lepšia viditeľnosť a výkonnejšie osvetlenie zvyšujú úroveň bezpečnosti za všetkých podmienok.

Dva úspešné rady…

Príchod nových verzií Vespa Primavera a Vespa Sprint S umožňuje reorganizáciu modelového radu Vespa, pričom Vespa Primavera a Vespa Sprint S sú teraz k dispozícii so spaľovacím motorom aj elektromotorom. Benzínové verzie v kubatúrach 50, 125 alebo 150 cm3 sa môžu pochváliť ultramodernými štvortaktnými trojventilovými motormi s elektronickým vstrekovaním. Všetky vyhovujú
najnovšej norme Euro 5+. V rámci trvalej udržateľnosti sú modely nového radu Vespa s „malou karosériou“ v ponuke aj s elektromotorom, a to vo verziách moped (vyhovujúca kategóriu moped s rýchlosťou obmedzenou na 45 km/h) a verziách motocykel, pričom všetky sú k dispozícii s paketom
výbavy Primavera Tech. Všetky modely s elektrickou pohonnou jednotkou sa môžu pochváliť technológiou vyvinutou počas posledných rokov v modeli Vespa Elettrica, predstavenom v roku 2018.
Elektromotor je integrovaný do náboja zadného kolesa, zatiaľ čo batéria je umiestnená pod sedlom. Toto efektívne a kompaktné usporiadanie nijako neovplyvní jedinečný a ikonický dizajn, pretože Vespa nie je len elektrický skúter, ale umelecké dielo s technologickým srdcom. Vespa Primavera Elettrica a Vespa Sprint S Elettrica majú výhodu aj v tom, že batériu je možné v priebehu niekoľkých sekúnd vybrať odpojením kábla, ktorý ju spája s vozidlom, a vďaka rukoväti ju ľahko prenášať a pohodlne nabíjať doma, v kancelárii alebo kdekoľvek inde.

Farebný vesmír…

Vespa vďaka svojmu farebnému, bezstarostnému vesmíru vie vyjadriť osobnosť svojho majiteľa. To je dôvod, prečo nové modely Primavera a Sprint S chcú využiť tradičnú paletu farieb Vespa a vytvoriť na jej základe ešte živší a modernejší vzhľad. Vespa Primavera je k dispozícii vo farbách Bianco Innocente, Nero Convinto, Verde Amabile, Arancio Impulsiva a Blu Energico, pričom všetky dopĺňajú elegantné chrómové plochy. Všetky kubatúry modelu Vespa Primavera sú k dispozícii aj s výbavou Primavera
S, ktorá ponúka módne odtiene kombinované so špeciálnym sedlom, povrchovými úpravami a grafikou. Farby zahŕňajú: Beige Avvolgente, Nero Convinto Opaco a Giallo Curioso. Model Primavera Tech predstavuje technologicky najvyspelejšie srdce Vespy jej farby Blu Energico Opaco a Grigio Entusiasta kontrastujú s odvážnou grafikou a neónovo zelenými detailmi. Vespa Sprint S je k dispozícii v piatich farbách: Bianco Innocente, Nero Convinto Opaco, Verde Ambizioso, Rosso Coraggioso a Blu Eclettico. Každé prevedenie má svoju vlastnú grafiku a výrazné čierne detaily, buď s matným povrchom, napríklad na tradičnom kryte riadenia, alebo s lešteným povrchom, napríklad na ráfikoch kolies.

Zdroj: LivePR s.r.o., Faber Moto SK, Vespa.com/sk

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button