Technika

Nikola Motors z čista jasna ohlásila výrobu elektrických ťahačov! Na cesty prídu onedlho

Nikola Motors

Nikola Tesla aj po svojej smrti ohuruje svet. Darí sa mu to vďaka automobilovým spoločnostiam, ktoré vo svojom názve hrdo nesú jeho meno. Najznámejšou je Tesla Motors no dnes nebude e informovať o tejto značke. Vlnu diskusie na internete rozprúdila spoločnosť Nikola Motors, ktorú už mnohý už odpísali. Dnes sa však prihlásila o slovo a informovala, že spúšťa výrobu elektrických ťahačov, ktoré chce začať dodávať už budúci mesiac.

Nikola Tesla by bol hrdý…

Oznámenie zahájenia výroby nielen že prekvapilo konkurenciu, ale hlavne potešilo investorov, ktorí už boli skeptický k akémukoľvek posunu vpred zo strany značky Nikola Motors.

Hovorí vám niečo značka Nikola Motors? My sme veru museli zaloviť v pamäti (aj na internetoch), čo sa vlastne s touto značkou stalo a aký osud ju do dneska stretával. Jej zakladateľ Trevor Milton bol obvinený z niekoľkých podvodov, ktoré zničili tak jeho, ako aj reputáciu celej značky. Napriek týmto nepríjemnostiam sa značka Nikola Motors pozviechala a dnes oznamuje spustenie výroby elektrických ťahačov. Predbehla tak “papierové” plániky elektrického ťahača Tesla Semi. Uvidíme, či svoj plán dotiahne do konca a ako na jej model zareaguje Tesla Motors. Bude to zaujímavé.

Oznámenie zahájenia výroby nielen že prekvapilo konkurenciu, ale hlavne potešilo investorov, ktorí už boli skeptický k akémukoľvek posunu vpred zo strany značky Nikola Motors. Svojim ohlásením spustenia výroby predbehla tak spoločnosť Nikola Motors aj Teslu s jej elektrickým ťahačom Semi. Uvidíme ako Tesla bude reagovať. Nikola Motors okrem toho hlási už aj prvé záväzné objednávky či podpísané kontrakty. K dispozícii však nebude jeden, ale hneď dva typy ťahačov s označeniami Nikola Tre BEV a Tre FCEV. Druhý menovaný bude výnimočnejší.

Prvý z dvojice ťahačov, Nikola Tre BEV, je plnohodnotným elektrickým ťahačom, ktorý je osadený deviatimi akumulátormi uloženými v ráme stroja s odhadovaným dojazdom zhruba 563 km. Ako prišla spoločnosť Nikola Motors na tento údaj a aké merania tomu predchádzali, nevieme. Môžeme si len domyslieť, že sa pravdepodobne testovalo na kombinovanej prevádzke s plne naloženým návesom, ako aj s prázdnym, aby tak boli simulované reálne podmienky pri preprave nákladu. Dobíjanie batérie by malo trvať zhruba 100 minút. Ťahač disponuje pohonom zadnej nápravy, na ktorú sa z elektromotora “vyvalí” stádo 645 koní. Nikola Motors dokonca potvrdila už 425 objednávok, z ktorých až 25 kusov bude jazdiť po prístave v Hamburgu.

Druhým z dvojice je ťahač Nikola Tre FCEV. Ten však nie je čisto elektrický, ale vodíkový, čo vzbudilo ešte väčší záujem budúcich majiteľov. Jeho dojazd je síce rovnaký, ako pri čisto elektrickej verzii, no najväčšou výhodou je, že “dotankovanie” vodíka trvá zhruba rovnako tak dlho, ako bežné tankovanie paliva a tak pri tejto verzii odpadá zdĺhavé čakanie na nabitie akumulátorov. Aj podľa objednávok, ktorých je mimochodom už 1010, je vidieť, že vodíkový stroj si získal väčšie sympatie budúcich majiteľov, ako čisto elektrický ťahač. Zaujímavosťou je aj fakt, že 800 kusov zo všetkých objednávok poputuje do jednej firmy, konkrétne do pivovaru Anheuser-Busch. Je to najväčší pivovar v USA s výnosmi presahujúcimi 15,5 miliardy amerických dolárov.

Prvé exempláre by sa mali ku svojim majiteľom dostať už behom druhého kvartálu tohto roka. Predpokladá sa, že spoločnosť bude v tomto čase schopná dodať zhruba 300 až 500 ťahačov. Nový záujemci si budú môcť svoje ťahače vyzdvihnúť priamo od výrobcu. Predajná sieť dealerstiev sa stále ešte len buduje.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button