Automobily

Jedenásta generácia modelu Honda Civic príde do Európy na jeseň. Bude to hybrid

Honda Civic

Päťdverový japonský hatchbach Honca Civic príde vo svojej jedenástej generácii na európsky trh ako hybrid. Keď sa prvýkrát objavila na cestách v roku 1973 jej stvoritelia možno ani netušili, aký úspešný model postavili. Samozrejme, od tohto obdobia prešla Honda Civic obrovský kus cesty. Jej posledná generácia bude väčšia, ekologickejšia a opäť o niečo zaujímavejšia.

Honda Civic je na trhu už od roku 1973…

V čom bude nová jedenásta generácia športovo ladeného modelu Honda Civic odlišná od svojej predchodkyne? Noviniek je hneď niekoľko.

Keď sme napísali v úvode, že jedenásta generácia modelu Honda Civic bude väčšia, mali sme na mysli predĺženie rázvoru, ktorý narastie o 35 mm. Pasažieri tak dostanú opäť o niečo viac priestoru na sedenie. Najnovšia jedenásta generácia japonského hatchbacku príde do Európy s hybridným pohonným ústrojenstvom e:HEV, ktorého srdcom je dvojlitrový benzínový motor s priamym vstrekovaním, fungujúci v Atkinsonovom cykle. Spoločnosť mu bude robiť dvojica elektromotorov. A aby bola hybridná sústava kompletná, nesmie chýbať ani 72-článkový, lítium-iónový akumulátor. Spoločný výkon hybridnej sústavy bude 135 kW s krútiacim momentom 315 Nm.

Novinkou je aj 41-percentná tepelná účinnosť spaľovacieho motora, ktorú konštruktéri dosiahli použitím niekoľkých nových prvkov v konštrukcii vozidla. Dvojica elektromotorov modelu Honda Civic pracuje spoločne. Šofér si bude môcť vybrať zo štvorice jazdných režimov (Eco, Normal, Sport, Individual). Priemerná spotreba automobilu sa bude pohybovať pri hranici 5l/100 km v kombinovanom režime.

V čom bude nová jedenásta generácia športovo ladeného modelu Honda Civic odlišná od svojej predchodkyne? Noviniek je hneď niekoľko. Zadná náprava dostala širší rozchod kolies. Nechýbajú nové guľové kĺby s nižším trením, nové predné tlmiče, ako aj zaujímavý bezpečnostný paket s menom Sensing. Ten prinesie napríklad 100-stupňovú prednú širokouhlú kameru, vylepšenú technológiu rozpoznávania chodcov, rozpoznávanie čiar na vozovke, rozpoznávanie krajnice či okoloidúcich vozidiel vrátane motocyklov či bicyklov. Úplnou novinkou a takou bombou na záver sú aj sonarové senzory. Prvá štvorica sonarových senzorov sa nachádza vpredu a druhú štvorica vzadu.

K ďalším bezpečnostným prvkom, ktoré nová generácia modelu Honda Civic prináša, ako napríklad systém zmierňujúci následky nehody, inteligentný tempomat, systém udržiavania v jazdných pruhoch, sa pridajú aj nové bezpečnostné prvky ako informácie o mŕtvom uhle, sledovanie dopravy pri cúvaní či asistent pri jazde v dopravnej zápche. Na presný termín nástupu na európsky trh, ako aj na naše cesty, či informáciu o cene, si budeme musieť ešte počkať.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button