Technika

Lietajúca motorka už nie je len sci-fi predstava! V Detroite sa predstavilo XTURISMO

AERWINS XTURISMO

Americký autosalón nepriniesol len novinky zo sveta štvorkolesových vozidiel, ale aj technologické vymoženosti, ktoré v budúcnosti možno nahradia práve našich štvorkolesových miláčikov. Novinkou, ktorá si podmanila masy návštevníkov, je japonská lietajúca hračka. XTURISMO je krížencom motocykla a dronu. Pre jednoduchšie označenie tohto lietajúceho stroja, ho budeme nazývať lietajúca motorka. Jej maximálna rýchlosť je 100 km/h a vo vzduchu sa udrží až 40 minút. Jej cena vás však posadí na zadok…

Cena lietajúcej motorky XTURISMO vás posadí na zadok…

Primárne má byť lietajúci stroj budúcnosti XTURISMO určený na doručovateľské potreby. Avšak nikto nepovedal, že jeho využitie musí byť striktne len komerčné.

XTURISMO je lietajúci motorko-dron (lietajúca motorka), ktorý je možné zatiaľ kúpiť len v Japonsku. Ak by sme si mysleli, že je to len koncept, ktorý bez pohnutia leží niekde v garáži, veľmi by sme sa mýlili. Je to funkčný stroj, ktorý sa dokonca pred zrakmi návštevníkov v Detroite preháňal po letisku. Jeho stvoriteľom je start-up AERWINS Technologies, ktorého stúpenci majú dlhoročné skúsenosti s výrobou bezpilotných lietadiel a dronov. Tento futuristický stroj si v Detroite dokonca odpilotoval aj jeden zo šéfov autosalónu Thad Szott, ktorý po zosadnutí neskrýval svoje nadšenie. Momentálne je na stránkach japonskej spoločnosti AERWINS k dispozícii v troch farebných prevedeniach: modrom, červenom a čistočiernom. Dokonca je možné si ho priamo na stránke ak objednať.

Primárne má byť lietajúci stroj budúcnosti XTURISMO určený na doručovateľské potreby. Avšak nikto nepovedal, že jeho využitie musí byť striktne len komerčné. Ak by sa dostal do predaja a samozrejme zozbieral by všetky potrebné povolenia a homologizácie, pokojne sa môže stať, že v nie vzdialenej budúcnosti namiesto motocykla osedláme lietajúcu motorku. Momentálnym škrtom v našich plánoch môže byť aktuálna cena lietajúcej motorky. Tá bola najskôr stanovená na 777 000 dolárov. Dnes sa na webovej stránke AERWINS dá objednať už za 555 000 dolárov. Japonský výrobca však deklaruje, že v priebehu nasledujúcich troch rokov by mala rapídne klesnúť. Dokonca sa generálny riaditeľ start-upu Shuhei Komatsu nechal počuť, že by chceli XTURISMO ponúkať “len” za 50 000 dolárov a to do roku 2025.

Zdroj: Official YouTube Channel AERWINS XTURISMO

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button