Automobily

Na scéne je nový Celestiq! Za názvom však nehľadajte žiadnu Škodovku

Cadillac Celestiq

Ako by sa nám mohlo na prvé počutie zdať, novinku s menom Celestiq by sme ihneď zaradili medzi modely českej značky Škoda, ktoré si posledné roky obľúbili mená končiace na písmenko “q”. Hoci meno novinky môže oklamať, tentokrát to nebude dielo z mladoboleslavského závodu. Model Celestiq je brutálna novinka pochádzajúca z Michiganu, konkrétne z fabrík značky Cadillac. Prezentuje sa ako vlajková loď, ktorá značku Cadillac vracia naspäť do sveta ultra-luxusných automobilov. Cadillac Celestiq je azda najkrajším a najluxusnejším automobilom, ktorý sa nielen že predstavil svetu, ale sa aj začal vyrábať. Jeho prví majitelia musia byť šťastím celí bez seba…

Celestiq bude ručne vyrábaný vo fabrike Michigane…

Srdcom luxusnej americkej novinky je dvojica elektromotorov, ktoré sú napájané z akumulátora s kapacitou 111 kWh.

Len pár mesiacov po vypustení prvých fotografií cieľavedomého konceptu Celestiq, tradičná americká značka Cadillac spustila výrobu svojej novej, ultra-luxusnej vlajkovej lode. A to dokonca bez väčších zmien. Produkčný model je tak nielen nádherným, ale aj dokonalým stvárnením predstáv dizajnérov, ktorí chcú so svojim modelom prevalcovať akúkoľvek konkurenciu. Podľa posledných informácií bude Cadillac Celestiq plnokrvným elektromobilom, čo síce nadchne jednu skupinu ľudí, no tradičných milovníkov benzínových osemvalcov veru asi neosloví. Ibaže by u nich prevýšil záujem nádherný dizajn pred klasickým pohonným ústrojenstvom.

Srdcom luxusnej americkej novinky je dvojica elektromotorov, ktoré sú napájané z akumulátora s kapacitou 111 kWh. Spoločný výkon elektromotorov je takmer 610 koní. Maximálny krútiaci moment je pri tom 867 Nm. Z nuly na stovku dokáže prémiová limuzína vystreliť za 3,8 sekundy. Porsche 911 tak dokáže pri zrýchlení na stovku nechať za svojim chrbtom. Dojazd pri samozrejme bežnej jazde by sa mal pohybovať niekde na hranici 483 km v ideálnych podmienkach. Automobil podporuje nabíjanie rýchlonabíjačkou s výkonom 200 kW vďaka ktorej sa na ďalších 126 km jazdy dokáže nabiť za 10 minút. Ultra-luxusnému modelu Cadillac Celestiq nechýbajú ani adaptívne vzduchové tlmiče a systém Magnetic Ride Control 4.0, aby bol zaručený čo najvyšší komfort jazdy. Zadné kolesá sa dokážu natáčať až do 3,5 stupňového uhla. Podvozok disponuje päťprvkovým predným ako aj zadným zavesením kolies. Dokonale odfiltruje nežiadúce tak zvuky ako aj otrasy. Náklony karosérie zas eliminuje aktívny systém riadenia.

Konštruktéri pri stavbe vlajkovej lode Cadillac Celestiq použili množstvo dielov, ktoré boli vytlačené na 3D tlačiarni. Konkrétne to bolo až 115 komponentov, konkrétne napríklad ovládače sťahovania okien, dekory stredovej konzoly, madlá dverí a mnohé ďalšie menšie detaily. Na karosériu boli použité tiež rôzne materiály. Za zmienku stoja uhlíkové vlákna či hliník. Zaujímavým funkčným, ako aj estetickým detailom, sú predné svetlomety Digital Micromirror s 1,3 miliónmi pixelov na každej strane. Dvere automobilu sa neotvárajú pomocou kľučiek, ale vďaka tlačidlu. O potrebný prítlak pri vyšších rýchlostiach sa postará zadné krídlo. Cadillac Celestiq stojí na 23-palcových kolesách, ktoré sú aktuálne obuté na pneumatikách Michelin Pilot Sport EV.

Interiér je jednoducho nádherný. Pocit vzdialených dôb či planét navodzuje obrovský 55-palcový displej, ktorý sa tiahne naprieč celou prístrojovou doskou. Je zložený z dvojice obrazoviek, ktoré sú umiestnené pod jedným kusom skla. Pred šoférom sa rozprestiera digitálny prístrojový štít, ktorý plynule prechádza do displeja infotainmentu. Šofér ho ovláda okrúhlym joystickom na stredovej konzole. Spolujazdec na svojej časti obrazovky môže surfovať po internete, pozerať filmy a robiť v podstate skoro rovnaké veci, ako by mohol na klasickom tablete. V prednej časti stredovej konzoly sa nachádza ďalší 11-palcový displej, ktorý slúži na ovládanie ventilácie. Pasažieri sediaci na zadných sedadlách majú zas k dispozícii 12,6-palcové displeje umiestnené v opierkach hlavy predných sedadiel. Menší 8-palcový displej zas slúži zadným pasažierom na nastavovanie polohy sedadiel, ventilácie či ovládanie dverí. O ten najdokonalejší hudobný zážitok na palube sa postará prémiový hudobný systém od značky AKG, ktorý ohúri neskutočnými 38 reproduktormi. 450 diód ambientného osvetlenia zasa navodí pasažierom ťažkú romantiku v každej situácii. Ventilované či vyhrievané sedadlá vpredu či vzadu nie sú popri týmto všetkým vymoženostiam ničím špeciálnym. Ešte väčšiu mieru luxusu však prinesú vyhrievané lakťové opierky či výdychy teplého vzduchu nasmerované na krky pasažierov.

Šoférovi na dlhých cestách pomôže s riadením semi-autonómny systém Cadillac Ultra Cruise. A za akú cenovku dostanú budúci majitelia tento jedinečný michiganský štvorkolesový ultra-luxusný kúsok? Cena modelu Cadillac Celestiq štartuje na hranici 300 000 amerických dolárov. Ručná výroba tohto špeciálu bude prebiehať v továrni Warren v Michigane. Vedenie spoločnosti Cadillac sľubuje, že vďaka bohatému individualizačnému programu sa nestane, že by z fabriky vyšli dva úplne identické automobily. Jedine, že by si to majiteľ sám prial.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button